Strany projednají vládní krizi

Nejrůznější orgány Věcí veřejných, ČSSD i ODS budou v pátek probírat varianty řešení vládní krize. Místopředseda ODS Pavel Blažek se v Právu přidal k Jiřímu Paroubkovi a podpořil jednání o vládě ODS, TOP 09 a ČSSD.

O vládní krizi budou v pátek jednat poslanci Věcí veřejných, užší vedení ODS i grémium sociální demokracie. Místopředseda ODS Pavel Blažek, který byl v létě odejit z veřejných funkcí pro podezření z korupce, vyjádřil názor, že ODS by měla zahájit jednání o vládě ODS, TOP 09 a ČSSD.

Koaliční špičky dospěly ve čtvrtek zatím k sedmi variantám. Některé zřejmě nebudou průchodné ve VV, další u ODS. Mezi těmito stranami panují neshody o obsazení ministerstva vnitra a zřejmě také dopravy. Celá koalice se sejde nad výsledky jednání uvnitř VV a ODS v pondělí večer.

Občanští demokraté chtějí mít na ministerstvu vnitra nestraníka a dosavadnímu ministru, předsedovi VV Radku Johnovi, nabízejí funkci vicepremiéra pro boj s korupcí. VV by také údajně mohly získat místo předsedy Legislativní rady vlády. Odejde patrně naopak ministr školství Josef Dobeš, v demisi je ministr dopravy Vít Bárta (oba VV). TOP 09 se personální změny ve vládě prý netýkají.

Vedení sociální demokracie projedná v pátek možnosti vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Uvedl to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociálnědemokratičtí političtí lídři již dříve uvedli, že vidí řešení krize současné vládní koalice v předčasných volbách. Jen expředseda Jiří Paroubek vyvolal rozruch požadavkem, aby sociální demokraté naopak podpořili vládu ODS a TOP 09 bez VV, a tak získali vliv na tvorbu reforem.

Paroubek ale není členem vedení ČSSD. Jeho návrh, aby ČSSD podpořila menšinovou vládu ODS a TOP 09, vzápětí odmítl Sobotka i první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Paroubek se ohradil, straníci mu prý neporozuměli.

Občanská demokratická strana by měla hledat východisko z politické krize s TOP 09 a sociálními demokraty, Věci veřejné do vlády nepatří. V rozhovoru pro páteční Právo to uvedl jeden z místopředsedů ODS Pavel Blažek.

„Myslím, že nastala doba, kdy demokratické strany – které jsou podle mého nejhlubšího přesvědčení ve Sněmovně pouze tři – ODS, TOP 09 a ČSSD – musí komunikovat o vzniklé situaci. A jsem přesvědčen, že je povinností představitelů těchto tří stran hledat řešení z politické krize," řekl Právu Blažek.

Spolupráce s Věcmi veřejnými podle Blažka ODS poškozuje. „Pro ODS bude mít velmi zkázonosné následky, pokud bude nadále umožňovat strukturám typu strany Věci veřejné udržet se na vládní úrovni," uvedl.

Skandál kolem údajného uplácení poslanců VV ministrem dopravy Vítem Bártou vedl ministra k demisi. Premiér Nečas navrhl prezidentovi Václavu Klausovi navíc odvolání ministrů vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše. Jako důvod uvedl jejich spojení s bezpečnostní firmou ABL, kterou vlastní rodina ministra Bárty.

Skandál gradoval dalšími prohlášeními některých poslanců VV a neochotou prezidenta přijmout Bártovu demisi a návrhy na odvolání ministrů. Vyvrcholil zveřejněním nahrávky poslankyně a bývalé předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí, podle níž se měla alespoň část ODS podílet na vyvolání vládní krize.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.