Záchrana Čunkovou metodou

Odolá vládní koalice pokušení zachránit Dvida Ratha podobným způsobem, jakým kdysi „zachránila“ předsedu lidovců Jiřího Čunka?

Rathova kauza se už několik dní převaluje po titulních stránkách jako přílivové vlny po pláži. Sociální demokraté se snaží minimalizovat škody, koaliční politici maximalizovat zisky, levicoví konspirační teoretici zpochybnit nezávislost policejního vyšetřování a samotný sprostý podezřelý se z toho snaží nějak vybruslit. Jak se ale postupně z přílivových informačních vln vynořují jednotlivé detaily, zdá se, že mu k tomu nebude stačit ani trojitý Rittberger.

Mohla by mu ale stačit jednoduchá Čunkova metoda.

Stačí opravdu málo. Bez ohledu na to, zda bylo na počátku skutečně nějaké pravotočivé spiknutí, může nyní vládní koalice „zachránit“ svého oblíbeného středočeského ex-hejtmana podobným způsobem, jakým Topolánkova koalice svého času zachránila (opět v uvozovkách) lidoveckého ex-předsedu Jiřího Čunka. Tehdy to byl výstřel do vlastní nohy. Tentokrát by to schytala noha opoziční, která má mohutně nakročeno k vítězství v příštích volbách.

Veřejnost se nejprve z uniklých materiálů dozví, jaký byl David Rath šibal - pokud možno co nejvíce detailů. Potom se případ odebere „hodným hochům“z Ústí nad Labem a předá se „justiční mafii“, nejlépe někomu s titulem z Plzně, například do Jihlavy. Případ se okázale zpacká a po několika měsících vláčení v peří a dehtu bude David Rath slavnostně navrácen své straně s tím, že se ho nepodařilo usvědčit. Skvělý důkaz, že i sociální demokracie má své nitky a že oranžoví přátelé nejsou o nic menší kmotři než jejich pravicoví kolegové.

Pokud se naopak podaří Ratha spravedlivě odsoudit a zavřít, bude to pro sociální demokraty i pro českou veřejnost paradoxně lepší varianta. Dosavadní „pravicové“ kauzy sice nadále zůstanou nepotrestány, exemplární proces s padouchem ale aspoň posílí naději, že potrestat i tak velké zvíře, jakým Rath byl, je u nás pořád ještě možné. Konspiračním teoretikům částečně splihnou plachty.

Odolá ale současná vláda pokušení nadělit opozici danajský dáreček?

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.