První republikánští kandidáti zahájili prezidentské kampaně
Roman BurešAmeričtí republikáni nemají pro příští rok jasného prezidentského kandidáta. Uchazeči tak musí napřed zvítězit v primárkách. Úmysl čelit Obamovi již oznámili Ron Paul, Tim Pawlenty, Mitt Romney a Newt Gingrich. O řadě dalších se diskutuje.
Zatímco v Demokratické straně je jasným favoritem pro prezidentské volby v roce 2012 Barack Obama, republikáni si svého kandidáta teprve vyberou. Do boje o stranickou nominaci vstoupili dosud čtyři republikánští politici. Vítěze určí formálně primárky během příštího jara; fakticky ovšem rozhoduje kampaň, která pozvolna začíná.
Asi nejznámějším republikánským uchazečem o prezidentské křeslo je politický veterán z Texasu Ron Paul, který si ale nechal čas na definitivní rozhodnutí do května. Dalšími kandidáty jsou bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney a jeho méně známý kolega z Minnesoty Tim Pawlenty.
Ron Paul je texaský politik s libertariánskými názory. O prezidentské křeslo se neúspěšně ucházel již v letech 1988 a 2008. Díky tvrdému postoji k fiskální politice a ochotě k drastickým škrtům nejen v sociální sféře, ale i v armádě si získal podporu značné části voličů Tea Party. Ostatní straníky však podle analytiků spíše nepřesvědčí, neboť se proslavil také zásadovým odporem k válkám a zbrojení bez ohledu na situaci ve světě.
Bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty zase získal popularitu u odpůrců Obamovy reformy zdravotnictví. V roce 2008 byl na seznamu potenciálních viceprezidentů tehdejšího republikánského uchazeče o Bílý dům Johna McCaina. Tuto nominaci ale nakonec získala kontroverzní ultrakonzervativní politička Sarah Palinová.
Během kampaně před loňskými průběžnými volbami objížděl Pawlenty Spojené státy a podporoval místní republikánské kandidáty. To mu podle analytiků pomohlo k získání celonárodního renomé a vytvoření sítí zastánců.
Mitt Romney, bývalý guvernér státu Massachusetts, se o prezidentské křeslo ucházel již před třemi lety. V té době ale jeho politika nebyla konzistentní a k vítězství v republikánských primárkách mu nepomohla ani rozsáhlá kampaň, kterou financoval převážně z vlastních zdrojů. Romney podobně jako Pawlenty pomáhal při loňské kampani a obstarával republikánským kandidátům finance.
Romney se snaží držet zpátky od vnitrostranického boje a vyjadřuje se pouze k velmi důležitým tématům. Jeho úspěchy v soukromém sektoru, obzvláště v záchraně krachujících podniků, jsou podle mnohých znakem toho, že právě on je tím správným kandidátem k obnovení americké ekonomiky. Podle agenturních komentářů však jeho šance snižuje příslušnost k mormonské církvi.
Prozatím posledním oficiálním kandidátem Republikánské strany je bývalý předseda sněmovny Newt Gingrich. Také ten se o místo prezidenta ucházel již několikrát, ale nikdy neuspěl, případně kandidaturu na poslední chvíli odvolal. Analytiky je popisován jako starší politik a republikánský tradicionalista.
Britská televize BBC zde upozorňuje, že Gingrich si ze své dlouhé politické kariéry nese břemeno mnoha nediplomatických výroků. Je vnímán jako vznětlivý a buřičský, což podle Američanů nejsou ty správné vlastnosti pro prezidenta. Na ideálního kandidáta se tudíž stále čeká.
Palinová i Huckabee zatím mimo
Další dva republikáni, kteří o úřad v minulosti projevili zájem — bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová a oblíbený arkansaský politik Mike Huckabee — zatím oficiální kampaň nezahájili a podle komentátorů se k ní staví spíše odmítavě. Právě Huckabee přitom z předchozích průzkumů vycházel jako jediný kandidát, který má reálnou šanci Obamu porazit.
Huckabee má sice podporu voličů, ale ne konzervativního křídla strany. Jako guvernér Arkansasu totiž prosazoval zvýšení daní, rozšířil vládní úřady a zastával velmi mírnou politiku vůči přistěhovalcům.
Z boje o Bílý dům se také nečekaně stáhl i guvernér Mississippi Haley Barbour. Jeho rozhodnutí je o to překvapivější, že již prakticky začal s předvolební kampaní a strávil předchozí měsíce budováním voličské základny.
Dvakrát zvolený oblíbený guvernér v pondělí pouze zveřejnil prohlášení, ve kterém uvádí, že není připravený na „práci, která zkonzumuje vše“.
Postrach jménem Trump
Dalším z potenciálních zájemců o prezidentský úřad je známý magnát a důsledný obhájce pravicových názorů Donald Trump. Toho ale komentátoři kvůli jeho kontroverzním výstupům považují spíše za dvojitého agenta Demokratické strany než za reálného republikánského kandidáta.
To, že Trump spíše škodí, si uvědomují i republikáni, kteří patří často k jeho největším kritikům. Podnikatel je známý například svým tažením na zpochybnění amerického občanství Baracka Obamy, snižováním hodnoty prezidentova vzdělání (Obama vystudoval s vyznamenáním práva na Harvardově univerzitě) či apelem na obnovu kolonialistické dimenze zahraniční politiky. V této souvislosti například nedávno otevřeně prohlásil, že USA by se měly angažovat v Libyi, jenom pokud tím získají kontrolu nad tamními zásobami ropy.
Problémem je podle komentátorů dále fakt, že Trump odebírá seriózním kandidátům prostor v televizních debatách. Každý čtvrtý Američan uvedl v průzkumu agentury Pew, že ze všech republikánských kandidátů slyšel nejvíce právě o Trumpovi. Výzkum preferencí Gallupova ústavu zase ukazuje, že Trump je stejně oblíbený jako jeho potenciální protivníci v primárkách.
Podle průzkumu USA Today si ale polovina Američanů myslí, že Trump by byl velmi špatným prezidentem, a 64 procent uvedlo, že by mu nikdy nedalo hlas. Má tak přibližně stejnou podporu jako Sarah Palinová.
Další informace:
BBC News Potential 2012 Republican candidates
The Guardian Ron Paul announces possible Republican 2012 presidential bid
The Guardian Donald Trump and the Republican nightmare of 2012
The Independent Republican drops out of US presidential race