Asociace krajů kritizuje rušení nemocničních lůžek

Krajským hejtmanům se nelíbí dohoda ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, dle které dojde ke zrušení 10 000 nemocničních lůžek. Kraje se proto obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Chtějí, aby věc prošetřil.

(vd)

04.11.2011 10:40

439435_mediafax_mikulas_krepelka

Podle hejtmanů povede redukce nemocničních lůžek k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Asociace krajů kritizuje plánovaný zánik nemocničních lůžek, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami. Podle hejtmanů nese dohoda znaky kartelové dohody. V dopise ministru zdravotnictví Leoši Hegrovi to uvedli za Asociaci krajů ČR sociálnědemokratičtí hejtmani Michal Hašek a Jiří Běhounek.

Lůžka, která se zrušila či mají rušit, jsou podle Hegerova resortu nadbytečná a jejich zánikem se ušetří. Naopak podle hetmanů je plánovaná redukce lůžkového fondu bezprecedentním zásahem do systému veřejného zdravotnictví a od roku 1991 nemá podle hejmanů obdoby.

„Medializovaná redukce lůžkového fondu provedená pod kuratelou zdravotních pojišťoven povede k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví. Je pro nás dalším potvrzením, že ministerstvo koná pod nátlakem různých vlivových skupin a ministerstvu a ani pojišťovnám nejde o skutečné zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče pro všechny občany,“ uvedli Hašek a Běhounek v dopise.

Podepsání Memoranda podle nich zcela popřelo veškerou vykonanou práci na úrovni krajů s cílem optimalizovat zdravotní síť včetně lůžkového fondu tak, jak byla zahájena v lednu tohoto roku.

Hejtmani proto žádají ministra o svolání schůzky, na které by vysvětlil podle nich další nekoncepční krok ministerstva. Současně ministra upozornili, že považují dohodu všech zdravotních pojišťoven a ministerstva za porušení pravidel hospodářské soutěže a podají podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na podezření z kartelové dohody.

„Memorandum, které uzavřel pan náměstek, nese znaky kartelové dohody mezi pojišťovnami. Jelikož se jedná, dle našeho názoru, o porušení právních předpisů v oblasti hospodářské soutěže, oznamujeme Vám, že se v předmětné věci obrátíme na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s žádostí o prošetření,“ píše se v textu.

Podle hejtmanů totiž není problémem českého zdravotnictví počet akutních lůžek, nýbrž experimenty a nekoncepční kroky ministerstva, zejména náměstka Marka Šnajdra a nyní náměstka Petra Noska.

„Jsme v situaci, kdy bez jakékoli analýzy a bez projednání s kraji je na úrovni ministerstva podepsán dokument, který přerozděluje lůžkovou péči a otevírá obrovský prostor pro lobbyismus, klientelismus a korupci v nejširším možném měřítku. Budou to jen zaměstnanci pojišťoven, kteří dle své libovůle budou mít v rukou osud nejenom nemocnic, ale i občanů v jejich spádové působnosti,“ uporňují hejtmani.

Největší dopady bude mít případná redukce lůžek podle hejmanů na bývalé okresní nemocnice. „Opatření tak nejvíce zasáhne občany žijící na venkově a městech, kteří to mají do velkých nemocnic daleko,“ doplnili Hašek s Běhounkem.

Ministerstvo přitom lůžka ruší s vysvětlením, že chce přesměrovat péči do ambulancí a z uspořených peněž umožnit nemocnicím zvýšit platy zdravotníkům. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause, kde se ruší 127 lůžek, však může být o finančních přínosech řeč jen stěží.

Rušení 10 000 lůžek už dřív kritizovala Asociace českých a moravských nemocnic. „Ministerstvo a osm zdravotních pojišťoven se nemohou domluvit, že budou vypovídat hromadně smlouvy stovkám partnerů, je to kartel jak hrom," uvedl pro ČTK její právník Stanislav Fiala.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.