FARC si zvolily nového vůdce, bojovat chtějí dál

Vedení nejpočetnější kolumbijské guerilly vybralo do svého čela Timoleóna Jiméneze, známého též jako Timochenko. Jeho předchůdce Alfonsa Cana zabili vojáci na začátku listopadu.

(pjed)

16.11.2011 19:35

Aktualizováno: 18.11.2011 23:00

A1

Jeden z mála snímku Timochenkovy tváře pochází z volně rozšířeného videozáznamu s projevy partyzánských vůdců. Repro Internet

Vedoucí činitelé Revolučních ozbrojených síly Kolumbie (FARC) si zvolili nového velitele. Stal se jím Rodrigo Londoño, známější jako Timoleón Jiménez anebo Timochenko. Informaci přinesly v úterý agenturní zdroje. Odvolávají se přitom na internetová média blízká FARC.

Jiménez byl zvolen jednomyslně nejvyšším orgánem FARC, tzv. sekretariátem. Ve funkci nahradil Alfonsa Cana (vlastním jménem Guillerma Sáenze) zabitého 4. listopadu kolumbijskými vojáky.

Znalci citovaní BBC označují Jiméneze za specialistu na přepady a výzvědnou činnost. Dlouho též velel východní frontě FARC, resp. asi 800členné armádě. Cano byl naproti tomu hlavní ideolog. Velení převzal v roce 2008, po zabití podvelitelé Raúla Reyese a přirozeném skonu zakladatele FARC, Manuela Marulandy.

Zásadní změnu přístupu guerilly k vládě nicméně odborníci v po Jiménezově nástupu nepředpokládají.

„Linie FARC zůstane stejná (...) tedy boj. O zásadních otázkách navíc v guerille rozhoduje celý sedmičlenný sekretariát jednomyslně,“ uvedl jeden z expertů pro list Guardian.

FARC chtějí dle programových dokumentů nastolit v Kolumbii sociálně spravedlivý režim komunistického typu. Jejich způsoby v dosažení cíle se ale postupně proměňují. V 60. letech se soustředily zejména na ochranu vesnic a vytváření samosprávy v oblasti působení, později přešly do útočného boje. V 80. a 90. letech se zaměřovaly také na přepady, atentáty a únosy.

Zřejmě nejznámější ze všech rukojmí FARC se stala někdejší kolumbijská prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová. Zvláštní komando ji osvobodilo v roce 2008, po šesti letech v zajetí.

Léta úpadku
FARC zažívají přibližně od poloviny roku 2007 období souvislého úpadku. Kdysi 20tisícová armáda ovládající třetinu Kolumbie, nakupující těžkou vojenskou techniku a jednající přímo s mafiemi i vládami dnes připomíná volnou síť odbojových skupin, z nichž se nemalá část věnuje pouze obchodu s narkotiky. I přesto guerilla stále operuje na území o rozloze tří Českých republik. Její síla je nyní odhadována až 8 tisíc mužů a žen ve zbrani.

Kolumbijská vláda se na konci 90. let snažila s FARC vyjednávat. Od nástupu prezidenta Álvara Uribeho (2002) však upřednostňuje tvrdý postup. Na Uribeho doktrínu navázal i Juan Manuel Santos, který známého prezidenta loni v úřadu nahradil.

Pro boj s FARC kolumbijská využívá zvláštní finanční pomoc z USA v průměrné výši 7,6 miliard dolarů ročně. Státy, které se geopoliticky orientují se na Washington, též považují FARC za teroristickou organizaci.

Na Timoleóna Jiméneze bylo jen v Kolumbii dosud vydáno přes sto zatykačů. Vláda USA nabízí za jeho hlavu 5 milionů dolarů.


Další informace:
BBC News Colombia Farc rebels pick Timochenko as new leader
Los Angeles Times Colombia peace unlikely despite FARC leader's death
The Guardian Colombia's Farc rebels vow to keep fighting despite top commander's death


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.