Spor Sobotky s Palasem o pronájem nemocnice pokračuje

Hejtman Moravskoslezského kraje zaslal předsedovi ČSSD dopis, ve kterém zpochybňuje jeho způsobilost vést stranu a vyzývá ho, aby mu nekomplikoval práci. Sobotka ale trvá na tom, že Palasův záměr pronajmout nemocnici je v rozporu s programem ČSSD.

(vd)

11.08.2011 10:48

439429_mediafax_mikulas_krepelka

ČSSD disponuje hejtmany v podstatě ve všech krajích. Jedním z jejich předvolebních slibů v roce 2008 bylo, že nedopustí privatizaci krajských nemocnic. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Spor mezi předsedou sociálních demokratů a moravskoslezským hejtmanem Jaroslavem Palasem pokračuje. Podle deníku Právo zaslal Palas předsedovi ČSSD dopis, ve kterém ho nebývale ostře kritizuje. Sobotka pak ve čtvrtek na kritiku zareagoval tiskovým prohlášením, ve kterém hejtmana žádá, aby dodržoval program strany a zastavil pronájem krajské nemocnice v Novém Jičíně.

Palas se podle Práva pozastavil nad výrokem předsedy sociální demokracie pro MF Dnes. Sobotka pro list uvedl, že v programových oblastech vedení jeho strany zastává důsledné postoje, nicméně problémy lze podle něj identifikovat v některých regionech. „Snahu ustupovat od našeho programu vnímám spíše v regionech, třeba u hejtmana Jaroslava Palase,“ dodal pro MF Dnes Sobotka.

Moravskoslezský hejtman se pak v dopise, který zaslal na vědomí všem místopředsedům strany a hejtmanům, vůči výrokům předsedy ČSSD ohradil.

„Ponechám nyní stranou některé tvé „důsledné postoje“ v minulosti i v době docela nedávné, to je samostatná kapitola, ale musím se důrazně ohradit proti podobným výrokům, které vnímám nejen jako věcně nepodložené, ale současně je musím vnímat jako ničím nezdůvodnitelný útok na významnou část politické reprezentace ČSSD v Moravskoslezském kraji,“ napsal Palas.

Hejtman podle deníku Právo uvedl, že při návštěvě nemocnice v Novém Jičíně odboráři, vedení nemocnice a členové rady kraje za ČSSD Sobotkovi „trpělivě vysvětlovali“, že není možné nalévat stovky miliónů korun „do lodi, která má pod čarou ponoru obrovské díry“.

Kraj podle Palase nemůže další zadlužování nemocnice připustit a současně je odhodlán zachovat pro občany lékařskou péči, zvláště tu pro onkologické pacienty. Pronájem nemocnice podle Palase navíc nelze považovat za privatizaci. „Podsouvat veřejnosti podobné zkreslení považuji za krajně nekorektní,“ dodal v dopise Palas.

Sobotka: naše věrohodnost je nyní ohrožena
Podle předsedy nejsilnější opoziční strany ČSSD před krajskými volbami v roce 2008 ale i před parlamentními volbami v roce 2010, prezentovala při všech příležitostech svůj jednoznačný odpor nejen proti privatizaci krajských nemocnic, nýbrž také opakovaně kritizovala dlouholeté pronájmy krajských nemocnic soukromým subjektům, neboť takovéto pronájmy se podle Sobotky fakticky rovnají jejich privatizaci.

Tento předvolební slib a jeho dodržení v praktické politice je však podle Sobotky v současnosti ohrožen. „Těžko budeme našim voličům vysvětlovat, že po pronájmu krajské nemocnice v Novém Jičíně nebudou následovat další podobné privatizace do rukou soukromých podnikatelských subjektů. ČSSD nesmí ohrozit svůj vysoký kredit, který získala dobrou a věrohodnou správou krajů v uplynulých letech,“ uvedl ve čtvrtek předseda ČSSD.

Česká sociální demokracie zkrátka podle jejího předsedy nemůže v očích voličů vypadat jako podvodník, který, když se mu to zrovna nehodí, nedodržuje principiální předvolební sliby.

„Všechny zásadní programové dokumenty sociální demokracie hovoří o tom, že rozhodující roli v oblasti poskytování lůžkové zdravotní péče musí hrát veřejný sektor, tedy stát, kraje či obce. ČSSD se jako levicová politická strana dlouhodobě obává toho, že pokračování privatizace nemocnic povede ke zhoršení dostupnosti a kvality zdravotní péče a především jejímu výraznému zdražení,“ vysvětlil Sobotka.

Podle Sobotky je navíc krajská nemocnice v Novém Jičíně velkou, plnohodnotnou nemocnici okresního typu s velkým spádovým zázemím, která by v souladu se zdravotnickou politikou strany měla být součástí páteřní sítě lůžkových zařízení, které by v každém případě měly zůstat ve veřejných rukou.

„Řešení složité ekonomické situace nemocnice by však mělo být nalezeno na půdorysu programu ČSSD. Také proto, že Moravskoslezský kraj je jediným krajem pod vedením ČSSD, kde se připravuje pronájem velké krajské nemocnice,“ doplnil Sobotka.

Palas Sobotkovi: nekomplikuj nám práci
Hejtman pak podle deníku Právo vidí za „nespravedlivými a nezdůvodněnými útoky“ Sobotkovu silnou averzí vůči své osobě. V dopise navíc Palas dokonce zpochybnil Sobotkovu způsobilost vykonávat funkci lídra ČSSD.

„Nelze však ani v takových situacích zapomínat, že momentálně zastáváš funkci předsedy jedné z nejvýznamnějších politických stran, a že je tudíž nezbytné podřít své emoce potřebě naši stranu důstojně reprezentovat. Jsem přesvědčen, že podobně veřejně ventilované invektivy sociální demokracii poškozují a současně zpochybňují tvou způsobilost zastávat tak důležitou funkci,“ napadl Sobotku v dopise Palas.

Závěrem pak moravskoslezský hejtman předsedu ČSSD vyzval, aby mu nekomplikoval práci. „S veškerou naléhavostí tě proto žádám, abys zanechal nezdůvodněného a nekvalifikovaného vměšování do rozhodování orgánů Moravskoslezského kraje. Nejsi-li schopen a ochoten skutečně pomoci, alespoň nám nekomplikuj práci,“ vyzval hejtman Sobotku.

Sobotka ale připomíná, že Palase už v minulých měsících nejednou upozornil, že chystaný pronájem nemocnice v Novém Jičíně je v rozporu s programem. „Předsednictvo ČSSD žádá krajské organizace ČSSD, aby při realizaci programu ČSSD na úrovni krajů respektovaly volební závazek ČSSD, nepřipustit pronájmy či privatizaci krajských zdravotnických zařízení,“ citoval Sobotka usnesení předsednictva strany.

„Rozumím tomu, že on se ocitl ve velmi složité situaci a reaguje takovýmto křečovitým způsobem,“ soudí o dopisu Sobotka. Současně Sobotka pro Právo uvedl, že dal podnět ústřední kontrolní komisi sociální demokracie, aby problém v Moravskoslezském kraji řešila.

Další informace:
Novinky.cz Palas zpochybnil Sobotkovu způsobilost vykonávat funkci lídra ČSSD


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Samu_v_montmartre

Ivan Štampach - religionista, Praha 4

Čtvrtek, 11.Srpna 2011, 17:08:39

Jako volič sociální demokracie, byť ne v Moravskoslezském kraji se hlásím ke stanovisky Bohuslava Sobotky a žádám hetmana Jaroslava Palase, aby dodržoval program strany. Pokud se bude jakkoli politicky nebo osobně angažovat v privatizaci nemocnice, ohrožuje hodnověrnost strany. Má voličská podpora není samozřejmá, což je jen jeden bezvýznamný hlas. Ale vím o nemalém množství lidí, kteří nebudou podporovat ČSSD, pokud nebude hodnověrná, pokud nedokáže ve vážných věcech zajistit plnění programu. Pokud nejste, pane Palasi, ochoten dělat sociálně-demokratickou politiku, tak předejte funkci hejtmana někomu jinému!

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Pátek, 12.Srpna 2011, 10:14:39


Argumentace Palase je komická - Palas vlastně říká nejenom
"loď má pod čarou ponoru díry", ale zároveň tvrdí, že jediný způsob, jak díry zlikvidovat je tu loď pronajmout - ten soukromník, kterému bude loď pronajata, zřejmě učiní nějaká abrakadabraka, že díry nebudou ...


A kraj nemá možnost díry odstranit - možnost, kterou má prý onen soukromník?

Zdravý rozum pláče ...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.