Slovenská vláda chce omezit lékařům právo na stávku

Vláda Ivety Radičové poslala do parlamentu návrhy novel, jež nově postihují lékaře, kteří i v mimořádných situacích trvají na protestním přerušení práce. Jedna z úprav má přímo dát vládě právo stávku zakázat. Jiná umožňuje neústupné lékaře trestat i vězením.

(pjed)

20.12.2011 20:40

A1

Nové sankce mají platit jak pro lékaře, tak i pro sestry. Foto Marek Evans, flickr.com

Slovenská vláda schválila balíček legislativních novel, jež různým způsobem omezují právo lékařů stávkovat. Stalo se tak na jejím pondělním zasedání. Podle ministra zdravotnictví Ivana Uhliarika mají návrhy přispět k lepšímu zabezpečení zdravotní péče pro všechny a za každé situace. Podle zástupců lékařů se vláda jen snaží kompenzovat vlastní selhání při posledním protestu, přičemž nahrazuje prevenci pohrůžkami.

„Je to odveta za to, že sa niekto postavil proti tejto vláde a finančným skupinám,“ řekl k novelám předseda slovenského Lékařského odborového sdružení (LOZ) Marián Kollár.

Jádrem balíčku je podle slovenských deníků novela zákona o poskytovatelích zdravotní péče, jež přímo opravňuje kabinet lékařskou stávku zrušit. Učinit tak podle předlohy může, jestliže nazná, že by příslušný protest ohrozil lidské zdraví či život.

Další z úprav – tentokrát trestního zákoníku – zpřísňuje postihy lékařům, kteří odmítnou při vyhlášeném stavu nouze nastoupit do práce. Podle návrhů budou moci být trestáni až dvěma lety vězení. Jestliže jejich nečinnost navíc způsobí i ublížení na zdraví či smrt, zvýší se horní hranice trestu až na pět let.

Třetí novela dává ministerstvu zdravotnictví právo lékaře sankcionovat za odepření pracovní povinnosti pokutou do výše 3300 eur, ztrátou bezúhonnosti a/nebo ztrátou licence. Tu by pak mohli získat zpět nejdříve po deseti letech.

„Ak chce ministerstvo rozhodovať, komu komora zruší registráciu, nech potom dá aj peniaze na vedenie registra, pretože to si platia členovia z členských príspevkov. Ministerstvo na to nedáva ani halier,“ uvedl k poslednímu bodu balíčku prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula.

„Zásadná vec ale je, aby vlády nepripustili taký stav, aby boli zdravotníci nespokojní a protestovali,“ doplnil s tím, že vlády návrhy s komorou ani odboráři nekonzultovala.

Pokud by balíček prošel parlamentem, vstoupí příslušná opatření v platnost k 1. dubnu 2012. Zástupci slovenských lékařů nicméně vyjádřili naději, že se tak nestane a vláda vzešlá z předčasných březnových voleb novely stáhne.

Věcně i právnicky
Vedle politické a stavovské kritiky vyvolal soubor návrhů také kritiku faktickou a právní. Podle komentátorů z deníků Pravda a SME se přitom váží k přístupu vlády Ivety Radičové ke zdravotnictví dlouhodobě.

Mezi faktickými výtkami zaznívá nejčastěji ta, že nová pravidla bude možné obcházet. Když sama premiérka hájila ve víkendovém vysílání STV návrhy, připustila, že si zpřísnění postihů vyžádal nedávno viděný sklon lékařů unikat pracovní povinnosti pomocí zdravotních neschopenek.

„Reakciou (na nouzový stav) bolo, že viacerí lekári odišli na PN-ky, preto sme sa rozhodli, že vláda bude musieť prijať razantnejšie opatrenia,“ řekla Radičová doslova.

Podle deníku SME ale tomuto nové úpravy nijak nepředcházejí. Ministr vnitra Daniel Lipnic na dotaz novináře přímo odvětil, že se eventuální sporné případy budou prošetřovat jednotlivě.

„Ak pôjde o naozaj fiktívnu péenku typu psychiatrické problémy, tak to bude vec dokazovania, či naozaj išlo o reálnu práceneschopnosť, alebo skôr vymyslenú,“ uvedl Lipšic.

Právní zpochybňování návrhů zase vyvolala otázka, zda-li jsou příslušné úpravy v souladu s Ústavou SR. Ta totiž podle Slavomíra Trnkócyho, citovaného deníkem Pravda, přímo vyjmenovává skupiny, kterým je možné právo na stávku omezit, a lékaři ani zdravotní sestry k nim nepatří.

„Ak by zákonom došlo k rozšíreniu okruhu subjektov, ktorým sa právo na štrajk nepriznáva, tak je možné vnímať takúto právnu normu až do rozhodnutia Ústavného súdu ako v rozpore s ústavou,“ konstatuje známý právník.

Pochyby o ústavnosti vyvolalo už samo vyhlášení nouzového stavu, jímž vláda chtěla na konci listopadu zmírnit dopady protestu nemocničních lékařů. Nouzový stav byl vyhlášen 29. listopadu pro šestnáct zařízení a trval do 7. prosince. Řada lékařů, kteří v inspiraci českým protestem Děkujeme, odcházíme, podali výpovědi, byla donucena pracovat. Podle právníků LOZ má ale být nouzový stav vyhlášen jen při bezprostředním ohrožení, přičemž o výpovědích vláda nejméně dva měsíce věděla.

Vlastní protest po týdnu ukončila dohoda vládní delegace s odboráři. Kabinet se v ní lékařům zavázal k postupnému zvyšování platů na kompromisní úroveň a též k implementaci hlavní neplatových požadavků odborů: důslednému dodržování zákoníku práce, umožnění kontroly přesčasů, přípravě reformy, jež změní systém placení za lékařské úkony, a změně přístupu k transformaci nemocnic na akciové společnosti.


Další informace:
SME.sk Vláda chce obmedziť právo lekárov na štrajk
Aktuálne.sk Ďalšia vzbura lekárov? Vláda chce prísnejšie tresty
Pravda.sk Za štrajk väzenie. Hrozí vláda lekárom


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.