Tajné služby budou mít zřejmě přístup k výpisům z mobilů
Vratislav DostálSoučástí připravované novely zákona o elektronických komunikacích je ustanovení, dle něhož budou provozovatelé komunikačních sítí muset poskytovat provozní a lokalizační údaje z mobilních telefonů a internetu vedle policie také tajným službám.
České civilní i vojenské tajné služby dlouhodobě usilují, aby jim provozovatelé telekomunikací povinně poskytovali tzv. provozní a lokalizační údaje z mobilů a internetu. Tedy detailní údaje o komunikaci lidí, byť bez obsahu zpráv a hovorů.
A ministerstvo vnitra jim podle informací listu nyní vyšlo vstříc: do chystané novely zákona o elektronických komunikacích úřednící Kubiceho resortu vložili ustanovení, dle kterého budou provozovatelé komunikačních sítí povinni poskytovat zmíněné údaje nejen policii, nýbrž také civilní kontrarozvědce (BIS) a Vojenskému zpravodajství (VZ). Informuje o tom úterní vydání deníku Právo.
Podle listu požadované údaje prozradí vedle kontaktů dotyčného člověka také jeho každodenní pohyb, jak jej zachytí technika operátorů. A to až o půl roku zpátky. Novelou zákona z dílny Kubiceho ministerstva by se mohla vláda zabývat koncem září, poté poputuje do Poslanecké sněmovny.
Poslanci občanských demokratů Marek Benda a Jan Vidím pro list ale uvedli, že tajné služby by měly mít k těmto údajům přístup jen za velmi přísných podmínek. Zneužití údajů nicméně zpravodajci odmítají a na přísná pravidla údajně přikyvují. „Nechceme to jen tak, ale právě se souhlasem soudce, jako v případě odposlechů,“ řekl Právu mluvčí BIS Jan Šubert.
Podle něj jsou pro službu provozní a lokalizační údaje velmi důležité. „V některých případech jsou cennější než samotný obsah hovoru,“ dodal Šubert, podle jehož slov služba bez těchto údajů obtížně zjišťuje kontakty osob, kterými se zabývá, a to jak kvůli podezření z terorismu nebo organizovaného zločinu, tak kvůli ochraně ekonomických zájmů země.