Zdravotnická reforma podstatně upravuje práva pacientů, upozornila LLP

Liga lidských práv zveřejnila desatero významných novinek v právech pacientů, které přináší zdravotnická reforma koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Reforma vstoupí v účinnost tuto neděli.

(vd)

30.03.2012 13:38

502145_mediafax_mikulas_krepelka

Reforma nahrazuje nesčetněkrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Počínaje dubnem vejde v platnost zdravotnické reforma, která podstatným způsobem mění některé oblasti práv pacientů. Liga lidských práv (LLP) proto zveřejnila desatero významných novinek v právech pacientů. Podle LLP je zdravotnická reforma ucelenou právní úpravou, která nahrazuje nesčetněkrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966.

„Na druhou stranu má ale i svá negativa. Obsahuje nejednoznačná ustanovení, která mohou být zneužita v neprospěch pacientů,“ uvedla v tiskovém prohlášení Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která se na tvorbě a připomínkování zákonů podílela.

Podle ní přinese pacientům a rodičům zdravotnická reforma větší respektování jejich soukromého a rodinného života. Zdravotníci již například nebudou moci omezovat nepřetržitý kontakt rodičů a dětí, ani vyžadovat peníze za doprovod rodičky u porodu.

Nově jsou podle LLP upraveny také podmínky pro platné sepsání tzv. dříve vyslovených přání, i když jsou příliš svazující. „Nově již děti, respektive nezletilí pacienti, nemají právo udělit platně souhlas či nesouhlas se zdravotnickým výkonem, aniž by s tím souhlasil jeden z jejich rodičů, případně oba dva,“ uvedl liga v desateru s tím, že to považuje za největší změnu, kterou nová právní úprava přináší, a zároveň za změnu nejméně povedenou.

Dříve byl totiž nezletilý pacient na základě občanského zákoníku způsobilý rozhodovat o zdravotní péči podle svého věku a své vyspělosti. „S tím počítá i Úmluva o lidských právech a biomedicíně a Úmluva o právech dítěte. Nová úprava v podstatě znamená, že nezletilý pacient si nebude moci bez svého rodiče nebo jeho předešlého souhlasu dojít ani na běžné vyšetření,“ píše se v desateru.

.Liga lidských práv také upozorňuje na zavedení zneužitelného práva lékaře vypovědět pacienta ze své péče. Nová úprava totiž posiluje práva lékařů tím, že jim umožňuje jednostranně ukončit péči o pacienta mimo jiné z důvodu nespolupráce ze strany pacienta.

„Tato možnost může být lékaři zneužívána k potlačování práv pacientů na svobodnou volbu. Lékaři tak budou moci pacienta vypovědět z péče, pokud pacient s poskytováním péče sice vyslovil souhlas, ale úmyslně a soustavně nedodržuje navržený individuální léčebný postup, nebo pokud pacient nedodržuje vnitřní řád a nebo pokud přestal poskytovat součinnost nezbytnou pro další poskytování péče,“ uvedla liga v desateru.

Naopak za pozitivní úpravu Liga lidských práv považuje to, že nová legislativa výslovně ukotvuje právo dospělého pacienta na přítomnost rodinného příslušníka nebo jiné zvolené osoby při poskytování zdravotní péče. V případě nezletilých jde o právo na nepřetržitou přítomnost zákonných zástupců.

„Toto právo je významné zejména v porodnictví, kdy už nebude možné podmiňovat přítomnost doprovodu rodičky u porodu zaplacením vysokých a neodůvodněných poplatků. Nově totiž bude mít rodička na přítomnost zvolené osoby k porodu právo, tudíž to musí být umožněno bezplatně,“ uvedli autoři desatera.

Další informace:
Férovánemocnice.cz Desatero významných novinek v právech pacientů


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Miroslav Novák - Praha 9

Malá domů pro farmaceutické firmy Sobota, 31.Března 2012, 10:57:22

"Lékaři tak budou moci pacienta vypovědět z péče, pokud pacient s poskytováním péče sice vyslovil souhlas, ale úmyslně a soustavně nedodržuje navržený individuální léčebný postup, nebo pokud pacient nedodržuje vnitřní řád a nebo pokud přestal poskytovat součinnost nezbytnou pro další poskytování péče"
A zdravotní pojišťovny zapláčou, více léků bude končit v odpadu...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.