Armáda investovala 22 milionů na modernizaci raket, které nebude využívat

Česká armáda investovala 22 milionů korun do výzkumu, jehož cílem bylo odpovědět na otázku, jak lze do čtyř sovětských protiletadlových kompletů KUB instalovat nové západní rakety. Současné vedení rezortu chce přitom systémy KUB poslat do výslužby.

(vd)

30.06.2011 17:31

344919_mediafax_jakub_polacek

Projekt začal v době, kdy resort řídil ministr Martin Barták. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Česká armáda od roku 2009 investovala 22 milionů korun do výzkumu, jakým způsobem by se do mohly do sovětských protiletadlových kompletů KUB instalovat nové západní rakety. Jako první o tom informoval server Ekonom.cz.

Projekt odstartovalo na podzim 2009 ministerstvo obrany pod vedením Martina Bartáka. Ministerstvo obrany před loňskými volbami plánovalo, že sovětské rakety vymění za nové italské střely za dvě miliardy korun.

„Ministerstvo chtělo uskutečnit toto přezbrojení, aniž by mělo seriózní analýzu, zda jsou komplety KUB vůbec potřeba," řekl Ekonomu zdroj z ministerstva obrany. Projekt se pak zastavil loni v létě Bartákovým odchodem z vlády.

Přestože výzkum, který provádí pardubická společnost Retia, ještě neskončil, už teď je jisté, že jeho výsledky budou k ničemu. Armáda už nechce systémy KUB využívat, protože kvůli škrtům v rozpočtu na jejich zdokonalení nebude mít peníze.

Ambiciózní plány Bartákovy éry ministerstvo komentovat nechce. „Je těžké tehdejší rozhodnutí hodnotit, případně kritizovat. V době, kdy vzniklo, disponoval resort obrany jiným rozpočtem a hlavně byl jiný finanční výhled do budoucích let," uvedl mluvčí Jan Pejšek. Bývalý ministr Barták se k záležitosti odmítl vyjádřit.

Další informace:
Mediafax.cz Armáda platí miliony za zkoumání modernizace nepotřebných raket
Týden.cz Armáda dala 22 milionů na modernizaci nepotřebného systému


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.