Diskuse (2 příspěvky)
Jan Beránek, ekolog
March 26, 2010 v 13.22
orientace Strany zelených za mého vedení
Interpretace se samozřejmě mohou lišit, ale nemyslím si, že Strana zelených měla v letech 2003-2005 levicovou orientaci.

Odkazuji na politický program "Vize ekologické demokracie", který mé vedení straně tehdy vtisklo:

"Také v politice se všechny základní spory na tradiční - a čím dál kratší - úsečce mezi levicí a pravicí vedou o to, jak dosáhnout co největšího hospodářského produktu a jak jej potom rozdělit. To ale dnes už nestačí. Staré recepty nové problémy nevyřeší.

Zelení představují v politické debatě nový pól – sledujeme především kvalitu: kvalitu rozhodování, kvalitu mezinárodních vztahů, na nichž závisí bezpečí světa, kvalitu potravin, kterými se živíme, kvalitu prostředí, jež obýváme, kvalitu vzdělávání, kultury i jiných veřejných statků – zkrátka kvalitu života.

Zelení svou politikou usilují o uskutečnění vize ekologické demokracie. Myslíme tím společnost, která se vyznačuje kulturní vyspělostí, sociální citlivostí, politickou otevřeností a hospodářskou stabilitou. Ekologie není naše jediné téma, ale náš program nazýváme Vize ekologické demokracie, protože jsme přesvědčeni, že překonání ekologické krize a prohloubení demokracie jsou dva největší a současně vzájemně provázané úkoly, před kterými dnes stojíme."

Nevím o tom, že by nětkerý z následujících sjezdů Strany zelených tento program zrušil nebo schválil jiný (spíše se vylučovali členové a měnily stanovy, aby omezily vnitrostranickou demokracii).

Pro případné zájemce je program z rok 2003 dodnes na webu SZ, i když na něj nevede žádný odkaz:

http://strana.zeleni.cz/555/clanek/politicky-program-vize-ekologicke-demokracie

Jan Beránek, ekolog
March 26, 2010 v 13.52
program Vize ekologické demokracie
a ještě odkaz na vydání graficky zpracovaného programu (v PDF)

http://www.janberanek.cz/archiv/vize_ekologicke_demokracie.pdf