Policie v Brně zadržela po akci Vandasovců patnáct lidí

Podle organizátorů akce policie měla pochod rozpustit na základě projevu německého extremisty, kterého nyní kvůli textu projevu vyšetřuje.

(čtk)

01.05.2011 19:17

Dsc_3914

Najít člověka, který vhodil mezi extremisty dýmovnici v ulici Cejl, bude podle policie obtížné. Foto David Mužík, DR

Policie zadržela při dnešních prvomájových akcích v Brně patnáct lidí, z toho třináct pravicových extremistů. ČTK to řekl velitel opatření Miloslav Machát. Jeden z radikálů má německé občanství a policie nyní analyzuje jeho projev, který přednesl na shromáždění v parku Koliště.

Další je ze Slovenska a zadržen byl kvůli nápisu na svém tričku. Policie také řeší rvačku, která se stala na konci pochodu. Mezi zadrženými radikály je kromě Němce i jeho tlumočník. „Budeme podrobně zkoumat, co překládal a zda přeložil skutečně správně to, co pronesl řečník ze zahraničí," dodal Machát.

Další zadržený měl u sebe plynovou pistoli a devět nábojů. Policii bude muset vysvětlit, proč šel na akci ozbrojený. Patrně nejpřísnější trest, a to vězení, hrozí slovenskému radikálovi. Před časem byl již potrestán za svoji účast na demonstraci v Krupce na Teplicku, kde údajně šířil národnostní nesnášenlivost.

Dnes se patrně tohoto jednání dopustil nápisem na svém tričku podruhé. Další ze skupiny třinácti zadržených radikálů čeká jednání před soudem nebo před přestupkovou komisí za nápisy na transparentech a oblečení, které měli na sobě.

Policie řeší i rvačku, která se stala na Malinovského náměstí před Mahenovým divadlem, a to po skončení pochodu. Údajně se při ní střetli odpůrci pochodu s radikálem.

Kriminalisté budou pátrat také po lidech, kteří v ulici Cejl vhodili do davu příznivců krajní pravice několik dýmovnic. „Toto pátrání může být velmi obtížné. Vše se stalo náhle," dodal velitel.

Do policejních opatření se zapojilo asi sedm set strážců pořádku s přibližně dvěma sty auty a se dvěma vrtulníky. Jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel uvedl, že přesné náklady na bezpečnostní opatření nejsou zatím vyčísleny, půjdou ale do milionů korun.

Primátor Roman Onderka a jihomoravský hejtman Michal Hašek (oba ČSSD) ve společném prohlášení označili dnešní výkon policie za profesionální a nestranný. „Ty, kteří volají po tzv. tvrdé ruce, vyzveme k diskusi o úpravě shromažďovacího zákona," napsali s tím, že je to cesta k větší ochraně občanských i politických demokratických práv.

Antifašisté z iniciativy Brno blokuje se domnívají, že policisté měli shromáždění krajní pravice rozpustit hned na začátku, po projevu řečníka, který byl později zadržen. „V této chvíli měla policie neonacistickou akci – jak jí ukládá zákon – rozpustit," uvedl mluvčí iniciativy Jiří Koželouh.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.