Berlínská policie dopadla letního paliče aut, trestal prý bohaté

V německé metropoli byl zatčen muž, který se přiznal k zapálení více než stovky aut. Podle policie si ničením převážně luxusních vozů vybíjel sociální frustraci.

(pjed)

26.10.2011 11:30

A5

V Berlíně shořelo tento rok okolo pěti set aut. Z odpovědnosti za zbylé požáry viní policie levicové extrémisty. Foto Richard Hopkins, flickr.com

V Berlíně se připravuje soud s mužem, který se přiznal k odpovědnosti za požár téměř pětiny vozů, jež letos shořely v německé metropoli. Podle zjištění médií jde o 27letého Andrého H. Osobně zapálil celkem 67 aut převážně luxusních značek. Dalších 35 vozů chytlo od nich. Berlínská policie ho zatkla už minulý pátek.

Podle listu Die Welt si André H. - vyučený malíř pokojů - nemohl dlouho najít práci, žil se sociálních dávek a sbíral vratné lahve. Musel se přitom starat o nemocnou matku a invalidní sestru, což ho přivedlo do dluhů. Zapalováním vozů si pak vybíjel nahromaděnou frustraci.

„Neměl nějaký politický motiv, spíš jen sociální zášť,“ řekl k případu novinářům Oliver Stepien, odpovědný důstojník policie.

„Při výslechu řekl v zásadě toto: ,Mám dluhy, můj život jde ke dnu a ti s líbivými auty mají, co si nezaslouží’,“ doplnil policista.

Dle listu Berliner Zeitung se nezjistilo, že by oheň pachatele nějak přitahoval. Když si pak v srpnu našel zaměstnání, s podpalováním ihned skončil.

Od začátku letošního roku bylo v Berlíně zapáleno 470 až 550 aut (údaje se různí). Nejčastěji šlo o vozy typu BMW, Mercedes či Audi, tedy o dražší modely. Police se stále domnívá, že za většinou útoků stojí levicoví extrémisté.

Při více než stovce požárů, k jejichž založení se André H. přiznal, nebyl nikdo zraněn. Za obecné ohrožení a materiální škodu hrozí pachateli až 15 let vězení.


Další informace:
Die Welt Berlin Arson Suspect Burned Luxury Cars "To Punish People Who Were Better Off"
Berliner Zeitung Serien-Brandstifter gefasst
Berliner Zeitung Polizei fahndet nach weiteren Serientätern
BBC News Berlin police arrest man for torching 100 luxury cars


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.