Slovinsko příkladem?
Petr JedličkaSlovinským odborářům se podařilo vyvolat celonárodní referendum o malé důchodové reformě, v němž ji voliči jednoznačně odmítli. V naší části Evropy jde o jeden ze vzácných případů, kdy je k hájení sociálních práv využit institut přímé demokracie.
Slovinští voliči odmítli tamější verzi malé důchodové reformy. Návrh, jenž vláda Boruta Pahora prosadila v parlamentu už v prosinci, zvyšoval oběma pohlavím věk odchodu do penze z 57, resp. 58 na 65 let. Omezoval také možnosti nakládání s prostředky vloženými do druhého pilíře, tedy do důchodových fondů.
Na věci ale není ani tak zajímavá stránka obsahu, jako spíš formy. Příslušné odmítnutí totiž proběhlo referendem, které se k ochraně sociálních práv rozhodly využít slovinské odbory.
Podle současného právního řádu Slovinské republiky lze referendum vypsat o jakékoliv legislativě, která již prošla parlamentem. K vyvolání referenda je přitom potřeba nejméně 40 tisíc podpisů. A pokud lidé příslušný návrh zákona zamítnout, musí parlament počkat s přijetím jakékoliv podobné předlohy nejméně rok.
Když se v tomto konkrétním případě ukázalo, že se příslušný počet podpisů shromáždí poměrně snadno, zkusila Pahorova vláda zrušit referendum jako takové. Podnítila skupinu právníků, aby požádala o jeho zneplatnění ústavní soud s argumentem, že zamítnutí reformy „může rozvrátit systém sociálního zabezpečení“. To je garantováno právě ústavou. Soudci však námitkám nevyhověli s tím, že role referenda je v systému důležitá podobně, jako úloha voleb.
Vláda tak změnila taktiku - začala strašit řeckou cestou. „Dnes jsme ještě pány vlastního osudu,“ říkal krátce před referendem v televizi premiér. „Jestliže ale reformu nepodpoříme, mohou se veřejné finance zhroutit. A pak se pány našeho osudu stanou státy, které nám půjčí peníze,“ dokládal s poukazem na konkrétní důsledky krize pro Řecko, Irsko a Portugalsko.
Slovince nicméně ani Pahorova slova nevyděsila — ze 40 procent hlasujících se 72 vyslovilo proti. A tady zajímavost věci nabývá dalšího, patrně nejvýznamnějšího rozměru. Slovinští politikové se totiž dnes předhánění v líčení katastrof, které rozhodnutí většiny způsobí: vláda se údajně rozpadne, ratingové agentury sníží Slovinsku hodnocení, země bude muset seškrtat dalších 220 milionů eur, a tak dále, a ještě hrůzněji.
Vyplatí se nyní sledovat, jak vše dopadne ve skutečnosti. Použít k obhajobě sociálních práv nástroj přímé demokracie, to je v postkomunistickém prostoru poměrně vzácná věc. O něco podobného se již o zimy snaží odbory na Slovensku a nové také odbory v Polsku.
Pokud opravdu v důsledku referenda dojde ve Slovinsku k výrazně negativním jevům, získají kritikové další demokratizace politického prostředí významný argument. Jestliže ale nastane opak — tedy že k ničemu zase tak hroznému nedojde — stane se událost nejen zajímavou v regionálním kontextu, ale inspirativní všude tam, kde mechanismy parlamentní demokracie nedokážou pomoci.
Více podrobností o veřejné diskusi o PD zde: http://blisty.cz/art/59220.html
Téma ulatňování přímé demokracie a naopak nechuť vládních garnitur k uzákonění obecného (spravedlivého) referenda jsou věci, které zajímají stále více a více lidí. K prvkům přímé demokracie (např. také zavedení Občanské ústavy aj.) se dnes hlásí celá řada iniciativ zdola. Je žádoucí, aby i přes malé programové rozdíly začaly spolu více spolupracovat, třeba pod hlavičkou AZ (alternativa zdola). A bez spolupráce s odbory to nepůjde. Kde jsou brněnští odboráři?
Kde se 21.5. (na konci) píše toto: "Masová protestní hnutí jsou ve Španělsku vzácná. Naposledy loni v říjnu uspořádaly odbory den manifestací proti úsporné politice, o níž rozhodla socialistická vláda. Podle průzkumů tak v nedělních regionálních a místních volbách zvítězí konzervativní lidovci. "
K tomu bych ještě podotkla, že i protesty našich odborů mi připadají takové trochu bezzubé.
Je ale pravda, že takový nástroj jako je obecné referendum, které použily slovinské odbory (a které je nutnou součástí demokracie) není u nás k dospozici.
Ví se, jak to mají s referendm Španělé?
Ostatně i u nás asi změna vlády (vládní strany na jinou silnou stranu - ČSSD - vlastně "vítězku" voleb) není to hlavní, co povede k autentické demokracii. Soudím, že je třeba změna celého systému a vlastně i o tom je třeba přesvědčit naše odbory.
Tak to jdu přelouskat.
Doporučuji také vynikající rozhovor na Gazecie Wyborczej: http://wyborcza.pl/1,76842,9403579,Premier_Tusk_dla_pieciu_wielkich_gazet__Europa_na.html
Tady je nutno zmínit kontext: Poláci jsou eurooptimisty, neboť Polsko teď zažívá slušný hospodářský rozvoj, je to vidět na každém kroku - všude se něco staví, buduje se infrastruktura atd. A ještě je tu aspekt zahraničně politický. Polsko je velmi ambiciózní, svědomitě se na vedení EU připravovalo a jak to vidím, bude se snažit o renesanci evropské myšlenky. (Ne náhodou Tusk v rozhovoru zmiňuje snahu Polska přistoupit do eurozóny kolem r. 2015.)