Diskuse (6 příspěvků)
PT
P. Tuček, prakomunikátor
June 22, 2019 v 13.6
USA - demokracie jako marketingová značka
Je spodivem, že v souvislosti s aktuálním dění v regionu se v masmédiích vůbec nehovoří o akcích CIA v minulém století, díky nimž byl svržen demokratický režim a znovunastolena monarchie s proamerickým šáhem, což nakonec zapříčinilo revoluci a vytvoření teokratického režimu, který drží moc již 1/2 století. Pouze v perspektivě neznalosti těchto faktů může aktuální americká diplomacie vyvolávat u někoho sympatie nebo dokonce obdiv. Zdvižené obočí autora článku je tudíž více než na místě.
Málo se také mluví o íránské ekologické krizi, kdy velká část země přestává být díky nedostatku vody obyvatelnou. Možná by bylo dobré přestat interpretovat veškeré dění v regionu pouze na půdorysu boje o ropu.
Petr Jedlička, redaktor DR
June 23, 2019 v 12.30
Aktualizace
Na čtvrteční sestřelení dronu odpověděli USA nakonec až dnes, a to cybernetickým útokem na síť řídící odpalování balistických střel. Celý systém se jim tak podařilo poškodit a na přechodnou dobu vyřadit.

Předchozí rozhodnutí Donalda Trumpa odvolat standardní odvetný útok 10 minut před provedením kvůli tomu, že se dozvěděl, že při útok zemře asi 150 lidí, je pozorovateli hodnoceno jako jedno z nejlepších v Trumpově dosavadní prezidentské kariéře -- pokud je tedy Trumpovo podání pravdivé.

Na druhou stranu se pozorovatelé pozastavují nad tím, že prezident USA řešil odhadovaný počet obětí právě až 10 minut před vlastním útokem...
IV
Ivan Václavů
June 24, 2019 v 17.19
Článek bohužel není celý k volnému přečtení, ale to, co si lze přečíst, je asi dost výstižené:

Analysis - Something Stopped Trump From Striking Iran, and It Wasn't 150 Lives

U.S. president says he aborted an attack on Iran out of concern for civilians, but his real fear is what one attack could spiral into

https://www.haaretz.com/middle-east-news/.premium-something-stopped-trump-from-striking-iran-and-it-wasn-t-150-lives-1.7402428

Trumpovo vysvětlení: Z nouze cnost...
Petr Jedlička, redaktor DR
June 24, 2019 v 17.35
Po upozornění ještě doplňuji: pokud Írán odstoupí od staré dohody, jako to učinily USA, nebo poruší pravidla, budou na něj -- kromě jiného -- uvaleny vedle dnešních sankcí (amerických + neformálních) znovu i sankce OSN.
Petr Jedlička, redaktor DR
June 25, 2019 v 11.19
Aktuálně
Spojené státy dnes oznámily uvalení další skupiny sankcí -- tentokrát proti bankovním vkladům. Írán odpověděl, že tak permanentně zablokovaly možnost diplomatického řešení.
IV
Ivan Václavů
June 25, 2019 v 11.51
V kontextu s tím, kdo první odstoupil od dohody, z toho Trump vychází jako učiněný "lidumil"...

Iranians are paying for US sanctions with their health

https://edition.cnn.com/2019/02/22/middleeast/iran-medical-shortages-intl/index.html