Kalousek dělá z ČR pračku na peníze, upozorňují bojovníci proti hazardu

Transparency International, Občané proti hazardu a občanské sdružení Brnění odmítají návrh nového zákona o sázkových hrách. Podle nich je totiž záměrem Kalouskova ministerstva financí, které novelu připravuje, pouze legalizovat stávající nezákonný stav.

(vd)

19.04.2012 15:11

Kalousek

Hazardní průmysl je celosvětově spojován s organizovaným zločinem a praním špinavých peněz. A Kalousek mu podle aktivistů dvá v ČR zelenou. Foto top09.cz

Aktivisté bojující proti hazardu v České republice ostře kritizují nový návrh zákona o sázkových hrách, který připravuje ministerstvo financí. Podle Tranpareny International (TI), Občanů proto hazardu a Brnění chce ministerstvo financí pouze legalizovat současný nezákonný stav a odvést pozornost od usnesení vlády, které Miroslavu Kalouskovi přikazovalo do půlky května zrušit až 90 % stávajících hazardních přístrojů.

„Podle usnesení vlády č. 156 z 14. března musí ministr Kalousek dohlédnout, aby do půlky května zahájilo ministerstvo správní řízení na všechna povolení hazardních přístrojů, v rámci kterých se sníží limity na sázkové hry z 1000 Kč na 5 Kč a doba povolení z 10 let na jeden. Při dodržení tohoto usnesení není nový zákon v současné době nutný. Máme řadu signálů, že Kalousek usnesení dodržet nehodlá,“ vysvětlil Vladan Brož, vedoucí právní poradny TI.

A podle Davida Ondráčky z (TI) nový zákon umožní praní špinavých peněz. „Na všudypřítomné herny se nevztahuje zákon proti praní špinavých peněz, ač se v nich točí obrovské částky. To představuje obrovské bezpečnostní a ekonomické riziko pro Českou republiku,“ vysvětlil Ondráčka s tím, že TI, Občané proti hazardu a Brnění vypracovaly k návrhu zákona o sázkových hrách jedenáct připomínek, které rozeslaly ministrům, předsedům komor parlamentu a předsedům politických klubů.

Podstatnou připomínku přitom k novému zákonu podle nich uvedla již dříve BIS, když uvedla, že podle předloženého návrhu zákona je subjekt, který žádá o povolení provozovat hazardní hry, považován za bezúhonného, pokud nebyl pravomocně odsouzený pro konkrétní trestné činy.

Podle BIS je ale takový požadavek nedostatečný. „Hazardní průmysl je celosvětově spojován s organizovaným zločinem a praním špinavých peněz, které může sloužit například k financování terorismu. Součástí řízení by proto mělo být komplexní zjišťování bezpečnostních rizik spojených s žadatelem,“ uvedla BIS.

Podle Martina Svobody ze sdružení Občané proti hazardu má přitom Česká republika nejvíce hazardních přístrojů na obyvatele na světě.

„Má proto i nejvíce gamblerů. Závislost na automatech je podobně silná jako na pervitinu. Jediným možným krokem je přijetí zákona, který srazí počet hazardních přístrojů na evropskou úroveň, tj. nejvýše na 10 % současného počtu přístrojů,“ uvedl Svoboda v tiskovém prohlášení s tím, že právě tuto skutečnost Kalouskův návrh nijak neřeší a počty automatů nesnižuje.

„V České republice existuje regulace pouze na papíře, protože Kalouskovo ministerstvo dlouhodobě a důsledně porušuje všechna ustanovení zákona o loteriích, které porušovat lze,“ doplnil Svobodu Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění. Podle něj se přitom nejnebezpečnější forma hazardu, vysoce návykové hrací automaty, v České republice vyskytuje na každém rohu.


A co si myslíte vy? Diskuse (5 příspěvků)

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Pátek, 20.Dubna 2012, 15:35:0


... to víte ... peníze ...

jako opozičník na minulé radnici jsem navrhl - a také prosadil - ve svém městě regulaci, která tu dosud nebyla.

Tato regulace zůstává i když opozičníkem nejsem. Ale jako místostarosta zodpovědný mimo jiné za finance se v dnešní době jakémukoli DALŠÍMU prohlubování (ale i zmírňování) regulace bráním a bránit budu ...

A je mně úplně jedno, co si bude myslet nějaké Brnění ...

Petr Hlávka - učitel, Rokycany

Pane Tejkle, Pátek, 20.Dubna 2012, 22:47:24

nebuďte tak tajemný - sdělte jak jste to udělal, abychom neměli brnění ... Jinak si budu myslet, že pláčete nad těmi miliony, o které přijdou nebohé radnice, když zakážou hazard.

Petr Litschmann - M.Žižkov

Sobota, 21.Dubna 2012, 10:54:38

Pane Tejkle, můžete ještě rozvést dvě věci:
1) mají radnice nějaké účinné možnosti k další regulaci? (otázka nejen na Vás)
2) nemohl byste prozradit, jaký postih by hrozil za nelegální přelep úřední desky např. v Chrudimi? Protože nejsem toho názoru, že by se váš předchozí příspěvek měl tesat do kamene..

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Sobota, 21.Dubna 2012, 12:30:12

Radnice, které se bez příjmů z hazardu neobejdou.
Je lepší ilustrace doby, ve které žijeme?

Luděk Ševčík - OSVČ

Sobota, 21.Dubna 2012, 18:55:25

Ono hospodaření radnic mi příjde stejné, jako hospodaření vlád. Pokud je přece nějaká komunita - obec, stát - zřízená za tím účelem, aby pro účely svých občanů co nejlépe hospodařila s JEJICH majetkem, nemůže tak činit v jejich neprospěch. A co jiného je hazard /pokud je to možno vůbec takhle nazvat, protože hrací automaty nejsou vůbec výherní, ale jsou přímo nastaveny na zisk provozovatele/, než nemorální způsob odírání vlastních občanů, kterému by vedení obcí, nebo státu mělo zabránit? Těch pár grošíků, které jim ti mafiáni dají, jsou velkou ztrátou, protože obrovské zisky z regionu zmizí. Tyhle peníze by přitom mohly roztáčet místní ekonomiky a také by nechyběly v kasách rodin závislých gamblerů, takže i do samotných rozpočtů obcí a vlád by peněz přišlo mnohem více. Jestli tohle radní, nebo ministři nechápou, tak jsou buď sudokopytníci, nebo v téhle špinavé hře jedou.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.