Dnes se možná dozvíme, zda se budou konat předčasné volby nebo ne. Z těch neustálých turbulencí jde hlava kolem. Proti sobě tu stojí zcela protikladné tendence stávající moci. Jedna je moc si udržet, druhá moc ztratit. Co se skrývá za těmito protichůdnými silami? Bojí se už vládní strany toho, co všechno natropily natolik, že v tuto chvíli raději odejdou od stolů, na kterých už beztak zbyly jenom drobky a budou si už jen užívat svých naplněných žaludků? Nebo kalkulují s tím, že omezí-li se jejich zisk v parlamentní politice, může stoupnout šance v krajských a senátních podzimních volbách, kde je ještě pro kmotry mnoho dobrých příležitostí? Protože voliči většinou vyvažují jejich moc, po prohraných volbách do sněmovny, nějaký podzimní zisk by přijít mohl.
Nebo je to celé kalouskovská hra s cinknutými kartami, kde se strašením z rychlých voleb přivádějí poslanci, kteří nechtějí ztratit moc k disciplině a zamezují se tím možnosti jejich vlastních hrátek? Ať je tomu jakkoli a nejspíš se jedná o mix všech těchto možností, nejde o nic jiného, než o vnitřní tahanice o moc s dalekosáhlými důsledky, ze kterých jsme ovšem my občané dávno vyloučeni, stejně tak jako zájem země.
Průzkum veřejného mínění, konaný v těchto dnech prý ukázal, že v nových volbách by jednoznačně vyhrála sociální demokracie a na druhém místě by se umístili komunisté. Trochu to připomíná churchillovský výrok „věřím jenom těm průzkumům, které si zfalšuji sám,“ protože bez ohledu na to, že se u nás jistě vyskytuje skupina voličů, která by své protestní hlasy proti stávajícím pořádkům dala komunistům, je otázka, jak velká část by to byla a zda tento výzkum opět nenahrává stávající moci, která má důvod „se obětovat“ domluvit se, že ačkoli věci nejsou v pořádku, musejí se semknout, aby zabránili nástupu komunistů k moci. Pokud by možné předčasné volby přinesly opravdu tento výsledek, část voličů by se opět začala přiklánět ke zprofanované pravici, protože - tohle jsme přece nechtěli.
Další špatný výsledek takto nepřipravených a zběsile urychlených voleb bude ten, že sociální demokracie se nepročistí a nezbaví se své zátěže nedůvěryhodných lidí ve svých řadách, nevytvoří nosný program, nebude mít čas na tolik potřebné změny. Bude zvolena stávající struktura poslanců a to do budoucna nevěští nic dobrého.
Patřím k těm, kdo už dávno volají po předčasných volbách, protože každý další den vládnutí této vlády a této většiny znamená další nevratný rozval solidárních systémů. Přesto by měla zaznít otázka, která zatím nezazněla. Je tento kvapík v případě předčasných voleb správný? Přinese tolik očekávané změny? Je možné vážně podporovat volby, ve kterých na sestavení kandidátek bude pouhých třináct dní? Může z takovéhoto chvatu , ve kterém nemohou zaznít žádné rozumné hlasy vzejít něco dobrého? Nespolkneme s touto rychlostí zase hada zmaru?
Na závěr to nejdůležitější. Jsem přesvědčena, že skutečnou změnu a posun k lepšímu může přinést jen občanská společnost, která vstoupí do politiky na kandidátkách malých občanských stran s novými připravenými programy. Jedině tento velký vzmach občanské společnosti, která by to ale musela s velkým vypětím odpracovat, je možný posun k lepšímu. Stávající strany by se pak musely pod tlakem nových lidí v politice a hlasu společnosti transformovat a sklonit se před vůlí svých občanů. Volební kvapík však toto neumožní, ba naopak zabrání této možnosti. Možná i to je dalším skrytým motivem neuvěřitelné honičky, která podle mne jde i proti demokratickým principům diskuse a připravuje jenom další chmurný scénář pro budoucnost.
Tedy: předčasné volby ano. Ideální by bylo domluvit se na volbách na podzim, spolu s dalšími volbami. To by měl být požadavek, který zazní ze sobotní demonstrace i z týdne Stop vládě.
Past předčasných voleb v červnu
Skutečnou změnu a posun k lepšímu může přinést jen občanská společnost, která vstoupí do politiky. Stávající strany by se pak musely pod tlakem nových lidí v politice a hlasu společnosti transformovat. Narychlo uspořádané volby by to však neumožnily.
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -