Novým ministrem průmyslu je zastánce jádra Martin Kuba

Novým ministrem průmyslu a obchodu byl ve středu prezidentem jmenován Martin Kuba, jihočeský vicehejtman a předseda tamější ODS. Kuba patří mezi zastánce jaderné energetiky a právě dostavba Temelína podle něj mohla rozhodnout v jeho prospěch.

(vd)

16.11.2011 11:57

Kuba

Kuba patří mezi vlivné politiky ODS. V minulosti se spekulovalo i o jeho roli v zákulisí mocenských dohod v ODS. Foto ods.cz

Nástupcem Martina Kocourka na postu ministra průmyslu a obchodu je Martin Kuba, předseda jihočeské ODS. Prezident Václav Klaus ho ve středu dopoledne jmenoval do funkce.

Prezident Kubovi řekl, že stát potřebuje funkční ministerstvo průmyslu a obchodu, zvlášť v době hospodářské krize. Podle ČTK od něj očekává výraznou aktivitu hlavně v obchodu, zdůraznil, že by se měl ministr ucházet o zahraniční trhy.

Kuba patřil donedávna v ODS mezi oponenty Petra Nečase. Ještě před rokem ho premiér a předseda občanských demokratů nechtěl ve vedení strany, neboť je spojen se vznikem velké koalice v Jihočeském kraji.

Podle Kuby nicméně v současnosti mezi ním a předsedou strany již žádné spory nepanují. „Pan premiér mě s nabídkou oslovil sám. V můj prospěch hrál fakt, že jsem se z pozice vicehejtmana angažoval v otázce dostavby Temelína," uvedl Kuba pro on-line deník Aktuálně.cz.

Nečas přitom původně o vládním angažmá jednal s poslancem ODS a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem. Avšak podle informací Lidových novin se proti jeho jmenování postavila jihočeská ODS, jejímž je sice členem, avšak nedisponuje v ní nikterak silnou pozici. Vedení jihočeské ODS tlačilo na ministerský post naopak právě Kubu.

Portál Vaševěc.cz pak ve středu dopoledne publikoval text, dle kterého se Michal Doktor v reakci na Nečasovo rozhodnutí jmenovat Kubu ministrem průmyslu rozhodl svou mateřskou stranu opustit.

Doktor to pak potvrdil i v rozhovoru pro ČTK, které řekl, že si je vědom rizika, kterak bude jeho rozhodnutí vykládáno jako uražená ješitnost. Premiér je nicméně o jeho plánech informován, dodal.

Doktor je totiž podle serveru Vaševěc.cz jakožto člen jihočeské ODS ostrým kritikem regionálního vedení strany, jehož je Kuba aktuálně předsedou. Současně prý ve straně patří mezi tzv. idealisty, kteří dosud podporovali Nečase, neboť věřili v jeho tažení proti kmotrům se záměrem očistit stranu od těchto „politických podnikatelů".

„Nečas dosud sbíral politické body a sympatie jak stranické, tak i obecné veřejnosti. Jmenování Kuby ministrem však vyvolalo otázky nad důvody, neboť právě Kuba je spojován s tímto symbolem tzv. staré ODS," dodal portál Vaševěc.cz.

Kuba patří mezi zastánce dostavby Temelína
Martin Kuba je navíc stejně jako premiér zastáncem jaderné energetiky. A byla to právě dostavba Temelína, která podle něj mohla hrát v rozhodování premiéra jednu z klíčových rolí, a to v jeho prospěch. „I o této otázce jsme s panem premiérem mluvili a mohlo to hrát i klíčovou roli," uvedl Kuba v rozhovoru pro server iDnes.cz.

„Já na regionální úrovni reprezentují hospodářské řízení regionu a spadají i tam rozvojové otázky jako je právě dostavba Temelína. I o této otázce jsme s panem premiérem mluvili,“ doplnil Kuba s tím, že jeho konkrétní zkušenosti s Temelínem na regionální úrovni mohly být impulsem pro jeho jmenování ministem průmyslu.

Podle serveru Aktuálně.cz nicméně klíčovou okolností pro jmenování Kuby ministrem bylo právě to, že je v ODS spojován s vlivným podnikatelem Pavlem Dlouhým. Server tak potvrdil slova Michala Doktora.

Pavla Dlouhého totiž expředseda strany Mirek Topolánek zařadil mezi takzvané kmotry. Ostatně právě toto spojení mu podle mnohých informací mohlo při loňské volbě místopředsedy strany uškodit.

Martin Kuba se narodil v roce 1973, do politiky vstoupil v roce 2003. O tři roky později se stal zastupitelem a radním Českých Budějovic. V roce 2008 byl zvolen předsedou jihočeské ODS a po krajských volbách se stal prvním náměstkem jihočeského hejtmana. Vzděláním je lékař-anesteziolog.

Pod sociálnědemokratickým hejtmanem Jiřím Zimolou měl dosud Kuba na starost mimo jiné regionální rozvoj, čerpání peněz z evropských fondů, územní plánování či investice v dopravě.

Další informace:
Českénoviny.cz Prezident jmenoval do čela ministerstva průmyslu Martina Kubu
Aktuálně.cz Průmyslu bude šéfovat Martin Kuba, muž s cejchem kmotra
iDnes.cz Nový ministr průmyslu Kuba: Při mém výběru sehrál roli i Temelín
Lidovky.cz Ministrem průmyslu bude Kuba. Loni ho Nečas kritizoval
Vaševěc.cz Poslanec Michal Doktor dnes údajně opustí ODS


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.