ČT uvede dokument o důsledcích jaderných havárií

Černobylské memento státní nezodpovědnosti vůči občanům, jež stálo v zárodku zániku komunistických režimů, vrhá ve spojnici s Fukušimou nové světlo na rizika jaderné energetiky. Dokumentární výprava režiséra Ivo Bystřičana do Černobylu zkoumá životy dotčených lidí čtvrt století po havárii.

(red)

31.10.2011 11:30

Chernobyl

Fotografie z Černobylu zdaleka dnes nejsou jediným suvenýrem, který si z jaderné havárie lidé dnes odnášejí. Foto Josef Albrecht, ČT

Dokument Všechny příští Černobyly pátrá po aktuálních důsledcích masivní radiace a nachází skutečnosti, o nichž se v České republice mlčí. Tvůrci se vydávají na Ukrajinu i po Čechách, aby propojili obyvatele okolí Černobylu, volyňské Čechy, pozůstalé po obětech, lékaře, i dnešní mladé Ukrajince. Nachází postavy, o jejichž drastické životní situaci mnohdy není veřejnost informována. Protože souvislost mezi onemocněním a radioaktivním spadem po havárii nelze prokázat, nemocní a pozůstalí zůstávají ponecháni bez pomoci - ať už se jedná o venkovany, kteří v černobylské oblasti žijí, nebo Čechy z lokalit, nad nimiž šel radioaktivní mrak.

Film se rovněž snaží nastínit možná srovnání oficiálních nevarovných a falešně uklidňujících verzí obou havárií a způsoby banalizace rizika. Zaznamenává, jak dotčení lidé vnímají jednak obraz jaderné katastrofy, a zároveň její reálné dopady ve jejich životech čtvrt století po zatím největší jaderné havárii. Dochází ke srovnání mediálních verzí jaderných katastrof v Černobylu a ve Fukušimě, které s sebou nese řadu varovných vykřičníků do budoucna, zejména v souvislosti s energetickou koncepcí české vlády, která zahrnuje dostavbu dalších bloků jaderné elektrárny v Temelíně.

Bagatelizace příčin a následků masivní radiace je dnes přitom v případě oficiálních institucí v mnoha parametrech podobná přístupu úřadů komunistických států. Tehdejší strach státních představitelů z nevole veřejnosti vůči vládnoucí straně vystřídaly současné obavy politických a průmyslových elit z poklesu veřejné podpory jaderné energetiky. Ta je přitom v ČR bezprecedentně vysoká v souvislosti s minimální diskusí o možných rizicích.

Někdejší svět Černobylu a současný svět Fukušimy v dokumentu kromě dotčených lidí spojují ekolog Jan Beránek, který v prostoru obce Temelín simuluje, jak probíhala nedůsledná evakuace a neinformovanost v Japonsku. Renomovaný profesor Jurij Bandaževskij radikálně zpochybňuje uklidňující statistiky o nicotném nárůstu nemocnosti v zasažených oblastech a bývalý likvidátor Anatolij Koljadin nachází přetrvávající principy rizikovosti jaderné energetiky.

Dvaapadesátiminutový dokument Všechny příští Černobyly vyrobilo Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava v režii Ivo Bystřičana. Česká televize jej uvede ve čtvrtek 3. listopadu 2011 na ČT2 ve 20:00 hodin.
A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.