Referendum o euroškrtech
Jan MájíčekVznikne zde levicová alternativa, která bude na aktuální problémy ochotna a schopna odpovědět? Odpovědí by mohl být další růst občanských iniciativ a sociálních hnutí. Témat pro ně je celá řada. Třeba euroreferendum.
Referendum. Slovo, které označuje nástroj přímé demokracie, a které se stalo požadavkem řady iniciativ. Po včerejším jednání vlády se otázka referenda dostala opět do debaty, když dvě ze tří vládních stran vyjádřily přesvědčení, že o přistoupení České republiky k dohodě Evropské unie o společných rozpočtových pravidlech by se mělo rozhodnout právě pomocí něj.
Pro byla ODS a VV, proti se postavila TOP09. Nečasova strana projevila svou rozštěpenost, kterou představuje její ekonomický liberalismus, jemuž jde současná ekonomická politika Unie na ruku, a klausovský konzervativismus s obhajobou národního státu. Konzervativně-liberální strana tak balancuje mezi logickými ekonomickými zájmy, jež vyhovují jejím podporovatelům, a ideologickým zázemím s autoritou otce-zakladatele. Proto premiér Nečas tak opatrně hovoří o možné půjčce MMF, přijetí rozpočtových pravidel a pozici České republiky k dalšímu vývoji EU. A nově zvolený místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák se zmůže jen na zopakování prázdné floskule o důležitosti euroatlantické vazby.
Jinak ale souhlasím s tím, že tlak ještě více zleva, od různých občanských iniciativ atd. je nezbytností.
Snad zatím...rád bych si pomyslel.