Suverenita chce mít organizace ve všech krajích

Suverenita – blok Jany Bobošíkové plánuje do červnového sjezdu vybudovat strukturu ve všech krajích. Nyní má asi 1000 členů v sedmi desítkách základních organizací v pouhých třech krajích.

(vd)

18.04.2011 15:49


Spoluautor: ČTK

475911_mediafax_tomas_nalevka

Suverenita má podle politologa Lukáše Jelínka již roky evidentně tendenci zakořenit v české politice a shromažďovat voliče inklinující k jednoduché populistické, národovectvím říznuté politice. Foto Tomáš Nálevka, Mediafax

Politická strana Suverenita – blok Jany Bobošíkové (SBB) má zatím v České republice přibližně 1000 členů v sedmi desítkách základních organizací ve třech krajích.

Do červnového sjezdu hodlá mít strana vybudovanou strukturu ve všech krajích. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Jihlavě řekla místopředsedkyně přípravného výboru SBB Jana Volfová.

„Pokud by byly letos na podzim předčasné volby do Sněmovny, jsme připraveni postavit kvalitní kandidátku," prohlásila předsedkyně přípravného výboru SBB Jana Bobošíková. Podle ní se do strany, jejímž hlavním cílem je ochrana národních zájmů, v současné době hlásí řada lidí i z jiných politických subjektů.

Nynější Suverenita je koalice mimoparlamentní politických stran vzniklá spojením Strany zdravého rozumu, které šéfoval Petr Hannig, a Politiky 21, kterou vedla Bobošíková. Hlasovací lístky s názvem Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu v loňských sněmovních volbách sdružovaly kandidáty z několika politických subjektů. Ve volbách blok získal 3,67 procenta hlasů.

Suverenita má podle politologa Lukáše Jelínka již roky evidentně tendenci zakořenit v české politice a shromažďovat voliče inklinující k jednoduché populistické, národovectvím říznuté politice a i její ambice vybudovat strukturu ve všech krajích to podle jeho názoru dokazuje.

„Finanční prostředky k tomu ze zákona má díky výsledku (nad 3 %) ve volbách do Poslanecké sněmovny. Aby však politická strana byla stabilizovaná a připravená k delšímu životu, nezbytně potřebuje zázemí v regionech, bez něj je vratkým projektem postaveným na vodě. Z tohoto hlediska je úsilí Suverenity správné a pochopitelné,“ uvedl Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum.

Jelínek odhaduje, že Suverenita by mohla ukotvit v komunálních zastupitelstvech. Do parlamentu ji ale podle jeho názorů čeká ještě dlouhá cesta. „Pokud by ale v příštích volbách dokázala přinejmenším udržet své pozice, hodně by to vypovídalo o její schopnosti přežít a odhadoval bych pak, že se jednoho dne může poslaneckých mandátů dočkat,“ uzavřel Lukáš Jelínek pro Deník Referendum.

Novou politickou kariéru hodlá se stranou SBB spojit například bývalý starosta Třeště na Jihlavsku Vladislav Nechvátal. Jako člen ODS v minulosti přestoupil k ODA, aby se k ODS opět vrátil a získal v jejích barvách pozici starosty v Třešti.

Poslední dva roky pak působil jako krajský předseda Strany svobodných občanů, z níž před dvěma týdny vystoupil.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.