Tomáš Kelar

Profil

Autor je hudební dramaturg, pro Deník Referendum připravuje středeční YouTubeDnes -- Retro.

Public-enemy

YouTubeDnes

RetroTube: Public Enemy - Fight The Power

Public Enemy jsou ukotveni v dějinách sociálně politicky zaměřené hip-hopové scény a současně jsou považováni za jednu z nejstarší a zároveň nejdůležitější hip-hopových skupin doby, kdy se černá Amerika znovu hrdě hlásila ke slovu. PE, neboli „veřejný nepřítel“ - Bojuj proti Moci.

Bjork

YouTubeDnes

RetroTube: Björk - Army of Me

Björk od jedenácti cvičí na všechno. Dělá jí to výjmečnou. Jako chameleon snad všech hudebních žánrů odzpívala, odehrála a složila mnoha z dnešních líbivých i abstraktních hitů. Jeden z těch, dnes považovaných za powerpop, je Army of Me.

Goldie

YouTubeDnes

RetroTube: Goldie - Inner City Life

V roce 1994 se Británie více přeorientovává na lámané rytmy a texty o urbanismu. Souběžně se posouvá scéna z Bristolu a Londýna zpět do Manchestru a do nové Mekky hudby tanečního směru Birminghamu. Goldie se stěhuje zpět z Miami a vydává "Inner City Life", první drum and bassovou desku, která proráží do mainstreamu a obsazuje přední příčky tehdejší hitparády singlů v UK.

Orbital_brixton_academy

YouTubeDnes

RetroTube: Orbital - The Box

Orbital, Phil a Paul Hartnoll, se pojmenovali po velkém okruhu, točícím se kolem Londýna. Dálnice M25 byla důležitou tepnou proudících aut v dobách začátku Acid House scény, která Londýňany dovezla k ilegálním tanečním večírkum, odehrávající se převážně jihovýchodně od Londýna.

YouTubeDnes

KLF - The Documentary

KLF aka Bill Drummond a Jimmy Cauty a jejich "K Foundation" pálí milion liber. Doporučuji manuál Jak se dostat na vrchol hitparády, který se konečně dožil českého překladu - možná Vám pár věcí vyjasní.

YouTubeDnes

RetroTube: Synth Britania Dokument

Synth Britania Dokument - Richard H. Kirk, Cabaret Voltaire, Soft Cell, Mark Almond, Alison Moyet, Daniel Miller. Brit-Synth-Pop ve filmovém podání. Dopuručuji celý seriál tohoto velice zajimavého dokumentárního cyklu.

YouTubeDnes

RetroTube: Rage Against The Machine - Killing in the name

RATM při proběhlých vánočních svátcích utočili na přední pozici britského singlového žebříčku. Internetový fenomén a šikovné PR jim umožnilo s jejich starou skladbou „Killing in the Name" z roku 1991 být zdatným oponentem vítězi X-faktoru v UK.

YouTubeDnes

RetroTube: Siouxsie and The Banshees - Spellbound

Obecně vnímaná jako nejodvážnější a nekompromisní kapela post-punkové éry The Banshees způsobila to, že vaši mladší sourozenci či děti dnes nosí černou rtěnku a jsou zaujatí dekadencí.

Image

YouTubeDnes

RetroTube: Suicide - Dream Baby Dream

Suicide byla údajně první kapela, která se na letáčcích otevřeně označovala stylem punk. Dnes se Martin Rev a Alan Vega aka Suicide považují spíše za průkopníky od synthpopu přes techno po industrial dance. Kolik na tom je pravdy, zvažte vy.

Image

YouTubeDnes

RetroTube: Gil Scott Heron - The revolution will not be televised

Pro ty, které zajímá afroamerická poezie, původ a kořen hip hopu, problematika americké sociální politiky 70. let, neo soul, FC Glasgow Celtic a lidé, kteří opravdu žijí, a to co tvrdí, je zde Gil... Scott... Heron. "The revolution will be shown on YouTube." Sorry Gil.

YouTubeDnes

RetroTube: Amon Düül II: Another Morning

Amon Düül II, dříve Amon Düül I, je obecně vnímána jako jedna z hlavních sestav německého rockového hnutí, úzce spojovaného se "Západoněmeckou komunou" kolem konce 60. let, a dále jako jeden z hlavních pilířů při stvoření hudebního žánru, který dnes známe pod hanlivým názvem "krautrock" neboli "zelný rock".

YouTubeDnes

RetroTube: Crash Course in Science - Cradboard Lamb

Výplod industriální Philadelphie kolem roku 1979. "Rychlokurz vědy" té doby brouzdal ulicemi onoho města s plnými batohy, naloženými arzenálem elektronických i mechanických hraček, vždy připravených zasáhnout svým urban-popem.

YouTubeDnes

RetroTube: Prodigy - Charly

Rok 1991, taneční scéna proráží do mainstreamu a sní v tu dobu i čerstvá a kreativní skupina mladých exstázežroutů. Zde upozorňují mladistvo žijící v paranoidní Británii, že by se měly zeptat maminky, pokud by někam chtěli odejít s cizím člověkem.

The_fall_21042008144

YouTubeDnes

RetroTube: The Fall - Totally Wired

Mark E. Smith byl spolu se svojí kapelou The Fall velký kamarád a oblíbenec Johna Peela. Spolu s The Smiths se řadí k nejvlivnějším kapelám severní Anglie v obdobý, kdy Joy Division přerůstala do její jemnější, popové podoby se Sumnerem za mikrofonem. Vivat Smith a Morissey.

Talking_heads_1

YouTubeDnes

Talking Heads - Once in a Lifetime (live)

David Byrne a jeho Talking Heads, spolu s Brianem Eno ve studiu, jsou často povyšováni do sfér nejlepších skupin 80. let, samozřejmě oprávněně. Fúzovat world music, punk, hip-hop, krautrock, psychedelii, garage-rock, funk a art-rock se nikdy nikomu s takovým úspěchem nepodařilo.

YouTubeDnes

Elvis Costello - Pump It Up

Elvis Costello, otec americké "Geek-Culture". Anglický textař a písničkář s Irskými kořeny. Často spojován s hudebními žánry 70. let, New-Wave, Punk-rock, Pub-rock a další. Dlouhé léta považován za chodící pop-encyklopedie. Po tom, co se prosadil v Americe, začala polovina zeměkoule nosit brýle se silným rámem.

YouTubeDnes

RetroTube: Jesus and Mary Chain

Skotská kultovní kapela Jesus and Mary Chain dala v osmdesátých letech světu shoegaze. Poslechněte si jeden z klíčových hitů - Head on.

Zobrazeno 17 / 17