Brno-střed zakázalo část ProtestFestu

Městská část Brno-střed zakázala část trasy průvodu, jímž má příští sobotu vyvrcholit přehlídka alternativní kultury a aktivismu ProtestFest. Zákaz postihl také plánovaný večerní koncert v parku v Pisárkách.

(čtk)

13.05.2011 14:42

152701_mediafax_jiri_novacek

ProtestFest je tradiční brněnská akce. Letos potrvá od 18. do 21. května. Foto Jiří Nováček, Mediafax

Městská část Brno-střed zakázala část trasy průvodu přehlídky alternativní kultury a aktivismu ProtestFest. Pořadatelé nicméně předpokládají, že se s úředníky nakonec domluví, vůli jednat vyjádřilo i Brno-střed. Důvodem zákazu je kolize s jinými, dříve ohlášenými akcemi.

„Úřad městské části ještě bude s pořadateli jednat o případných změnách trasy," řekl ČTK mluvčí největší brněnské čtvrti Roman Burián. Úřad se podle něj obává také dopravních komplikací a hluku. Zejména koncert v Pisárkách v minulosti vyvolával stížnosti lidí z okolí na přílišný hluk.

Podle svolavatele Dušana Rosenbauma bude o trase pochodu a dalších podrobnostech jasno nejspíš v úterý. Pořadatele čekají další schůzky s úředníky a policií. Přesto Rosenbaum věří, že se vrchol ProtestFestu uskuteční podobně jako v minulých letech. „Očekávám, že přijde nejméně 1000 lidí," řekl ČTK Rosenbaum.

ProtestFest je tradiční brněnská akce. Letos potrvá od 18. do 21. května. Na programu jsou přednášky, koncerty a další veřejné akce.

Vyvrcholením ProtestFestu se pak má podobně jako v minulých letech stát takzvaný StreetFest s pochodem přes město a večerním koncertem. Pochodu se zpravidla účastní asi 1000 lidí, například lidskoprávních aktivistů, antifašistů či nonkonformní mládeže z různých organizací.

Účastníci StreetFestu se letos chtějí setkat v sobotu 21. května v 15:00 na Moravském náměstí a odtud vyjít přes náměstí Svobody, Hybešovu ulici a Hlinky do Pisárek. Tam mají až do pozdního večera naplánovaná hudební vystoupení a další program.

Výhrady městské části se týkají některých úseků pochodu, především ulic Hybešova a Hlinky, a dále dějiště koncertu v Pisárkách.

Jedním z témat ProtestFestu je paradoxně kritika přílišné kontroly veřejného prostoru v českých městech. „Vyjděme do ulic bez pocitu kontroly na každém kroku a bojujme za své místo ve veřejném prostoru. Prostoru, který je často spoután nesmyslnými omezeními. To, že nám ho chtějí vzít, neznamená, že o něj nemůžeme bojovat," napsali organizátoři na svém webu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.