Diskuse (30 příspěvků)
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
November 27, 2019 v 20.41
Hmm
"Neměnné rozložení politických preferencí potvrzují stále znovu volební průzkumy. ANO stabilně vede...
Právě svobodné volby jsou přitom prvkem, kterým se dnešek odlišuje od předlistopadového režimu."

Jestli tomu dobře rozumím, autor navrhuje generální stávku proti svobodným volbám.

(Požadavek té generální stávky před třiceti lety byl myslím zcela opačný:-)

HZ
Helena Zemanová, dálný východ od Prahy
November 28, 2019 v 8.47
Možná by ta spokojená většina
měla zakusit /aspoň náznakem/ pocity zaměstnanců pekáren Lieken, aby věděla, kam konkrétní oligarcha taky někdy vede firmu. Když tady chce jako firmu vést stát.
JK
Jindřich Kalous, důchodce
November 28, 2019 v 8.52
Pavlu Krupičkovi
:-D :-D :-D

Mnohokrát Vám děkuji za výrazné zlepšení nálady hned po ránu.

Četl jsem jednu veskrze ironickou sci-fi povídku, jejíž název ani autora už si bohužel nepamatuju. Šlo v ní zhruba o to, že lidstvo už tyhle parazitní profese (v té sci-fi samozřejmě nechyběli bankéři, realiťáci, pojišťováci, plastičtí chirurgové a podobné služebné profese, bez nichž by se život horního 1% zřejmě zcela zastavil...) přestalo bavit živit. Světová vláda vyhlásila, že je planeta ohrožena zánikem a že lidstvo bude přestěhováno na jinou obyvatelnou planetu. Taková planeta skutečně byla nalezena, ze všeho nejspíš připomínala tropický ráj, kde lidem banány doslova samy padaly do hub a ryby samy skákaly z moře na talíře. Vláda vyhlásila, že lidstvo bude přestěhováno na tu planetu ve třech skupinách: Nejdřív vědci a technici, aby to tam prozkoumali, pak dělníci a další výkonné profese, aby to tam připravili pro ty "nejdůležitější" profese, a nakonec ty "nejdůležitější" profese jako ti marketéři, makléři apod. Pointa spočívala v tom, že ohrožení Země bylo účelově zcela smyšlená historka vedoucí k tomu, aby se lidstvo zbavilo těch parazitních skupin a na tu planetu byla vyslána pouze ta třetí skupina... No a sci-fi končí kouzelnou scénou, kde ti nejpřičinlivější z nich na té nové planetě jako úplně první věc vyhlásili emisi peněz, za které prohlásili listí na stromech, a zároveň svoje výlučné právo na jejich vlastnictví a rozdělování...

Ale opačný extrém je známý ze skutečné historie: Když Velká Británie vytvořila z Austrálie trestaneckou kolonii a začala tam expedovat své zločince i "zločince", během jediné generace se tam zcela spontánně vytvořila úplně stejná společenská struktura jako v mateřské zemi, včetně všech hierarchií a formálně společenských pravidel. Takže i když se uměle pokusíme vytvořit lidskou společnost výhradně z "elit" nebo naopak jenom z té "spodiny" a "lůzy", vždycky to dopadne stejně... Což ovšem neznamená, že se máme vykašlat na snahy něco s tím dělat.

Jak kdysi napsal jeden rabín a bylo to považováno za natolik důležité, že se to dostalo do talmudu: Není ti ti souzeno tvůj úkol za tvého života dokončit, není ti ale ani dovoleno od té práce odejít.
MP
Martin Profant
November 28, 2019 v 10.28
Pavlu Krupičkovi
Jen pro zajímavost -- odkud znáte tak dobře třídní složení té letenské demonstrace?
IH
Ivo Horák
November 28, 2019 v 10.44
Na okraj diskuse
Nevím, jestli jsem "chvilkař". Na první velké demonstraci na Letné jsem byl, zatímco na druhé ne. Pracoval jsem totiž. V zaměstnání, ač byla sobota. Takže vlastně "chvilkař" nejsem".

Myslím, že Milion chvilek měl na té Letné žádat, aby lidé nemuseli (až na nezbytné případy) pracovat aspoň v neděli, na státní svátek a ještě na 30. výročí 17. listopadu, to vše v jednom. Napadlo to někoho z tamních řečníků? Takhle dávám za pravdu kritice výše.

Myslím, že mě levicové texty rozličných žánrů, zvláště v dnešní době, nepopuzují. Jestliže však čtu některé jízlivosti pana Krupičky, přijdou mi jak vystřižené ze starého Rudého Práva. Tam mě nikdy nepobavily. Někoho však tu a tam třeba ano, i když mně se to tenkrát nezdálo být možné.
JK
Jindřich Kalous, důchodce
November 28, 2019 v 15.46
Ivo Horákovi
Já si myslím, že kojzarovský slovník normalizačního Rudého Práva ve zdejší diskusi používá někdo úplně jiný...
MP
Martin Profant
November 28, 2019 v 17.17
Pavlu Krupičkovi
Což o to, ono to Rudé právo tehdy také mluvilo jménem dělnické třídy, jejíž jinak téměř vůbec nezazníval -- díky těm, kteří si osopovali právo mluvit za ní.

S tehdejším Rudým právem bych Vás ovšem vážně nikdy nesrovnával, spíše s tím poctivým z třicátých let. S ním sdílíte opravdové rozhořčení nad ostudným zbídačováním a také přesvědčení, že kdo se nerozhořčuje po Vašem způsobu, je kolaborant toho zbídačování.
Trochu problém na takovém přístupu je, že je k němu potřeba ty hlasy, co téměř nezaznívají, ignorovat, aby se dalo mluvit za ně. Předpokládat, že to neumí tak říct, že jsou zmanipulování (a proto obdivují Babiše a v boji proti zlým imigrantům zkoušejí vykolejit vlaky), že mlčí, protože jsou příliš vyčerpaní, aby mluvili nebo protože nevěří, že by jejich mluvení někoho zajímalo -- a proto je potřeba jejich hlasy proměnit v hlas, který vyslovuje racionální zájem těch téměř umlčených.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
November 29, 2019 v 12.39
Hlas mlčící většiny
No, to se nám tu zase otevřel pěkný problém.

Totiž: pravdu tu naprosto mohou mít obě strany.

Na jedné straně má samozřejmě pravdu pan Profant s tím, že snahy radikálních levičáků jako pan Krupička nebo pan Kalous hovořit "jménem vykořisťovaného lidu" působí mnohdy opravdu značně přetaženě a nerealisticky.

Ale - to se nedá nic dělat - na straně druhé tomu v dějinách bylo skoro vždycky právě tak, že za tu "mlčící většinu" napřed hovořila jenom malá hrstka aktivistů.

Někdy ty jejich snahy zaktivizovat masy zůstaly zcela bez ohlasu; pak byli tito aktivisté historií zapomenuti, nanejvýš zmíněni v poznámce pod čarou jako notoričtí kverulanti.

Jenže - v některých případech se přece jenom stane, že se jejich snahy setkají s úspěchem; a že se ta velká masa lidu nakonec přece jenom pozvedne pod hesly, která oni vytyčili. A pak naopak vstoupí do dějin jako velcí revolucionáři.

Takže pak Krupička a spol: velcí revolucionáři, anebo "poznámka dějin pod čarou"?...

Předem se to nedá s definitivní jistotou určit; o tom rozhodnou nakonec právě až samotné dějiny. Ale - určitým znamením je to, že stále dokola opakují stará hesla někdy z doby 19. století.

Totiž: ne že by tato (sociální) hesla nutně nemusela i dnes mít svou platnost; ale jeví se to nakonec být přece jenom příliš málo. Tomu starému základu sociální otázky chybí moderní nadstavba současné doby; dalo by se téměř říci, že zde "chybí nadhodnota".
MP
Martin Profant
November 29, 2019 v 13.50
Josefu Poláčkovi
Dovolím si drobnou opravu: Nepsal jsem o panu Kalousovi. Nejde mi o vyhraněnost postoje, ale o rétoriku a stylizaci.
Martin Šimsa, filosof
November 29, 2019 v 14.35
Generální stávka ne, občanská výchova ano
Generální stávka je pitomost - kulhavou demokracii máme a tu je třeba udržet a posílit, dost ji oslabují naši zvolení politici, k tomu by generální stávka nepomohla, zvláště v situaci naší rozdělené společnosti. Rada: generální stávka je poťouchlá, kdyby ji Milión chvilek poslechl, tak by se znemožnil.
Ale demonstrace Miliónu chvilek jsou velmi užitečnou občanskou výchovou, včetně toho, že mladí lidé, kteří ještě nebyli na světě, si mohou poslechnout osobnosti typu Dany Němcové či Václava Malého. Ale jsou občanskou výchovou v tom nejlepším smyslu, tedy že si některé základní demokratické hodnoty nemusíme jen pasivně vyslechnout ve škole, ale můžeme je napsat na plakát nebo zakřičet na Václaváku, na Letné nebo na náměstí našeho města či vesnice a můžerme se setkat se spoluobčany a přímo na těch náměstích a návsích pobesedovat o současném stavu naší demokracie, co nám vadí, co by se dalo zlepšit, atd. Při jedné demonstraci v Litoměřicích v červnu před Letnou se podařilo, že vystoupilo a promluvilo asi 10 lidí o důvodech, proč tam jsou a vedle studentů a intelektuálů tam byli i prodavačka, podnikatel, důchodce, maminka s dětmi doma, pracovníci hospicu, atd. To byl pro mě jeden z nejhezčích občanských zážitků v poslední době.
Proč si podporovatelé Babiše a Zemana také neuspořádají nějakou demonstraci? Možná by se na svět dívali trochu pozitivněji a ujasnili by si, co vlastně chtějí. Nebo nic nechtějí? Nebo chtějí jen udržet současný status quo? Ale pokud by to opravdu chtěli, tak pro to musejí něco udělat. Ani ten Zeman s Babišem jim nevydrží věčně.
+ Další komentáře