Jirka

Jiří Silný

Profil

Autor je duchovním Církve československé husitské, překladatelem, publicistou a pedagogem, studoval teologii v Praze a Berlíně. V minulosti pracoval jako zemědělský dělník, v současné době je ředitelem Ekumenické akademie. Je aktivním účastníkem několika kampaní a mezinárodních sítích zaměřených na problémy rozvoje a udržitelné budoucnosti.

Image

Komentář

Sto let od zavraždění Rosy Luxemburgové

V tento den si připomínáme stoleté výročí úmrtí kritické myslitelky, která vystupovala proti válce a prosazovala program radikální emancipace a sociální spravedlnosti. Její osud byl v turbulentní době počátku 20. století tragický.

Image

Komentář

Dva noví svatí a boj o směřování římskokatolické církve

Svatořečením Óscara Arnulfa Romera a Pavla VI. vyjádřil papež František opět blízkost k hodnotám, které s nimi sdílí – otevřenost církve a poukazování na sociální nespravedlnost. To není v církevních kruzích zdaleka všem po chuti.

Komentář

Zase něco o Kubě

Vnímání i optika, kterou nahlížíme „ostrov svobody“, se různí a v čase mění. Nejnověji se na něj zaměřila světová pozornost v souvislosti s živelnými katastrofami na pobřeží Atlantického oceánu.

Image

Komentář

Česká republika lídrem v boji o záchranu planety

Vládní instituce vyhlásily soutěž o nejlepší příspěvky k naplnění Cílů udržitelného rozvoje. Zapojit se mají občané i firmy, svou podporu projektu propůjčují celebrity. Má to nějaký háček? Podle Jiřího Silného hned několik.

Image

Komentář

Pomalá spravedlnost: arcibiskup Romero a ti další

Jiří Silný přibližuje příběh zavražděného arcibiskupa Romera a komplikovaný průběh prosazování spravedlnosti.

Image

Komentář

Obama v Havaně aneb „Hasta la victoria siempre“?

Půl století konfliktních vztahů Kuby a USA končí jinak, než si obě strany představovaly. Spojené státy kapitulovaly, změny režimu nedosáhly. Na Kubě ale jistě není možné mluvit o nějakém triumfu socialismu.

Image

Komentář

Vyjadřuji-li se k nařčení, že jsem byl spolupracovníkem StB

Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie, husitský duchovní, aktivista, inspirátor řady sociálně-ekologických aktivit a solidarity s třetím světem a také autor DR, napsal otevřený dopis Adrianu Portmannovi a jeho druhům.

Komentář

Černá smrt

Kolem epidemie krvácivé horečky ebola zůstává stále mnoho nejasností. Shoda nepanuje ani na způsobu šíření této nemoci. Jedna z mála jistých věcí je, že reakce mezinárodního společenství byla dosud pomalá a nedostatečná.

Sloupek

Aby peníze dávaly smysl

Současný finanční systém potřebuje změnu. Peníze vytvářené z velké části prostřednictvím úvěrů soukromých bank pomocí úroků vedou k systematickému zadlužování a enormnímu tlaku na zvyšování produkce a tím devastaci přírody.

Sloupek

Bankrot

Závod ke dnu pokračuje. Podniky se snaží si konkurovat na úkor svých zaměstnanců, ale svému krachu stejně neutečou. Hospodářský systém založený na konkurenci směřuje vždycky ke dnu. Jediným východiskem je spolupráce.

Sloupek

Referendum o daru státu církvím

Přestože procedura vyhlášení referenda k otázce vydání majetku církvím na základě církevních restitucí je na dlouhé lokte, je významné, že se taková úvaha objevila a že se o možnosti referenda bude diskutovat.

Sloupek

Vyvěste fangle

V současné době probíhá výstava, která kombinuje různým způsobem prvky vlajky české a romské. V České republice se velké oblibě těší každoroční vyvěšování tibetské vlajky. Bylo by pěkné, kdyby se stejně vyvěšovala i vlajka romská.

Sloupek

Na švýcarské půdě se zase chystá revoluce

Iniciativa, připravující referendum o požadavku základního příjmu ve Švýcarsku, sesbírala dostatečný počet podpisů na vyhlášení referenda. V českém prostředí nebude snadné tuto myšlenku prosadit, což se ukazuje na debatě o zneužívání sociálních dávek.

Sloupek

Čím hůře, tím hůře

Je pro levici lepší, když lid úpí pod vykořisťováním, a bude tedy dříve nebo později ochoten vzít emancipační boj za svůj, nebo jsou i dílčí úlevy v rámci panujícího systému důležitým taktickým ziskem, i když mohou otupit bojového ducha?

Sloupek

Pravda, která osvobozuje

Zásluhou Edwarda Snowdena máme jistotu o tom, že jednotlivé státy shromažďují elektronická data, která za sebou lidé zanechávají. Despotický bůh byl nahrazen technikou. Člověk ale není bůh a každé lidské impérium se nakonec nějak zvrtlo.

Sloupek

Jak se odškodňuje

Odškodňování křivd je vždy výběrové, protože není možné myslet na všechny, obvykle se odškodňují ti, kdo mají blízko ke zrovna vládnoucí garnituře. To je i případ církevních restitucí. Většině občanů zbývá jen sčítat své ztráty.

Sloupek

Hazard dole i nahoře

Hazard má přitažlivost pro chudé i bohaté. Ti první v něm vidí šanci na změnu svého údělu. Ti druzí mají tolik peněz, že neví jak je utratit. Podobnou hrou jsou i finanční a ekonomické krize. Nemá pravidla a hraje se zde o bohatství národů.

Sloupek

Pane Bože, za co?

Vládní koalice v demisi pořádá své zasedání v prostorách Břevnovského kláštera a my se musíme ptát: „Za co, Pane Bože, trestáš prostý lid?“ Jenomže netrestáme se sami tím, koho volíme?

Sloupek

Zábrany a fólie

Lidé se brání následkům asociální politiky nejhorší polistopadové vlády po svém. Z politického hlediska je ovšem nyní důležité zabránit další resuscitaci už tolikrát klinicky mrtvé koalice.

Sloupek

Dluhy, finance a ekonomická krize: důsledky a řešení

Mezinárodní konference o státních dluzích, která se konala v Praze, ukázala, že navzdory hysterii panující kolem zadluženosti lze k problému přistoupit střízlivě a věcně.

Zobrazeno 20 / 157