Věci veřejné požadují posty náměstků a místa v dozorčích radách

Nejmenší vládní strana požaduje v dodatku koaliční smlouvy tři křesla náměstků, a to na ministerstvech spravedlnosti a zemědělství a v Lesích ČR. Tyto posty mají VV dostat do konce června. Zda ale VV dodatek podepíší, stále není jasné.

(vd)

29.06.2011 10:37

512785_mediafax_jiri_rubes

Podle Víta Bárty je situace v koalici vážná a její budoucnost nejistá. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Navzdory tomu, že Věci veřejné permanentně zdůrazňují programové požadavky, které mají splnit jejich koaliční partneři, chtějí-li pokračovat v trojkoaličním projektu, podle středečního vydání Hospodářských novin se dodatek koaliční smlouvy nejvíce věnuje křeslům na rozličných postech.

Dokument, který mají k dispozici Hospodářské noviny, údajně Věcem veřejným garantuje tři náměstkovská křesla, a to na ministerstvech spravedlnosti a zemědělství a v Lesích ČR.

Tyto posty mají Věci veřejné podle listu dostat již do konce června, do poloviny září pak chtějí mít náměstky na všech resortech a řekly si i o další křesla. „Strany koalice mají nárok na zastoupení v dozorčích a správních radách státních a polostátních podniků a všech organizacích, kde probíhá politická nominace,“ citují Hospodářské noviny dodatek koaliční smlouvy.

TOP 09 ale s požadavky nejmenší vládní strany nesouhlasí. „Obsazení náměstků bylo dosud vždy věcí dohody příslušné strany s příslušným ministrem. Nikdo VV nebránil, aby si dohodly více náměstků. To, že s tím přichází právě teď, může vyvolávat dojem, že jim jde především o koryta,“ řekl HN předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Největší vládní strana je k Věcem veřejným o poznání smířlivější. „Co se týče politicky nominovaných náměstků, tak s tím nemáme problém. U dozorčích a správních rad v podnicích, kde je většinová účast státu, v tom nevidím problém už vůbec,“ uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

O faktickém obsazování křesel, které si vymínily VV, ale podle něj koalice ještě nejednala. Den před vypršením termínu, do kdy chtěly Věci veřejné uzavřít jednání o doplnění koaliční smlouvy, není stále jasné, zda koaliční strany najdou dohodu o pokračování ve vládě.

Vládní politici se podle všeho zatím nedohodli ani na tom, zda se do čtvrtka ještě sejdou. Podle vyjednavače Věcí veřejných Víta Bárty je situace v koalici vážná. „V žádném případě se nedá říci, že je jasný výsledek,“ uvedl Bárta v rozhovoru pro středeční vydání deníku Právo.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.