Škoda, že Václav Klaus už je ženatý

Zopakovat britskou královskou svatbu v České republice by nebylo od věci, prezident by ale musel na oltář vlasti přinést velkou oběť.

Porevoluční Češi občas připomínají tenisák, který poskakuje po anglo-americké antuce ze strany na stranu a nadšeně sbírá moudra tu u jednoho, tu u druhého anglicky hovořícího bratránka. Svého času pro nás Thatcherová, Clinton, Blair, Bush i Obama znamenali totéž, co Mahariši pro Beatles: na dálku nás učili, jak se „to“ má dělat.

Pokaždé se ale ukázalo, že kromě některých bývalých členů prognostického ústavu není ani v Praze, ani v Londýně, ba ani ve Washingtonu D.C. nikdo doma prorokem. Každý zahraniční zvěstovatel jediného správného paradigmatu časem upadl v opovržení. Český tenisák na to ale pokaždé reagoval pružně, bez okolků se rozletěl hledat pravdu jinam, po krátké návštěvě na opačné straně transatlantického hřiště se zase vrátil zpátky, a tak pořád dokola.

Naposledy tímto způsobem expiroval dříve inspirativní Obama, když se mu nepodařilo zavřít ani to ubohé Guantanámo. Jenže ouha. Na britských ostrovech způsobilo tamní konzervativně-liberální duo svými „tupými škrty“ takové demonstrace, že by na něco podobného českým odborářům nestačily všechny Karosy, co po světě existují. Několik rozjařených poddaných Jejího Veličenstva dokonce vyzkoušelo péra limuzíny, ve které následník trůnu princ Charles se svou chotí spěchali na koncert v opeře.

Britská vládnoucí třída má ovšem své letité zkušenosti: poslední revoluce tam byla v sedmnáctém století a ne před jednadvaceti lety jako u nás, což o něčem svědčí. Nasrané lidi je třeba ukonejšit pohádkou, bude se proto konat královská svatba. Ta před třiceti lety, když si princ Charles bral svou bývalou choť, měla úspěch velký, a ta páteční ho bude mít jistě ještě větší. Kontury Kate Middletonové jsou tak nějak popelkovitější, takže jediné dívčí oko nezůstane suché a jediný reklamní spot z přímého přenosu nepřijde nazmar.

Kromě odvedení pozornosti od nepříjemné ekonomické reality má ale svatba prince s neurozenou dívkou ještě jeden význam: na rozdíl od předchozích demonstrací, kdy Britové protestovali proti těm nahoře, se tentokrát Britům shora demonstruje to, že některé hodnoty si jejich občas dýchavičná monarchie ani v jedenadvacátém století rozvracet nenechá. Poddaní udělají lepším lidem špalír, demonstrace republikánů se zakážou a pokud bude někdo dělat podezřelé pohyby, Scottland Yard ho zastřelí.

Neodolatelné.

Český napodobovací tenisák se od toho ale asi jenom neškodně odrazí, přestože odvést pozornost od činnosti nedávno znovuzrozené trojkoalice do říše pohádkových fantazií by psychickému zdraví voličů prospělo. Prezident Václav Klaus je jednak už řadu let (šťastně?) ženat. A také u nás občané na poměry sice nadávají, chodit na demonstrace jsou ale líní a jenom občas pošlou nenechavému tatíčkovi propisovačku.

Přesto i u nás bude o víkendu k vidění špalír, jímž budou pochodovat nositelé momentálně de facto nedotknutelných hodnot. Nebude to v Londýně, ale v Brně, a namísto modré krve se bude pod policejní ochranou promenovat bílá rasa.

Možná by se měl Václav Klaus přece jen narychlo rozvést a najít si novou letušku. Modrá, nikoliv zelená krev mu už ostatně v žilách koluje.

Do neděle je ještě dost času. Stačilo by obětovat Livii na oltář vlasti, přivést k němu nějakou mladší a hezčí buchtu a udělat pár tahů chilským perem na příslušném formuláři.

A co si myslíte vy? Diskuse (10 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

ukonejšit pohádkou o dobrotivém králi Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 08:45:33

je i programem českých monarchistů a Křesťanské akademie tento víkend:
Slavnost uložení relikvie blahoslaveného Karla I.
v chrámu Palladia země české - poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi v neděli 1.května 2011
* s podporou Ministerstva kultury ČR (!)
* doprovází Ústřední hudba Armády ČR (!)
* Modlitební liga císaře Karla I. za mír mezi národy
* Očekává se i balón a letecký souboj z období první sv. války.

-- Budou vzpomínat na Habsburga, který se mír mezi národy pokusil probojovat pomocí otravných plynů. --

ALE: Výtěžek ze vstupného bude věnován na postavení pomníku padlým koním na místě jezdecké srážky 1866 u Střezetic.
Není známo, zda se zúčastní i Livie.

J_v_tv

Milan Rokytka - Praha 4

Zkusme to fakt jinak Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 12:44:55

Nietzschova biologická ontologie nejen předjímá postmoderní relativismus pravdy, ale zároveň představuje řešení epistemologických paradoxů a antinomií současné vědy. Navíc nabízí východisko z postmoderní skepse, agnostických, destruktivních a nihilistických důsledků, k němuž se zdá ontologický a hodnotový relativismus neodvratně směřovat.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

MR Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 13:53:6

A jak to souvisí s tématem článku?

20160518_roman_kanda-11_crop

Roman Kanda - Praha

Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 14:16:47

Pane Kopecký, příspěvky MR netřeba komentovat; jsou to jen bezkontextové výkřiky s jediným cílem: zesměšnit a rozbít probíhající diskusi.

Petrasek Milan - penzista

Pane Kando, Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 17:26:47

pan Rokytka vypovídá o českém školstvím a nejen. Není třeba v jeho socializaci hledat původ jeho radikality? Nebyl vystaven obdobné situaci, která dnes platí us školství - digitalizujte výuku, vybudujme nejlepší plavecký stadion/golfové hřiště v našem státě, přiveďte více studentů k bohu!" - To přeci dává podnět k zamyšlení.

Petr Litschmann - M.Žižkov

Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 19:31:19

Pane Petrasku, jistě podnětný impuls k zamyšlení nad panem Rokytkou coby exemplaritou, ale řekněte sám, existuje nějaký pádný důvod, proč právě zde a ne třeba pod jiným - alespoň jedním (ale zřejmě jich je více) článkem, kdež se slovo od slova tentýž text Milana Rakytky objevuje?
Není už lepší místo toho prostě jen kdekoliv napsat "Dobrý den a hotovo" ?!

J_v_tv

Milan Rokytka - Praha 4

Dobrý večer?! Čtvrtek, 28.Dubna 2011, 20:35:2

Všechno souvisí se vším, není těžké to pochopiti, když se chce... Když se nechce, tak se nechce :-)

Petrasek Milan - penzista

Pan Litschmann to zřejmě vidí správně, Pátek, 29.Dubna 2011, 09:51:48

jde spíše o fantom M.R., než fenomen M.R..

J_v_tv

Milan Rokytka - Praha 4

škoda, že Václav už je ženatý... Pátek, 29.Dubna 2011, 11:59:40

a co třeba registrované partnerství? Je slučitelné s nastaveným diskurzem? A co tomu řekne fantom opery a Jan Tleskač?

Stanislav Hošek - Český těšín

Tragikomedie. Pátek, 29.Dubna 2011, 19:09:53

Nejtragičtější asi je, že na Velkobritskou komedii se dívaly se slzou v oku především skoro všechny báby, velká většina matek, ba i mnohé vdavekchtivé dcery z naší země. Co je jim s problémy penzí, či zdravotnictví, těm se přece nedá moc rozumět. To se přenechá mužským. Ti se vyznají.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.