Vláda schválila přímou volbu starostů v malých obcích

Kabinet Petra Nečase schválil ústavní novelu, dle které by v budoucnu mohla veřejnost v některých obcích volit starosty v přímé volbě. Přímá volba by přitom byla omezena pouze na obce, které nemají obecní radu.

(vd)

25.01.2012 17:27

37865_mediafax_ivana_slapalova

Podle Jeronýma Tejce z ČSSD je středeční rozhodnutí vlády pouhým trikem na voliče. Foto Ivana Šlapalová, Mediafax

Vláda schválila věcný záměr ústavní novely, dle které by v některých obcích mohli lidé v budoucnu volit starosty v přímé volbě. Přímá volba starostů se bude podle záměru vlády vztahovat pouze obce, které nemají obecní radu. Rada se v současnosti nevolí v obcích, kde má zastupitelstvo méně než 15 členů.

Zákon přitom umožňuje i nejmenším obcím určit si patnáctičlenné zastupitelstvo a pak zvolit radu. V obcích od 3000 do 10 000 obyvatel samo zastupitelstvo může určit, zda bude mít od 11 do 25 členů, takže rada teoreticky nemusí existovat i v některých větších obcích či dokonce městech.

„V obcích, kde se rada nevolí již v současností vykonává většinu pravomocí rady starosta, a proto by navrhované řešení neznamenalo radikální zásah do současné koncepce fungování státní správy," píše se v podkladech pro středeční schůzi vlády.

O přímé volbě starostů jednala vláda už loni v létě.Tehdy jednání přerušila a uložila předsedkyni Legislativní rady vlády Karolíně Peake z Věcí veřejných a ministerstvům vnitra a spravedlnosti vytvořit návrh potřebných ústavních změn tak, aby se podle nich volilo už v roce 2014.

Analýza ministerstva vnitra pak uvedla výsledky ankety, podle nichž přímou volbu podporují zhruba dvě třetiny oslovených obcí, především těch menších. Svaz měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky přímou volbu podle vnitra naopak dlouhodobě nepodporují, pro jsou naopak členské obce Sdružení místních samospráv.

„Mnoho starostů nemá o postavení přímo voleného starosty ani o jeho kompetencích dostatečné informace či představu, jak vyplynulo z ankety, kterou Svaz měst a obcí ČR rozeslal v uplynulém týdnu členským obcím. Ukázalo se, že mnoho starostů nebylo například obeznámeno s tím, že přímo volený starosta nebude členem zastupitelstva, nebude tedy se zastupitelstvem hlasovat, a nebude se tím pádem podílet na zásadních rozhodnutích v chodu obce," uvedla před časem v tiskovém prohlášení Rada Svazu měst a obcí ČR (SMOČR) V anketě SMOČR proto 63 % starostů s přímou volbou nesouhlasilo.

V případě ústavní novely bude vláda potřebovat podporu opozice. Přitom ČSSD se pakovaně vyjádřila, že by přímou volbu starostů podpořila. Nicméně předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc Deníku Referendum řekl, že jej středeční rozhodnutí vlády překvapilo.

„Překvapilo mě to, neboť Karolína Peake zpracovává volební kodex a tam není o přímé volbě starostů zmínka. To znamená, že vláda rozodla v rozporu s volebním kodexem. Považuji to za trik na voliče. Určitě se zanedlouho dočkáme slov o tom, že se to nakonec do voleb v roce 2014 nedá stihnout,“ uvedl Tejc pro Deník Referendum.

„Mám k tomu ještě jednu poznámku. Nečasova vláda zcela destabilizovala zdravotnictví a veřejnou správu. Implementací přímé volby starostů by se koalici ODS, TOP 09 a VV mohlo podařit rozvrátit ještě to poslední, co tu funguje, tedy státní správu,“ dodal Tejc s tím, že sociální demokraté jinak s přímou volbou starostů v malých obcích souhlasí.

Opozice přímou volbu starostů podporuje
Sociální demokraté už dříve uvedli, že by si představovali přímou volbu v obcích do 1 500 lidí. Přímou volbu starostů podporují také komunisté.

„Jsem jednoznačně pro přímou volbu starostů, neboť ji považuji za posilující prvek demokracie. Obnáší to ovšem jeden sporný moment: pokud je přímo zvolený starosta z jiné strany než většina v zastupitelstvu, může to komplikovat jejich spolupráci. To je věc, kterou bude třeba ještě diskutovat,“ uvedl pro Deník Referendum před časem předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

A sociální demokraté mají ve svém návrhu i způsob, jak předejít Kováčikem zmíněnému problému. V obcích, v nichž by se přímá volba starosty konala, by totiž rada podle stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce nebyla zřizována. „Její pravomoc by přešla na starostu," uvedl Tejc. Starostu by podle sociálních demokratů měli lidé volit ve dvou kolech.

„Starosta by se podle návrhu ČSSD volil ve dvoukolové volbě. Jen tak lze zajistit, aby měl podporu většiny občanů a nebyl jen reprezentantem nejsilnější menšiny (pokud by byl volen jen v jednom kole). Zároveň dvoukolová volba částečně eliminuje riziko, že starosta bude reprezentovat zcela odlišné názory než většina v zastupitelstvu, a bude tak docházet ke sporům blokujícím chod obce,“ myslí si Jeroným Tejc.

Vyřešit by se ale podle jeho názoru musel způsob odvolávání starosty. Pokud by se tak mělo dít bez omezení v referendu, mohlo by to přinést permanentní volby, případně častá neúspěšná referenda o odvolání. „Pokud by byl starosta bez dalšího omezení odvoláván místním referendem, mohlo by se stát, že budou probíhat permanentní volby a každé 3 měsíce se bude konat, byť neúspěšné, referendum o odvolání starosty,“ doplnil Tejc.

Jednou z možností, jak takovým situacím předejít, je podle sociálních demokratů například možnost starosty rozpustit zastupitelstvo v případě, že starosta v referendu odvolán nebude. Podle Tejce by to byla pojistka proti zneužívání opakování referend o odvolání.

Další informace:
Českénoviny.cz Vláda souhlasí se záměrem přímé volby starostů v některých obcích


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.