Ivo_bystrican_director_photo

Ivo Bystřičan

Profil

Autor vystudoval sociologii a sociální politiku – sociální práci na FSS MU v Brně. V Deníku Referendum působí jako vedoucí kulturní rubriky. V současné době dokončuje studia dokumentární tvorby na FAMU a věnuje se režii zejména dokumentárních filmů.

Image

Štěstí z šesti

Dokumentární počiny roku 2012

V dokumentárním Štěstí z šesti za uplynulý rok se nebudeme omezovat jen na tuzemskou produkci. Nepotřebujeme ochranu před importem.

Komentář

Dobeše nám seslalo samo nebe

Josef Dobeš bývá nespravedlivě obviňován z toho, že chce vysoké školství zničit. Naopak: snaží se je rafinovaně zachránit důmyslnou diskreditací vládních záměrů. Bez jeho šikovnosti by se takto zmobilizovat akademické obce nikdy nepodařilo.

Manic_street_preachers_at_the_v_festival_2007

Zpráva

Levicoví věrozvěsti budou kázat v Praze

Provokativní a ostře politicky vyhraněná britská kapela Manic Street Preachers během svého turné přiveze 25. dubna do Prahy svou bilanční desku. Vzhledem k rozporné politické orientaci se koncertu pravděpodobně nezúčastní hlava státu.

Ujd

Zpráva

Už jsme doma znovu vydávají svou kultovní desku

V polovině února vyjde album Pohádky ze Zapotřebí, které původně vyšlo v roce 1994. Protože prvotina rockových avantgardistů neoplývala kvalitním zvukem, skupina se rozhodla vydat jej znovu.

1

Fotogalerie

Mírový atom pro každý stromeček

"Během vánočních svátků nebude probíhat žádné plánované vypínání. Nic by tak nemělo ohrozit rozsvícení vánočních stromečků ve všech domácnostech zákazníků Skupiny ČEZ. Ti by svátky měli prožít v příjemné vánoční atmosféře v poklidu svých domovů, bez omezení dodávek elektrické energie." (Tisková zpráva ČEZ)

Komentář

Na sociální karty nenaléváme

Problém se všemi parazity, příživníky, nemakačenky, lemply byl ten, že je nešlo moc poznat, pokud se slušně oblékli. Sociální karta je konečně pro všechny odhalí. A co na tom, že karta poruší veškerá pravidla svobodného trhu. O lidské důstojnosti ani nemluvě.

Komentář

Better safe than sorry. Pojišťovnám další miliardy

Loňský rok uzavřely zdravotní pojišťovny s přebytkem tří miliard korun. Ve zdravotnictví by tak teoreticky mohlo být dost peněz. Jenže o to tady nejde. Pojišťovny potřebují nabídnout nový produkt. A nucená opatrnost občanů slibuje enormní poptávku.

Zz

Zpráva

Hives, Gogol Bordello i House of Pain už dnes živě

Ve čtvrtek 23. června začíná na pražském Výstavišti první ročník Prague City Festivalu. Mimo mnoho dalších zde vystoupí uskupení Hives, House Of Pain, Hadouken, Gogol Bordello nebo Skindred.

Zz

Komentář

Zbytečné voyeurství v Černobylu

Průvodce v maskáčovém kompletu vede skupinu západních turistů do budovy někdejší školy v evakuované Pripjati. Návštěvníkům vlhnou oči dojetím při pohledu na dětské učebnice a rychle fotí. Černobylská turistika zakrývá podstatnou věc. Tragédie zdaleka neskončila.

Komentář

Jak zničit ABL i veverky

Stačí si najet na internetové stránky ABL a sekci volných pracovních míst, aby bylo konečně jasné, jak nebezpečné agentuře spjaté s politickou stranou důsledně zhatit plány. VV i ABL k tomu poskytly výborný manuál.

Epochalni_vylet3

Zpráva

ČT odvysílá nový dokument Filipa Remundy natočený v Rusku

V humoristickém cestopisu Epochální výlet pana Třísky do Ruska se učitel Jaroslav Tříska v přestrojení za kosmonauta vydává na cestu do míst, kde v letech 1914-1920 bojoval jeho dědeček - československý legionář. Chce poznat současné Rusko a jeho lid.

Zz

Zpráva

Vychází pozoruhodné album objevu z Kladna

Mladá kladenská kapela Zrní vydává svou druhou desku s názvem Hrdina počítačový hry jde do světa. Kombinace motivů lidové hudby, industriálního soundu, valivých kytar a expresivního zpěvu nesou formaci na výsluní současné české hudby.

Zz_kvety

Zpráva

Vychází nové album Květů

Brněnské Květy, výrazní představitelé alternativní akusticky rockové hudby, přichází s novým albem V čajové konvici, které nese podtitul písně z projektu Svět podle Fagi. Nové album mezi ostatními deskami formace vyčnívá z řady.

P1010059

Fotogalerie

Vozíčkáři, do zbraně!

Tímto výkřikem rozesmál muž z invalidního vozíku celý dav ve chvíli, kdy na demonstraci zdravotně postižených proti sociální reformě vkráčel na pódium ministr Drábek. Aspoň něco reformy Čechy naučily – veřejně protestovat.

Zz

Zpráva

Česká televize uvede dokument o současném tanci

Nový český dokument Doteky tance režisérky Veroniky Liškové představí 12. března ČT2. Zatančí a promluví v něm dvě naše přední taneční skupiny současného tance – VerTeDance a Nanohach.

Komentář

Nastal čas pro fair hypermarkety

Řetězce zneužívající své zaměstnance drmolí stále dokola – musíme minimalizovat ceny, aby zákazníci nechodili ke konkurenci a my se udrželi na trhu. Za neo-otroctví je tedy vinen zákazník. Měl by mít šanci to změnit. Máme proto pro řetězce jednu expertní radu. Zdarma.

Bscap0004

Tip

ČR a Polsko: hranice po našimu

Česká televize uvede premiéru pozoruhodného dokumentárního filmu o česko-polském pomezí. Ve snímku Hranice po našimu vyvolává režisér Jan Gogola ml. situace s nečekanými vyústěními pro vnímání národní identity.

Zz

Zpráva

Televizi Nova bude šéfovat bývalý advokát

Novým generálním ředitelem společnosti CET 21, která vlastní licenci k vysílání televize Nova, se stal advokát Jan Andruško. Nahradí tak ve funkci Petra Dvořáka. Ten rezignuje i na post viceprezidenta skupiny Central European Media Enterprises.

Zz

Tip

Wajdův Puškvorec i v českých kinech

Nestor polské kinematografie Andrzej Wajda oslnil svým novým filmem už na Berlinale, kde byl oceněn za novátorství filmového výrazu. Tento týden přichází Puškvorec i do českých kin. Film vychází z prózy polského spisovatele Jaroslava Iwaszkiewicze.

Zz

Zpráva

Do škol míří projekt na zvýšení filmové gramotnosti

Pod názvem Kánon filmu startuje nový projekt, který si klade za cíl zlepšit audiovizuální výuku ve školách. Projekt má pomoci středoškolákům poznat kvalitní snímky a lépe se orientovat ve filmovém jazyku a historii filmu.

Zobrazeno 20 / 307