Věci veřejné předloží nové varianty pokračování koalice

ODS i Věci veřejné jednají odděleně o možnostech pokračování stávající koalice. Prezident Václav Klaus mezitím přijal předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku.

Nejužší vedení ODS jedná v pražské Kramářově vile o tom, jak bude nejsilnější vládní strana dále řešit vládní krizi. O schůzce špiček strany ČTK informovaly zdroje z ODS. Paralelně jednají také poslanci Věcí veřejných.

Koaliční lídři dospěli ve čtvrtek zatím k sedmi variantám, jak by mohla vládní spolupráce ODS, TOP 09 a VV eventuálně pokračovat. Všechny strany si pak daly čas do pondělí na to, aby další postup projednaly uvnitř stranických orgánů.

Z nejužšího vedení ODS mezitím zazněly i hlasy, že by strana neměla dále ve vládě s VV vůbec pokračovat a měla by o dalším politickém uspořádání jednat kromě TOP 09 i s nyní opoziční ČSSD. Tento názor vyslovil v deníku Právo místopředseda strany Pavel Blažek.

Prezident Václav Klaus dnes přijal na Pražském hradě lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. O schůzku s prezidentem požádal Sobotka, chtěl prý prezidenta informovat o záměru vyvolat hlasování o nedůvěře. V případě pádu kabinetu prý bude ČSSD prosazovat dohodu o předčasných volbách. Klaus při přijetí Sobotky na Hradě řekl, že chce znát názor předsedy ČSSD na nynější politickou situaci. Sobotka mu poděkoval za to, že tak rychle zareagoval na jeho žádost o schůzku.

Kromě Blažka se zatím žádný z dalších lídrů ODS pro jednání s ČSSD veřejně nevyslovil. Také úvahy o konci trojkoaličního kabinetu a předčasných volbách zatím vlivní politici ODS, které ČTK oslovila, odmítají. Podle informací serveru Aktuálně.cz se na jednání špiček ODS nesešli jen členové stranického grémia, ale i někteří další významní politici strany.

Věci veřejné budou hledat další varianty řešení koaliční krize než je sedm možností, které vzešly z jednání K12, řekl v pátek při příchodu na jednání poslaneckého klubu nejmenší vládní strany ministr dopravy a neformální lídr strany Vít Bárta. Možnosti, které koaliční partneři předložili ve čtvrtek, znamenaly ústupky pouze ze strany VV, dodala místopředsedkyně strany a Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová.

Podle Bárty si koaliční partneři z ODS a VV na čtvrtečním jednání v Kramářově vile vyměnili návrhy možností dalšího pokračování vlády. Těchto návrhů bylo sedm. „Jsem přesvědčen, že řešení je spíše ve variantě osmé, deváté, desáté," řekl při příchodu na schůzi klubu Bárta. „Je zapotřebí veřejnosti jednoznačně ukázat, že uděláme vše pro to, abychom se pokusili o nějakou shodu," dodal.

Klasnová uvedla, že jednání ve formátu K12 bylo vzrušené. „Varianty, které nám předložili naši koaliční partneři, znamenaly kompromisy pouze z naší strany. Musíme s klubem probrat, jestli nám ty kompromisy stojí skutečně za to. Jestli v rámci těch kompromisů jsme ještě schopni prosazovat náš politický program," vysvětlila Klasnová.

Spor je zejména o ministerstvo vnitra. ODS trvá na obsazení tohoto místa nestraníkem, chce se tak zbavit vlivu Věcí veřejných na resort, v jehož čele je dosud předseda nejmenší vládní strany Radek John. Občanští demokraté mu jako náhradní křeslo nabízejí funkci vicepremiéra pro boj s korupcí.

„Je zapotřebí opravdu vážit po miligramech, kde se ještě stále bude dál rozvíjet protikorupční linka, kterou Radek John nastartoval, a kde už bude nějakým způsobem zezadu brzděná. O tom bude po jednotlivých pozicích a možnostech velmi vážná debata na poslaneckém klubu," uvedl v pátek Bárta. Podle Klasnové by obsazení ministerstva vnitra nestraníkem znamenalo vytvoření jakési „poloúřednické vlády". Na nestraníka by navíc mohl být vytvářen politický nátlak, dodala Klasnová.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.