Nečas chce v letošním roce prosadit přijetí finanční ústavy

Přijetí finanční ústavy, která by podle premiéra Petra Nečase zabránila dalšímu zadlužování České republiky, tvoří základ letošních reforem, jež chce jeho vláda prosadit. Podle ČSSD tím ale Nečasův kabinet nezakryje prudký růst veřejného dluhu.

(vd)

02.01.2012 10:34

Ne_as_3

Přijetí finanční ústavy považuje Nečas za součást prvního kroku, jež chce letos jeho vláda prosadit. Foto ods.cz

Přijetí finanční ústavy považuje premiér a předseda ODS Petr Nečas za svou prioritu pro letošní rok. Podle něj by její schválení bylo krokem, jak zabránit dalšímu zadlužování České republiky. Nečas to uvedl v rozhovoru pro server iDnes.cz.

„Za základní reformní krok považujeme právě přijetí finanční ústavy nebo takzvané protidluhové brzdy. Ještě před rokem a půl, když ODS tuto myšlenku vnesla na politickou scénu, byla za ni vysmívána. Dnes je to hlavní proud uvažování v celé Evropské unii a my jsme přesvědčeni, že finanční ústava je důležitý krok, který přispěje ke stabilizaci českých veřejných financí,“ myslí si Nečas.

Podle nejsilnější opoziční strany ČSSD ale kabinet Petra Nečase případným přijetím finanční ústavy nezakryje prudký růst veřejného dluhu. ČSSD se přesto podle jejího předsedy Bohuslava Sobotky nebrání zahájení diskuse o formě zakotvení limitu pro maximální veřejný dluh do naší ústavy.

„Mohla by to být dobrá pojistka proti politice pravicových vlád, které realizují daňové experimenty bez ohledu na narůst státního zadlužení, podobně jako vláda Kalouska a Nečase. Limit by měl být zakotven ve výši 60 procent HDP tak, aby vázal na podmínky pro přijetí eura,“ vysvětlil předseda sociálních demokratů. 

Podle něj je ale pro seriózní debatu na téma finanční ústavy nezbytně nutné, aby Nečasova vláda konečně předložila konkrétní návrh ústavní změny.

„Zatím vždy zůstalo jen u obecných proklamací. Za skutečně komický jako sociální demokraté pokládáme fakt, že o finanční ústavě mluví premiér Nečas poté, kdy pravicové vlády od roku 2006 zvýšily veřejný dluh naší země o 600 miliard korun a do roku 2014 se ho chystá ministr Kalousek oproti roku 2006 zdvojnásobit na rekordních 1,9 bilionu,“ dodal Sobotka.

Podle něj totiž premiér řečmi o finanční ústavě nezakryje fakt, že pravicové vlády dramaticky zrychlily růst veřejného dluhu v naší zemi. ČSSD současně upozorňuje, že vyrovnané veřejné rozpočty nezajistí žádná změna ústavy, nýbrž odpovědná hospodářská politika, založená na podpoře růstu, omezování korupce a stabilizaci daňové kvóty.

Finanční ústava byla od předloňského roku jedním z hitů volebního programu občanských demokratů. Koalice ODS, TOP 09 a VV ji pak zařadila i do koaliční smlouvy.

Nový ústavní zákon – pro jehož schválení bude vládní koalice potřebovat i opoziční hlasy – by vládě uložil povinnost usilovat o vyrovnané hospodaření s veřejnými rozpočty. Zároveň by vládu zavázal vést politiku, která v budoucnu neohrozí stabilitu veřejných financí.

Další informace:
iDnes.cz Nečas: Chci prosadit finanční ústavu. A TOP 09 nebude kádrovat vládu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.