Američtí vojáci se stáhnou z Iráku, v regionu jich ale přibude

Newyorkské Timesy upozornily na opatření, jimiž chce Pentagon kompenzovat blížící se odchod vojsk z Iráku. Konkrétně má jít o posílení kuvajtského kontingentu, vyslání dalších lodí a uzavření bezpečnostního paktu s ostatními státy Zálivu.

(pjed)

31.10.2011 20:07

A6

Poslední bojová jednotka amerických sil opustila Irák loni v srpnu. Letos odejdou i nebojové. Počet amerických žoldnéřů-kontraktorů v zemi mezitím narostl o polovinu. Foto US Army

Všichni američtí vojáci sice mají do konce letošního roku opustit Irák, v oblasti Perského zálivu celkově by ale měl jejich počet vzrůst. Vyplývá to z pátrání Thoma Shankera a Stevena Leea Myerse – amerických novinářů pracujících pro New York Times.

Shanker a Myers od svých zdrojů zjistili, že se Pentagon chystá odchod vojsk z Iráku kompenzovat „posílením vojensko-bezpeční spolupráce“ s ostatními státy v regionu. Konkrétně má jít o navýšení síly amerického kontingentu v Kuvajtu, vyslání dalších bojových plavidel a vyjednání obranně-bezpečnostního paktu s Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC): Saúdskou Arábií, Kuvajtem, Ománem, Bahrajnem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty.

Oficiální představitelé amerického ministerstva obrany, diplomacie i vlády odmítli novinářům sdělit podrobnosti plánů; připustili však, že se příslušná opatření připravují a že budou vládám GCC předloženy na jejich prosincovém setkání v Rijádu.

„Zamýšlíme se tak trochu vrátit ke způsobům, které tu byly před tím, než jsme se v oblasti začali angažovat přímo a silově,“ řekl novinářům z Timesů generálmajor Karl R. Horst z ústředního velení amerických sil. „Myslím, že je to zdravé, efektivní i praktické.“

Podle průvodních komentářů si chce Obamova vláda udržet schopnost rychle zareagovat na případný konflikt na iráckém území, alespoň částečnou kontrolu nad oblastí a také dobrou pozici při případné eskalaci vztahů s Íránem.

Někteří američtí publicisté rovněž soudí, že jde o Obamovu odpověď na republikánskou kritiku úplného stažení z Iráku. To americká pravice kritizuje jako předčasné a jako další příklad opouštění amerických spojenců.

Newyorkské Timesy přetiskly Shakerům a Myersům text v nedělním vydání. Na skutečnost upozornila i agentura Reuters.

Základem bude pakt
Odchod zbylých amerických vojsk z Iráku do konce letošního roku oznámil Barack Obama 21. října s tím, že je zapotřebí předat plnou odpovědnost za situaci irácké vládě a že americká bezpečnostní úloha v zemi skončila. Podle komentátorů serveru Huffington Post se nicméně Obamovi diplomaté snažili celý rok vyjednat dohodu, která by umožnila alespoň 10 tisícům vojáků (nyní 50 tisíc) zůstat déle.

Irácký premiér Málikí byl podle serveru ochoten ponechat v zemi asi tři tisíce vojáků, jednání ovšem zkrachovala na tradičním americkém požadavku imunity před místními zákony.

Situaci Američanům zkomplikoval i mladý irácký klerik a politik Muktada Sadr, který oznámil, že pokud cizí armády neodejdou, povolá v roce 2012 opět do zbraně svou šíitskou milici – Mahdího armádu.

Podle vyjádření amerického ministra obrany Leona Panetty z minulého týdne mají dnes Spojené státy v oblasti Perského zálivu (mimo Irák) rozmístěno 40 tisíc vojáků. 23 tisíc z nich sídlí v Kuvajtu, kde se především starají o logistické potřeby iráckého kontingentu. Právě tato posádka by mohla být příští rok nejen zachována, ale i posíledna.

Dle zdrojů NYT se američtí vojáci příští rok zapojí také do velkého bojového cvičení Eager Lion 12 v Jordánsku, jež má být zaměřeno na boj s teroristy a partyzány. Jádro nové bezpečnostní politiky USA v oblasti by ale dle deníku mělo stát na zmiňovaném obranně-bezpečnostním paktu s Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu.

„Do zítřka se z toho nestane nějaké NATO,“ řekl newyorským Timesům vysoký činitel vlády pod zárukou anonymity.

„Základní myšlenkou je ale posun (od současné spleti bilaterálních smluv) k více integrovanému počinu,“ doplnil s tím, že více informací bude k dispozici po prosincové schůzce dotčených vlád.


Další informace:
The New York Times U.S. Planning Troop Buildup in Gulf After Exit From Iraq
Reuters US to Boost Gulf Presence After Iraq Pullout: Report
Huffington Post Obama Announces Iraq Troops Will Be Withdrawn By End Of 2011
The Weekly Standard Reactions to Obama's Iraq Announcement
Consortiumnews.com Neocons Blame Obama for Iraq Disaster


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.