Vláda holandské pravice padla po roce a půl, položily ji spory o škrty

Kabinet liberálů a křesťanských demokratů se v parlamentu opíral o populisty Geerta Wilderse. Ti však odmítli hlasovat pro úspory „nadiktované Bruselem“. V rámci EU to přitom byla právě Rutteho vláda, kdo volal po fiskální disciplíně nejvíce.

(pjed)

24.04.2012 18:14

A1

Ministerský předseda Mark Rutte informuje o vzniklé situaci novináře. Foto archiv kanceláře holandského premiéra, flickr.com

Osmnáct měsíců, resp. 558 dní trvala v Nizozemí vláda liberálů z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a křesťanských demokratů (CDA). Premiér z VVD Mark Rutte v pondělí odevzdal její demisi královně. Koaliční strany byly v parlamentu v menšině a musely spoléhat na podporu populistické Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Poslední jednání s PVV o rozpočtových škrtech ale skončilo v sobotu krachem. Proti škrtům se přitom od začátku stavěly i levicové strany, takže Ruttemu nezbylo než hledat cestu k předčasným volbám.

„Nemůžeme se bezhlavě řídit požadavky, jež na nás klade Brusel. Šlo o tahání peněz z kapes důchodců,“ uvedl Wilders při zdůvodňování svého postoje.

Nizozemí se jako ekonomika založená na exportu a finančních službách dostalo s krize poměrně rychle. Vláda Marka Rutteho se pak postavila do čela států, které žádaly v rámci EU co nejpřísnější fiskální disciplínu. Schodek holandského rozpočtu přitom jen v roce 2011 dosáhl 4,6 procent HDP. Evropská komise proto naléhala, aby byl deficit v letošním roce stlačen pod maastrichtskou 3procentní hranici. To předpokládalo úsporu ve výši 14 až 16 miliard eur (344 až 393 miliard korun).

Zástupci VVD, CDA a PVV jednali o požadovaných opatřeních nepřetržitě od 5. března. Z rozhovorů ale unikalo pouze minimum informací, a tak pád vlády většinu pozorovatelů překvapil.

Holandští zákonodárci mají v nejbližších dnech rozhodnout, co se stane s připraveným úsporným balíček, a kdy proběhnout předčasné volby. V případě balíčku může dojít jak k jeho úplnému odmítnutí, tak k zásadnímu přepracování. Rutte a jeho ministr financí Jan Kees de Jager v této souvislosti varují před snížením prestižního ratingu AAA, kterým holandské vládě hrozí některé agentury. V případě voleb připadá v úvahu začátek června či začátek záři.

V průzkumech předvolebních preferencí vede i dnes Rutteho VVD, následovaná radikální Socialistickou stranou a sociálními demokraty (PvDA). Vedení PvDA přitom v pondělí připustilo, že by po volbách mohlo vytvořit velkou koalici s VVD.

Strana pro svobodu Geerta Wilderse se v průzkumech umísťuje až čtvrtá. Podle výsledků nedělních šetření by dnes získala 19 poslaneckých křesel. Po volbách v roce 2010 jich obsadila 24.


Další informace:
RNW.nl Dutch PM tenders cabinet's resignation
DutchNews.nl Political crisis: we all have to work together, says prime minister
DutchNews.nl Political crisis: welfare reforms, dual nationality plans in doubt
APF Dutch PM Rutte to face lawmakers after quitting
BBC News Dutch government falls in budget crisis

Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregristrováni a přihlášeni.