Ekotendr není řešením, míní sociální demokraté

Nejsilnější opoziční strana apeluje na vládu Petra Nečase, aby nevybírala vítěze v miliardové zakázce na odstranění starých ekologických škod. A to obzvláště v situaci, kdy stát šetří a podle sociálních demokratů nekoncepčně omezuje státní výdaje.

(vd)

15.09.2011 20:55

356989_mediafax_mikulas_krepelka

Případné ukončení ekotendru nesmí podle Zimoly znamenat rezignaci státu na svou povinnost staré zátěže odstranit. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Sociální demokracie věří, že miliardová zakázka na odstranění starých ekologických škod bude ukončena, aniž by byl vybrán vítěz.

„Alespoň v to pevně doufám. Apeluji proto na zdravý rozum těch, kteří budou o zakázce rozhodovat, aby v době, kdy stát šetří na všem a hlavně na lidech a nekoncepčně omezuje výdaje, nebudou rozhazovat miliardy korun, u kterých navíc není vůbec jisté, zda budou použity efektivně,“ uvedl v tiskovém prohlášení sociálnědemokratický stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola.

Zimola považuje za nemorální, aby současná vláda, která podle jeho slov provádí drsné a pro velkou většinu veřejnosti velmi bolestivé a nepříjemné změny ve zdravotnictví, sociální oblasti, snižuje platy státních zaměstnanců a plánuje zvýšit DPH na potraviny, léky a všechny další věci denní potřeby, současně dovolila, aby se vynaložilo téměř 60 miliard korun na odstraňování ekologických škod.

„To vše v situaci, kdy přitom reálné odhady ministerstva životního prostředí uvádějí částku 25-32 miliard, tedy téměř o polovinu nižší. Ministerstvo financí jako zadavatel soutěže raději o odhadované částce mlží. Toto dle mého názoru potvrzuje fakt, že celý ekotendr je neprůhledným projektem, který je třeba poslat k ledu,“ doplnil Zimola.

Současně nicméně upozornil, že ukončení ekotendru nesmí znamenat rezignaci státu na svou povinnost staré zátěže odstranit. „Závazek státu zde přetrvává a je třeba jej dodržet,“ nepochybuje.

Podle něj je nutné, aby byly stanoveny prioritní lokality a postupovalo se systémově a zároveň bylo vždy použito nejvýhodnější řešení, jak finančně tak i technicky, a to vše pod bedlivým dozorem příslušných státních institucí.

Honotící komise jmenovaná kabinetem Petra Nečase rozlepila obálky uchazečů o zakázku tento týden v úterý. Nejnižší nabídku přitom podala firma Marius Pedersen Engineering, která je ochotná škody odstranit za 56,8 miliardy korun.

Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je přitom podle ministerstva financí právě cena. Po výběru té nejvhodnější nabídky bude smlouva na plnění veřejné zakázky ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 předložena k posouzení a schválení vládě.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Tendr má ale řadu kritiků, a to i v samotné koalici.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.