ČSSD chce v den krajských voleb vyhlásit referenda

Opoziční ČSSD plánuje v den krajských voleb příští rok ve všech krajích s výjimkou Prahy vyhlásit krajská referenda. Otázky mají být rozličné a týkat se budou jak problémů v jednotlivých regionech, tak celostátních témat.

(vd)

09.11.2011 10:07

Cssd

Sociální demokraté chtějí prostřednictvím referend mimo jiné zjistit, co si veřejnost myslí o vládě Petra Nečase. Foto Archiv DR

Sociální demokraté chtějí přilákat co největší počet voličů ke krajským volbám, které se uskuteční příští rok na podzim. Vymysleli proto plán vyhlásit v den voleb krajská referenda. Informuje o tom středeční vydání Hospodářských novin s tím, že nejsilnější opoziční strana chce voličům položit otázky, které se mají týkat jak problémů v jednotlivých regionech, tak celostátních témat.

„Myslíme si, že nastala vhodná doba na to, aby o důležitých otázkách, které trápí jednotlivé regiony, mohli občané rozhodnout v krajském referendu,“ uvedl pro list jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek.

Podle jeho slov byly totiž minulé krajské volby pomyslným referendem o vládě Mirka Topolánka. „A já říkám, že se v příštím roce můžeme dočkat skutečného referenda o vládě Petra Nečase,“ doplnil první místopředseda ČSSD.

Krajská referenda mají být údajně součástí kampaně, kterou již Sobotkovo vedení strany začalo vymýšlet. „Toto není marketingový tah, toto není jenom kampaň. ČSSD nechce jenom říkat, že podporuje prvky přímé demokracie. Chceme ukázat, že máme skutečně zájem o názor lidí,“ vysvětlil Hašek.

Kampaň, která by měla na referenda veřejnost upozornit, budou přitom hradit kraje z vlastního rozpočtu, nikoliv z peněz Lidového domu, dodává list. Sociální demokraté současně zatím tají, jaké otázky pro voliče chystají.

„Otázka by se mohla týkat například toho, zda by měly kraje hledat pro nemocnice strategického partnera, případně zda je pronajímat,“ uvedl plzeňský hejtman Milan Chovanec, podle kterého musí Asociace krajů ještě dopilovat metodiku včetně právního rámce vyhlášení referend.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.