ČSSD ve Sněmovně neprosadila zavedení majetkových přiznání

Poslanci v pátek zamítli návrh sociálních demokratů na zavedení majetkových přiznání. Podle koaličních poslanců by totiž bylo možné zákon obcházet. Opoziční ČSSD ale tvrdí, že by norma přispěla k boji proti korupci a k zamezení daňových úniků.

(vd)

09.12.2011 13:50

Sn_movna

ČSSD neuspěla s návrhem, aby se o majetkových přiznáních hlasovalo po jménech, podobně jako při nejdůležitějším hlasování ve Sněmovně o důvěře vládě. Foto Ervin Pospíšil, Wikimedia Commons

Hlasy koaličních poslanců v pátek Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zavedení majetkových přiznání. Podle pravicového kabinetu Petra Nečase by v případě jeho přijetí hrozilo nebezpečí protiústavního dvojího zdanění. Návrh na zamítnutí podal zpravodaj Pavel Suchánek z ODS.

Předlohu vedle sociálních demokratů podpořili také komunisté. Podle opozice by návrh přispěl k boji s korupcí a proti daňovým únikům. Sociální demokraté pak před hlasováním ve Sněmovně neuspěli s návrhem, aby poslanci hlasovali o zamítnutí jednotlivě po jménech. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněka Stanjura pro ČTK uvedl, že by se jednalo o pouhé divadélko, neboť si každý může zjistit v seznamu, jak kdo hlasoval.

Podle TOP 09 a Starostů by se dal zákon v případě jeho přijetí rozličnými způsoby obcházet, například využíváním darovacích smluv, převodem majetku na právnické osoby či jinými fintami. „Neférový majetek bychom měli omezit, ale kvalitním způsobem," uvedl pro server iDnes.cz poslanec TOP 09 Jan Farský a nabídl sociální demokracii spolupráci na novém návrhu.

Pokud by návrh ČSSD prošel, lidé by museli dokládat výši příjmů, pokud by si pořídili v jednom roce cenné papíry, podíly ve firmách nebo účasti v družstvech v souhrnu za více než pět milionů korun nebo nemovitosti v hodnotě nad 15 milionů korun. Oznámení o registrovaném majetku by podávali finančnímu úřadu.

Jiný dokument, přiznání, by pak lidé museli podat na výzvu finančního úřadu v případě jeho podezření, že majetek nabyli z nezdaněných peněz. Druhým důvodem by byl podnět státního zástupce. Pokud by pak lidé neprokázali legální příjmy, byl by jim nově nabytý majetek zdaněn 76 procenty. Stejně by tomu bylo v případě, že by lidé na výzvu finančního úřadu přiznání nepodali.

Další informace:
Českénoviny.cz Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zavedení majetkových přiznání
iDnes.cz Vláda smetla majetková přiznání. ČSSD neprosadila hlasování po jménech


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Stanislav Hošek - Český těšín

MAJETKOVÁ INVENTURA. Sobota, 10.Prosince 2011, 12:55:14

Pokud před privatizací nebyla provedena inventura majetku vlastněného státem, jinými právnickými a fyzickými osobami, pak všechno dnešní snažení o zavedení jakési náhražky v evidenci majetku, je už zbytečná. V reálně fungujících společnostech se prostě do firem, či domácností s podezřele navýšeným majetkem pošlou pracovníci finančního úřadu, kteří udělají takovou hloubkovou kontrolu, že dotyčný je pak rád, že doplatí daně včetně pokuty a nemusí jít sedět. Zákon, který by nutil k takové činnosti Finanční úřady, nám chybí a ne jakási majetková přiznání, jež jsou typicky socdemáckým populismem.

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Neděle, 11.Prosince 2011, 09:14:13


Přesně tak ...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.