Mnohé weby budou ve středu na protest mimo provoz. Obávají se cenzury

K celosvětovému protestu se připojí i Česká pirátská strana. Kromě pirátů se akce zúčastní například Wikipedia, Mozilla či Reddit. Protest je reakcí na zákony, které projednává americký kongres. Podle pirátů mají umožnit represi na internetu.

(vd)

17.01.2012 16:29

A1

Čeští piráti museli během jediného roku dvakrát zastavovat cenzurní snahy. Foto 发课 吴, flickr.com

Ve středu proběhne globální stávka internetu, do které se zapojí vedle pirátských stran včetně té české například Wikipedia či Mozilla. Akce je podle České pirátské srany reakcí na dva zákony, které v současnosti projednává americký kongres.

„Hlavním cílem obou zákonů (jsou si velmi podobné, s tím rozdílem, že jeden navrhuje senát a druhý sněmovna reprezentantů) je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí Internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb,“ uvedli piráti v úterním tiskovém prohlášení.

Podle nich se jedná především o konec ochrany tzv. bezpečného přístavu, který spočíval v tom, že provozovatelé služeb na webu nenesli dosud právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by tak například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé.

Podle pirátů pak zákony v případě jejich schválení umožnily vznik státem nařízené cenzury. „Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova,“ vysvětlili piráti s tím, že dalším efektem přijetí kritizovaných norem by mohlo být zabavování domén.

Česká pirátská strana chce svou účastí na protestu upozornit na globální dopad legislativy přijaté v USA, neboť podle nich právě tam leží podstatná část internetové infrastruktury, tj. servery a služby. „Nemůžeme předstírat, že na nás změna tamních zákonů nebude mít faktický a právní dopad,“ nepochybuje Česká pirátská strana.

„Internet nezná hranice, a tato hrozba se proto týká nás všech. Ukažme, že nám není potlačování lidských práv a svobod lhostejné ani na bohatém západě,“ uvedl vedoucí zahraničního odboru pirátů Tomáš Vymazal.

Podle něj se navíc obdobné snahy postupně objevují i jinde. „Španělsko zavedlo cenzuru Internetu v lednu, ve Francii platí digitální gilotina a její třikrát a dost, Nizozemsko začalo 11. ledna blokovat The Pirate Bay a čeští Piráti museli během jediného roku zastavovat cenzurní snahy dokonce dvakrát,“ dodal Vymazal.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.