Vláda přes kritiku opozice pokračuje

Opozice nesehnala potřebných 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase. Vedle opozičních poslanců pád vlády podpořili jen tři bývalí zákonodárci Věcí veřejných Kočí, Škárka a Huml.

(hh)

26.04.2011 20:30

Aktualizováno: 27.04.2011 11:06


Spoluautor: ČTK

A1

Stěny budovy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR už přečkaly mnohé. Přežijí i vládu Petra Nečase. Foto neznámého autora, flickr.com

Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) odolal stejně jako v prosinci hlasování o nedůvěře kabinetu. Vládu podrželi poslanci všech tří koaličních stran. Nedůvěru jí vyslovila jen opozice a tři odpadlíci z Věcí veřejných. Potřebných 101 hlasů neměli.

Debata při úterní mimořádné schůzi trvala zhruba sedm hodin, převládala kritika opozičních poslanců. Zasedání vyvolala ČSSD v souvislosti s nedávnou vládní krizí.
Pro vyslovení nedůvěry vládě bylo 84 poslanců ČSSD a KSČM a také bývalí členové klubu VV Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Proti návrhu bylo 114 poslanců ODS, TOP 09 a Starostů a VV.

Rozprava před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase se protáhla až do pozdního úterního večera. S kritikou kabinetu vystoupili zejména opoziční poslanci. Koaliční kompromis z minulého týdne je zjevně neuspokojil - sociální demokraté jej přímo označili za aprílový žert. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pak nazval novou koaliční dohodu za příznak ztráty soudnosti koaličních představitelů.

Premiér Nečas podle Sobotky nedodržel ani vlastní podmínku, a to sice odvolání všech ministrů propojených s bezpečnostní agenturou ABL. „Ve vládě zůstává jak ministr Dobeš, který v ABL pracoval, tak ministr John, kterého ABL angažovala do vedení Věcí veřejných před parlamentními volbami,“ poznamenal Sobotka.

Zástupci ČSSD také několikrát poukázali na skutečnost, že do vlády zamířil další majitel bezpečnostní agentury, Jan Kubice. Toho sociální demokraté kritizují už od voleb 2006, před nimiž unikla do médií takzvaná Kubiceho zpráva, která nejen dle tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka následně ovlivnila volební výsledek.

Jiří Paroubek se s Kubicem ohledně zveřejnění informací ve zprávě soudí. Na úterním jednání Sněmovny poznamenal, že si je jist svým vítězstvím u mezinárodních soudních institucí a prorokuje, že se Jan Kubice poté stane nejdražším úředníkem v historii České republiky. „Kubice je symbolem zneužívání policie k politickému boji. Jeho jmenování ministrem vnitra proto považuji za výraz naprostého šílenství a provokace," řekl v týdnu Deníku Referendum místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Jiří Paroubek v úterý při rozpravě také napadl termín „očista“, který se v posledních dnech často objevuje zejména v souvislosti s možným návratem Víta Bárty do vlády: „Pan Bárta, jehož už nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v bazénu Sava, se patrně domnívá, že na jednu ostudu se může zapomenout jen tehdy, pokud ji z médií vytlačí jiná, ještě větší. No nevím, představu, že šestadvacetiletá mladá žena organizuje vnitrostranický převrat, může spolknout jen velký naiva."

Má to smysl?
Během úterního jednání zaznělo i mnoho dalších zajímavostí, faktů, invektiv či konstatování. Věci veřejné se rozhodly nevyslovit nedůvěru vládě pouze podmíněně. Jejich předseda Radek John pohrozil, že pokud mu bude premiér mluvit do personálií, vládu opustí. Trvá totiž na tom, aby jeho náměstkem v nové funkci vicepremiéra pro boj s korupcí působil Michal Moroz, jehož jmenování do vládních funkcí premiér Nečas dlouhodobě odmítá.

Poslanci Věcí veřejných se taktéž rozhodli trvat na přesazení rebelů Kočí, Škárky a Humla. Budou-li nuceni sedět nadále v lavicích vedle nich, jsou odhodláni na sněmovních schůzích stát.

K zajímavému střetu došlo následně nad otázkou, zda má smysl o nedůvěře vládě hlasovat právě nyní. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém projevu řekl: „Sociální demokracie zastává ten názor, že tímto hlasováním o nedůvěře nelze v Poslanecké sněmovně příliš plýtvat. Mělo by se hlasovat pouze tehdy, pokud pro to existují vážné, nevyvratitelné důvody. My jsme přesvědčeni jako sociální demokraté, že tato chvíle beze vší pochybnosti nastala právě teď."
 
„Veřejnost je pobouřena, veřejnost je znechucena, veřejnost je otrávena tím, co zde vláda za devět měsíců předvedla," dodal Sobotka.

Předseda ODS a premiér Petr Nečas měl názor opačný: „Jaký význam má toto hlasování a jaký význam má podržet důvěru k této vládě? Ano, zaznělo to tady mnohokrát a zazní to dnes znovu - tato vláda má smysl pouze tehdy, jestliže prosadí základní a hluboké strukturální reformy, především na výdajové straně státního rozpočtu. (...) Tato vláda nikdy, nikdy nebude pouhou vládou údržbářů, která sedí ve svých úřadech a administruje. To je příliš nízká ambice na to, aby tato vláda zůstala nadále u moci," doplnil Nečas.

Na tuto úvahu reagoval místopředseda ČSSD Michal Hašek tvrzením, že nejde ani o vládu údržbářů, nýbrž „melouchářů“.

Od Ratha po Filipa
Mezi nejúdernější projevy se řadí tradičně vystoupení Davida Ratha (ČSSD). Známý poslanec tentokrát cílil přímo na premiéra Petra Nečase: „Vždyť vy jste jako premiér velmi slabý premiér, a to se projevuje mimochodem i tím, že jste dokořán otevřel dveře něčemu, co je v české, ale i světové politice naprosto nevídané. Vy jste otevřel dveře bezpečnostní agentuře převlečené za politickou stranu, která svým faktickým šéfem připravila plán, o kterém vy dobře víte, a věděl jste o něm i v minulosti, jakým způsobem infiltruje a různými zvláštními technikami, tedy špiclováním a zastrašováním, bude postupně jako rakovina prorůstat celou naší politickou sférou," uvedl Rath.

Z vládních řad pak zřejmě nejadresněji útočil ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který se pustil do předchozích sociálnědemokratických vlád: „Žijeme v zemi, kde bývalý ministr financí, současný předseda sociální demokracie, měl tu pravomoc, a také té pravomoci využil, aby odpustil daňovou povinnost v objemu 25 milionů korun spřátelenému hoteliérovi bez jakýchkoliv právních důvodů," řekl ministr přímo.

Kalousek se také často vyjadřoval prostřednictvím faktických poznámek.

Místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek tentokrát adresoval svůj proslov převážně Věcem veřejným: „Rozumíte, vy poslanci nejste žádní chudáci, aby se mezi vámi roznášely příspěvky 50, 170, 500tisícové, abyste přežili do dalšího měsíce! Takoví chudáci snad ještě poslanci nejsou ani po posledním snížení platu. (...) Přece když jste v politice, tak nejste chudáci! Nebo jste takové ovce? Nebo jste skutečně takové stádo? Že se scházíte v bytě pana Bárty a tam posloucháte, co budete dělat, co si budete zítra myslet?" útočil doslova.

Lubomír Zaorálek se dále zmínil o tom, že porady klubu VV v Bártově bytě údajně navštěvuje také jeho bratr, současný vlastník agentury ABL Matěj.

Předseda KSČM Vojtěch Filip vystoupil naopak s obecnější kritikou: „Výměna ministrů, promiňte mi, to je trochu výsměch občanům ČR! Jestliže kdysi platilo, že má ten nebo onen výhodu a ten nebo onen nemá šanci, dnes platí, že nikdo nemá šanci. Šanci mají jenom ti, kteří se v jakési K9, K12 uzavřeli sami do sebe a začali si rozdávat karty mezi sebou, aby rozhodli o podnikatelském záměru jménem Česká republika," doložil Filip.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.