Diskuse (10 příspěvků)
Vít Luštinec, student
May 25, 2010 v 16.30
ČSSD = levice?
Samozřejmě, že i u nás jsou mladí, úspěšní a vzdělaní lidé co myslí levicově, ti však většinou nevolí ČSSD, ale Stranu zelených a otevřeně to deklarují: http://www.zeleni.cz/podporuji-nas/

Copak je v České republice jenom jedna levicová strana - ČSSD, jak to ze článku téměř vyplývá?
DR
Dušan Radovanovic
May 25, 2010 v 17.12
Zajímavá úvaha, kdo z těch, kteří jsou podepsáni pod podporou Straně zelených jsou podle Vás levicoví? Strana zelených se od počátku deklarovala mimo pravo-levé vidění světa a jestliže se někam z řekněme středové pozice posunula, pak jednoznačně na pravo. Krom členství v pravicové vládě zmiňme například fakt, že jim ekonomický program připravoval stejný člověk jak ODS - pan Zámečník.

http://www.denikreferendum.cz/clanek/2570-ekonom-zamecnik-stihl-pripravit-program-zelenym-i-ods
MH
Michael Hauser, filosof
May 25, 2010 v 18.9
Totalitarismus MF Dnes
Ve volbách v minulém "totalitním" režimu nikdy nebyl volební výsledek stran Národní fronty v čele s KSČ 100%, ale vždy 98-99%. Tyto jedno a dvě chybějící procenta minulý režim potřeboval, aby udržel minimální zdání demokratičnosti. Anketa MF Dnes byla udělaná tak, aby výsledek hlasů pro pravici byl 100%. Že by česká pravice na rozdíl od minulého režimu už nepotřebovala zdání demokratičnosti?
Vít Luštinec, student
May 25, 2010 v 22.59
Pro pana Hausera
Bohužel v anketě vidíte něco co tam není, o žádných sto procent se nejedná:

'Pouhých patnáct účastníků ankety je rozhodnutých, že půjdou volit Paroubkovu ČSSD. "Vyznávám sociální politiku a je mi líto lidí, kteří musí bojovat s tím svým živobytím," říká jihočeský výtvarník a volič oranžových Miloslav Martenek.'

http://zpravy.idnes.cz/anketa-u-ceskych-osobnosti-vyhrava-top-09-a-ods-fou-/domaci.asp?c=A100518_195853_domaci_abr
Saša Uhlová, novinářka
May 26, 2010 v 9.14
Pro pana Luštince
Michael Hauser reagoval na pražskou mutaci této "ankety", tak jak vyšla v tištěných novinách. Na internetu dostupná není, ale vychází z ní i tento text. Komentář k výsledkům ankety je neuvěřitelně tendenční a vyplývá z něj, že chytří a úspěšní lidé volí pravici. Pokud byste si to přál, mohu Vám zaslat anketu i komentář k ní v elektronické podobě.
Vít Janeček, dokumentarista a VŠ učitel
May 26, 2010 v 10.54
tištěné vs elektronické
Rozdíl mezi zaměřením textů v tištěném vydání a na internetu by zasloužil hlubší pozornost. Všimnul jsem si už několikrát, že (bez speciálního upozornění) texty v tištěné MFD neodpovídají svým elektronickým protějškům. Předpokládám, že oficiálním důvodem je nutnost redakčního krácení, byť je zřejmé - jako v tomto případě - že mizí tak zásadní informace, že vzniká čirá propaganda. V případě mediálního vlastníka více kanálů lze současně zkreslovat dle potřeby "formování" dané "cílové skupiny" a současně mít pojistku případné obhajoby solidnosti vlastního podniku - důvod nutnosti "redakčního krácení" každý pochopí.
Když byla válka v Iráku, sledoval jsem to občas na CNN a byl jsem dost překvapený, jak kritické úhly pohledu se ve vysílání také objevovaly. Mluvil jsem v té době s Václavem Bělohradským, který se právě vrátil ze USA a smál se mi: to na co jsem se díval bylo CNN International, v CNN pro americké domácnosti vše moderovali pouze generálové... Každé cílové skupině to, co jí patří...
Vít Luštinec, student
May 26, 2010 v 13.0
Rád bych se na to podíval, pokud mi to pošlete budu moc rád.
Vít Luštinec, student
May 26, 2010 v 14.59
Děkuji už mi to přišlo.

Neříkám, že je to nejlépe napsáno, ale na druhou stranu mě to zas tolik nepřekvapuje. Jsou určité sociální vrstvy kde jednoznačně převažují nelevicový voliči - především lidé s většími příjmy a studenti. Navíc je to v Praze, která se nachází životní úrovní nad průměrem EU a je v ní nejnižší nezaměstnanost.

Ve svém okolí taky neznám nikoho konkrétního kdo by volil ČSSD a přitom je mi jasné, že to je hlavně proto, že se pohybuji v určité sociální skupině a nebo se ti lidé na toto téma odmítají bavit..
Saša Uhlová, novinářka
May 26, 2010 v 15.33
Ad anketa
Těch rovin je několik. Za prvé není pravda, že všichni respondenti odpověděli, že volí pravici. Například Eva Kantůrková odpověděla, že nebude volit komunisty. Z toho rozhodně není zřejmé, že volí pravici. Takových odpovědí, kdy to zcela jasné není, je tam víc. Za druhé výběr "elity" byl (vědomě či nevědomě) ovlivněn snahou ukázat, že "kdo něco dokázal" přirozeně tenduje k pravici. A za třetí pokud takto většina lidí odpověděla, bylo na místě se ptát, proč se lidé nechtějí k volbě levice přiznávat. Dá se předpokládat, že mezi těmi co neodpověděli, byli právě voliči levice. Kromě toho pána, co se "přiznal" a posléze to odvolal.

Místo toho redakce v doprovodné analýze odpovědi mírně posunula a tím ještě zmocnila atmosféru, kdy se z volby levice dělá něco špatného, až nemorálního. Kdyby se voliči levice za svou volbu styděli, protože by si mysleli, že je špatná, tak by prostě volili jinak. Oni se za ní (někteří) stydí, protože se bojí zpětné vazby. Článek pod kterým diskutujeme se toto snaží nabourávat. Kdyby se tomu naše redaktorka věnovala delší čas, jistě by našla další osobnosti, ale o to nejde. Jde o to ukázat, že jsou zde lidé, kteří se za to nestydí a veřejně se k tomu hlásí.

Že je Praha více pravicová, než zbytek republiky je pravda. To ale neznamená, že zde nejsou levicoví voliči. To, že ve Vašem okolí nejsou, je dáno tím, s kým se stýkáte. V mém okolí je jich celá řada.
Vít Luštinec, student
May 28, 2010 v 23.19
"Dá se předpokládat, že mezi těmi co neodpověděli, byli právě voliči levice." - Otázkou pro mě je, proč se stydí, za to že volí levici? To opravdu bojí ostrakizace? Je to nelogické, jsou-li úspěšní, tak na tom situace koho volí přece nic nemění.