V Itálii povládnou technokraté, Berlusconiho nahradí Monti

Italský prezident pověřil sestavením nového kabinetu ekonoma známého z působení v Evropské komisi. Jeho vláda má především uklidnit trhy a unijní partnery. V italských stranách se nyní debatuje, jak dlouho a s jakým mandátem bude pracovat.

(pjed)

14.11.2011 12:10

A4

Investoři Montimu věří. Milánská burza začala ihned v pondělí ráno posilovat. Foto Rachel Barnesová, flickr.com

Novou italskou vládu povede ekonom, rektor Bocconiho univerzity v Miláně a někdejší eurokomisař Mario Monti. Prezident Italské republiky Giorgio Napolitano mu předal pověření v neděli večer – den po rezignaci dosavadního premiéra Silvia Berlusconiho.

Monti má nyní několik dní na to, aby svou vládu sestavil. Do týdne chce mít hotové programové prohlášení, do 10 dnů pak žádat o důvěru.

Agentury vznik nové vlády vnímají jako reakci na politické a finanční otřesy v posledních týdnech. Úroky z italských dluhopisů dosáhly maxima od vstupu země do eurozóny.

V kabinetu mají dle předběžných zpráv zasednout převážně protržní a prounijní technokraté.

„Itálie teď musí vyvinout mimořádné úsilí, aby překonala krizi a získala zpět důvěru investorů i evropských institucí,“ uvedl prezident během jmenování.

„Itálie musí být pevnou, ne slabou součástí Evropy (...) Dluhovou krizi můžeme překonat, je ale třeba se sjednotit a konat,“ doplnil designovaný premiér.

Reformy pro trhy
Dosavadní premiér Berlusconi přislíbil rezignaci minulé úterý, krátce poté, co ztratil v Poslanecké sněmovně většinu. Vládní spojenectví jeho stranického slepence Lid svobody a autonomistů z Ligy severu se začalo drolit zejména kvůli hádkám o důslednost reforem, které dlouhodobě žádaly trhy, resp. klíčoví investoři. Příslušná opatření má nyní prosadit právě Monti.

Podle přehledových zpráv BBC se očekává, že nový kabinet přistoupí k dalšímu rozvolnění zákoníku práce, zkrácení penzijních benefitů a reformě stání správy.

Monti v italské politice doposud nezastával žádnou volenou funkci. V úřadu eurokomisaře pro vnitřní trh (1995-1999) a pro hospodářskou soutěž (1999-2004) si ale počínal tak důsledně, že ho italská média začala titulovat „Prušák“. Celoevropskou proslulost mu získal zejména postup proti monopolním praktikám velkých korporací jako Microsof a GE.

Podporu Montiho vládě už slíbila opoziční středolevicová formace Demokratická strana a několik menších centristických uskupení. Berlusconiho Lid svobody bude stát za kabinetem rovněž. Ve straně ovšem panuje spor nad tím, jak dlouho by měli technokraté vládnout a jaký mandát mít.


Další informace:
ANSA Monti starts talks with parties on new government
BBC News Italy crisis: Mario Monti moves to form new government
BBC News Profile: Mario Monti
ANSA Milan bourse up after Monti asked to take helm


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.