Brněnské národní divadlo propouští. Městské chce investovat do budov

Brněnský magistrát trvá na osekání rozpočtů příspěvkových organizací o celou pětinu. Národní divadlo již v reakci oznámilo, že propustí několik desítek zaměstnanců. Městské divadlo mezitím přišlo naopak s plánem investic. A radní je odsouhlasili.

(vd)

03.10.2011 17:20

Dsc_0083

Primátor Onderka má v kulturních prioritách města jasno. Galerie, muzea a divadla mezi ně ale nepatří. Foto David Mužík, DR

Již od ledna příštího roku budou brněnské příspěvkové organizace disponovat s výrazně nižšími rozpočty. Jak již Deník Referendum informoval, dostanou o pětinu méně peněz kvůli kanalizaci, za kterou musí město v příštích dvou letech zaplatit jednu a půl miliardy korun.

„Naděje, že peníze pro organizace najdeme, je téměř nulová. Konečné slovo nad rozpočtem bude mít prosincové zasedání zastupitelstva,“ vysvětlil pro Brněnský deník primátor města Roman Onderka z ČSSD.

A o dvacet procent méně peněz dostanou divadla, muzea či galerie podle plánu brněnského magistrátu nejen v příštím roce, nýbrž i v následujících dvou.

Národní už oznámilo propouštění
Vedení organizací tak musí v krátkém čase zareagovat a rozhodnout se, kde ušetří. Někteří se chystají propouštět, jiní budou žít na dluh a další přemýšlí o zdražování. Například Národní divadlo Brno již oznámilo, že k novému roku propustí jednapadesát lidí.

„V lednu nás opustí jednapadesát zaměstnanců. Jedná se především o pracovníky z úseku výroby dekorací a kostýmů,“ uvedla mluvčí divadla Šárka Motalová. Propuštěním ale údajně divadlo ušetří pouhých dvanáct milionů korun. Jaká budou další omezení, se zatím neví.

„Podle nejčernější varianty budeme muset zrušit plánované premiéry, omezit provozní náklady, ale také snížit platy a zdražit vstupné,“ dodal pak pro Brněnský deník ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.

Celkové přitom musí Národní divadlo podle informací Brněnského deníku ušetřit přes jednačtyřicet milionů korun.

„Nový rozpočet musí být zároveň vyrovnaný a úsporná opatření nesmí být v rozporu se zřizovací listinou,“ vysvětlila pro list mluvčí divadla Šárka Motalová.

V městském chtějí investovat do nových budov
Pro Městské divadlo Brno pak pětina rozpočtu znamená třicet milionů korun. Podle jejich ředitele Stanislava Moši musí proto omezit veškeré náklady s tím, že plánované premiéry rušit nebudou.

Podle tiskové mluvčí divadla Kláry Latzkové nicméně propouštění  nechystají. Současně pro Deník Referendum uvedla, že dokud nebude definitivní podoba rozpočtů příspěvkových organizací schválena, nebudou se k věci vyjadřovat

Jinak řečeno, kde peníze ušetří, zatím tají. „Akceptujeme vzniklou situaci a hledáme nejvhodnější řešení. Zatím se k tomu ale nechceme vyjadřovat,“ vysvětlil pak ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Pozoruhodná je ovšem informace, že divadlo navzdory škrtům plánuje přístavbu pro sklady a dílny, což podle vedení divadla bude znamenat investici jednačtyřiceti milionů korun.

Zatímco tedy radní požadují od vedení všech divadel dvacetiprocentní škrty, Městské divadlo Brno - zdá se - funguje ve zcela odlišném ekonomickém kontextu. A radní k tomu svými kroky přispívají, neboť plán divadla patřícího městu postavit sklady a dílny minulý týden posvětili.

„Souhlasili jsme se zpracováním investičního záměru. Máme však podmínku, aby město zaplatilo maximálně šest milionů," uvedl pro Brněnský deník Onderkův náměstek Oliver Pospíšil.

A Centrum experimentálního divadla, pod které spadá Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo či Divadlo u stolu, bude situaci podle informací Deníku Referendum nejspíše řešit úvěrem. V jejich možnostech je totiž seškrtat rozpočty maximálně o pět až šest procent.

Výrazného omezení příspěvků se ale neobávají pouze divadla. Například podle ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana se ani oni nevyhnou propouštění či zdražování vstupného.

Nad úspornými opatřeními pak přemýšlí i Turistické informační centrum. „Nechceme rušit žádnou z našich akcí. Pravděpodobně omezíme jejich rozsah,“ uvedla pro Brněnský deník ředitelka centra Petra Kačírková.

O propouštění uvažuje taktéž vedení zoologické zahrady.

Další informace:
Brněnskýdeník Magistrát šetří. Zdraží divadla i památky a bude se propouštět
Brněnskýdeník Národní divadlo Brno propouští


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.