Dřevorubci kacejí v povolené zóně, na Ptačí potok se mají ale vrátit
Vratislav DostálEkologové odvolali nejvyšší pohotovost v lokalitě Ptačí potok na Šumavě. Ráno na místo sice dorazili dřevorubci s pověřením kácet označené stromy, avšak nikoli v bezzásahové zóně. Jan Stráský mezitím hájil intenzivnější zásahy proti kůrovci.
V úterý ráno do lokality kolem Ptačího potoka u Modravy dorazili poprvé dřevorubci s pověřením kácet označené stromy kvůli kůrovcové kalamitě. Pracují ale v lese, kde se podle ekologů může zasahovat. Ekologové proto odvolali nejvyšší pohotovost. Podle ředitele parku Jana Stráského se ale dřevorubci na Ptačí potok vrátí.
Na zhruba deset zahraničních dělníků tu podle České televize čekalo 28 aktivistů, kteří kácení lesů na některých místech bezzásahové zóny považují za nelegální a vzhledem k řešení kůrovcové krize za neefektivní. Ekologové navíc považují kácení stromů na Ptačím potoce za nelegální. Hlídky Hnutí Duha už v pátek zjistily, že v lokalitě Ptačí potok na Modravsku byla bez vydání příslušných výjimek pokácena téměř stovka stromů. Některé z nich byly navíc zcela zdravé.
„Pohovořili jsme i s šéfy těch dělníků. Tvrdí nám, že dnes budou jen mimo bezzásahovou zónu a že si nepřejí žádné konflikty," uvedl pro ČT24 přírodovědec Mojmír Vlašín. Mluvčí parku Pavel Pechoušek pak pro ČTK uvedl, že i když tento týden se těžaři na Ptačí potok opět vrátí, dnes to být nemá. Aktivisté předpokládají, že pouhou svou přítomností zabrání v těžbě, neboť dřevař musí zajistit, aby se v místě těžby nezdržovala cizí osoba.
Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha dosud nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. V podmáčené oblasti je podle něj vyznačeno odhadem 3000 stromů.
„V místě, kde žijí ohrožené druhy zvířat, by vznikla obrovská holina,“ uvedl Bláha pro ČTK. Vedení parku argumenty aktivistů údajně odmítlo. „Doufáme, že policie rychle a důkladně prošetří zjevně ilegální kácení. Evidentně nejde o kůrovce — dřevorubci porážejí i naprosto zdravé stromy,“ uvedl pak Bláha v tiskovém prohlášení.
Hnutí Duha současně podává podnět České inspekci životního prostředí, aby devastaci parku zastavila, neboť zahájení masivního kácení v okolí Ptačího potoka v Modravských slatích je podle nich porušením zákona a dalším selháním ředitele Jana Stráského a jeho náměstka Jiřího Mánka.
„Šéfové národního parku opakovaně porušují zákon a ministerstvo životního prostředí tomu nečinně přihlíží. Takové jednání je v právním státě naprosto skandální a povede k dalšímu oslabení důvěry občanů ve státní instituce. Každý občan, chce-li pokácet strom, musí k tomu mít povolení, jinak mu hrozí pokuty a soudy. Ředitel národního parku kácí v pralese bez povolení a ministerstvo k tomu mlčí,“ uvedl ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.
Hnutí DUHA podalo podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu