Vláda Roberta Fica nastoupí ve středu, Slováci už ji znají

Grémium Směru - sociální demokracie schválilo předsedovi všechny ministerské nominace. Jistou neznámou už zůstává jenom obsazení hospodářského rezortu.

(pjed)

03.04.2012 13:05

A1

Robert Fico se stane premiérem oficiálně 4. dubna. Ve stejný den složí přísahu i noví poslanci. Foto archiv EurActiv.gr

Téměř nic by se už nemělo měnit na ministerských nominacích, které schválilo Robertu Ficovi grémium jeho Směru - sociální demokracie minulý pátek. Vedle premiéra bude mít kabinet čtrnáct členů. Každý z nich už v úřadu působil, nebo je znám z jiné vrcholné funkce. Ministerstev se mají nominanti ujmout 4. dubna – krátce po ustavující schůzi Národní rady SR, na které složí svůj slib i nový poslanci.

Konkrétně má Ficova vláda vypadat následovně:

 • Premiér: Robert Fico
 • Ministr financí: Peter Kažimír
 • Ministr vnitra: Robert Kaliňák
 • Ministr dopravy, výstavby a rozvoje regionů: Ján Počiatek
 • Ministr práce, sociálních věcí a rodiny: Ján Richter
 • Ministr obrany: Martin Glváč
 • Ministr školství, vědy, výzkumu a sportu: Dušan Čaplovič
 • Ministr kultury: Marek Maďarič
 • Ministr zemědělství a rozvoje venkova: Ľubomír Jahnátek
 • Ministr životního prostředí: Peter Žiga
 • Místopředseda vlády pro hospodářství a ekonomiku: Ľubomír Vážný
 • Ministr zahraničí: Miroslav Lajčák
 • Ministr spravedlnosti: Tomáš Borec
 • Ministr hospodářství: Ján Valko (?)
 • Ministryně zdravotnictví: Zuzana Zvolenská
Kaliňák, Počiatek, Richter, Glváč, Čaplovič, Maďarič, Jahnátek, Žiga a Vážný jsou zkušenými politiky a známými funkcionáři Směru. Kažimír se stal výraznou postavou strany teprve v opozici po roce 2010.

Profesionální diplomant Lajčák, předseda advokátní komory Borec, podnikový řiditel Valko a ředitelka zdravotní pojišťovny Zvolenská jsou nestraníci.

Pouze nominace Jána Valka na post ministra hospodářství je dosud nejasná. Podle víkendového zjištění deníku SME chce Fico z Valka nového ředitele Slovenské informační služby. Dle Fica samotného je ale stále nejpravděpodobnější, že Valko přeci jen bude ministrem.

Schválený soupis nominací se příliš neliší od seznamu, který zveřejnil slovenský bulvár Nový Čas už týden po volbách. Na vyneseném soupisu chyběla jen jména Richtera a Borce. Novinkou je také zřízení Vážného funkce, která nahradí post místopředsedy vlády pro menšiny a lidská práva.

Vedle Vážného budou místopředsedy kabinetu i ministr vnitra Kaliňák a ministr zahraničí Lajčák. Zvýšenou důležitost bude mít ještě Počiatkovo ministerstvo dopravy, na něž už vláda Ivety Radičové převedla kompetenčním zákonem správu eurofondů.

Vláda vzniká na základě výsledků předčasných parlamentních voleb z 10. března, ve kterých Směr - sociální demokracie získal 44,41 procenta hlasů. Poslanci Směru obsadí 83 křesel ze 150, což straně umožňuje vládnout bez partnerů. Robert Fico se přesto po volbách o koalici pokoušel, byl ale odmítnut všemi ostatními stranami.

Další funkce
Směr kromě vládních funkcí obsadí také vedení sněmovny. Předsedou Národní rady SR se má stát Pavol Paška, místopředsedkyněmi pak Renáta Zmajkovičová a Jana Laššáková. Paška byl předsedou sněmovny i v minulém funkčním období. Zmajkovičová působila jako předsedkyně mandátového a imunitního výboru, Laššáková jako předsedkyně výboru pro kontrolu rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu.

Opozici nechal Směr další dva místopředsednické posty a vedení devíti z devatenácti parlamentních výborů.

O programu nastupující vlády se zatím píše jen s odkazy na Ficovy dílčí výroky nebo předvolební sliby. Fico má na přípravu programového prohlášení ještě měsíc. V současnosti pořádá informativní kulaté stoly s církví, odbory, zaměstnavateli i zástupci opozice.


Další informace:
Aktuálne.sk Mená nových ministrov sú už známe. Pozrite sa, kto nám bude vládnuť
Aktuálne.sk Z Jána Valka nakoniec minister asi nebude. Má vraj šéfovať SIS
SME.sk Ľudské práva sa rozštiepia, post vicepremiéra Smer zruší
Pravda.sk Fico: Rómsky problém nevyriešime bez ústupkov v ľudských právach
SME.sk Zvolenská chce viac z rozpočtu
Pravda.sk Čo k životu netreba, nová vláda zdaní viac


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Středa, 4.Dubna 2012, 15:17:16

Podle středečních zpráv bude ministrem hospodářství Tomáš Malatinský, prezident slovenské Asociace zaměstnavatelských svazů. V kabinetu tak zasednou čtyři nestraníci a 11 členů Směru. Valko se nejspíš skutečně stane ředitelem SIS.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.