Diskuse (5 příspěvků)
Jan Beránek, ekolog
April 1, 2020 v 18.2
Bezva střízlivý a důležitý článek

Tady v Nizozemsku jsou taky opatření výrazně odlišná od těch v ČR: školy a restaurace jsou sice také zavřené, platí zákaz pohybu na veřejnosti ve větších skupinách (pokuta 400 EUR), na druhou stranu není přikázáno nosit roušky a řada věcí má formu doporučení. Včera na tiskovce premiér Rutte klidně, ale důrazně několikrát vyzýval občany k dobrovolné zodpovědnosti v rámci rozumných opatření (neshromažďovat se, při nakupování dodržovat odstupy, nechodit mezi lidi, když je člověk nemocnej...). Zároveň také zdůrazňoval, že Nizozemsko je tradičně svobodná společnost, že to jsou naše hodnoty, a že vláda z principu nebude přehánět žádné zákazy.

Řada našinců by tu byla hodně nervózních a ostatně tak mnozí i na krajanských fórech reagují, jako kdyby snad režim v ČR a opatření Babišovy vlády byly nějak lepší a zodpovědnější. Jenže zákazy a vojenský režim, ačkoliv leckomu možná dávají falešný pocit bezpečí, se inteligentním opatřením prováděným kompetentním státem nemohou vyrovnat.

JK
Jindřich Kalous, důchodce
April 1, 2020 v 19.30

Ten vojenský režim a to předstírání činnorodosti má zakrýt, co všechno věrchuška zanedbala a na co všechno se vykašlala... A ono to časem postupně vyvře, podobně jako právě teď vyvřela tristní situace v domovech důchodců, LDN a ústavech sociální péče. Jejich pacienti i personál byli hozeni přes palubu, doslova a do písmene.

Úroveň státu se pozná podle toho, jak se dokáže postarat on ty nejbezbrannější. V této zkoušce český stát zcela propadl.

JK
Jindřich Kalous, důchodce
April 1, 2020 v 19.32
Vzkaz adminovi:

BTW, proč se mi u tohoto a spousty dalších i starších článků zobrazuje datum 1. května 2020?

Petr Jedlička, redaktor DR
April 2, 2020 v 0.16
Doplnění 1

Díky, i za doplnění k tomu Nizozemsku. Mám tu ještě nějaké reakce přímo ze Švédska, které stojí za připojení.

Ivan Horvát, můj známý slovenský lékař žijící ve Švédsku mi píše:

1. navrh zrusit karencnu dobu nie je stale schvaleny, ale asi to schvalia,

2. clovek moze byt bez lekarskeho potvrdenia doma 21 dni, volakedy to bolo 7 dni, aspon myslim,

3. vcera myslim zakazali navstevy do domovov dochodcov,

4. nahubky nie su povinne pre beznych ludi bez priznakov, ale hodne sa riesia ochranne pomocky pre personal v nemocnici, socialne sluzby apod.

Petr Jedlička, redaktor DR
April 2, 2020 v 0.21
Doplnění 2

A Ivo Krsek, můj spolužák ještě z vysoké, žijící dnes také ve Švédsku, aktuálně doplňuje:

Zrovna dneska vlada některá doporučení pritvrdila, ale jak jsi správně podotknul v článku, jde o doporučení, ne zákazy. Včera oznámila firma Skistar, největší provozovatel zimních středisek, ze od pondělí zavírají vleky. Dnes to nasledovali defacto všichni ostatní provozovatele v cele zemi.

Skistar zavřel aby se vyhnuli možnému náporu turistu, který by asi přišel o prodloužením velikonočním víkendu. Hlavně místní lidé a organizace a nemocnice na ne tlačili, aby zavřeli, protože zdravotnické kapacity a krizové plány jsou dimenzovany pro lokální obyvatele, ne pro tisíce lidi z velkých měst, kteří by přijeli. Když byl tlak na Skistar dostatečně velký a lidi je začali obviňovat, ze staví vlastní zisk nad zdraví místních, uvědomili si jaké špatně PR to je a zavřeli sami.

Sleduju samozřejmě i dění v Čechách a hlavní rozdíl vidím v tom, ze tady se opravdu věří a spoléhá na epidemiology a krizové plány. Všechno je dopředu připraveno, rozhodnutí platí, nic se nemění ze dne na den.

Všichni si uvědomuji, ze po krizi přijde normální život a ze ekonomické a sociální důsledky toho všechno jednoduše zavřít by byly brutální. Švédsko má relativně nízký státní dluh, takže jsou politici a ekonomové zajedno, ze je teď nejlepší do ekonomiky poslat mrte peněz a pomoci lidem a firmám. První byl balíček za 300 miliard před 14 dny, před týdnem dalších 200 miliard.

Moje žena pracuje ve zdravotnictví, kde mají plán a předpovědi toho kolik přesně očekávají nemocných, lidi na jipkach atd po týdnech na několik měsíců dopředu. Pak se na to dá připravit.

Když vidím, jak se to řeší v Čechách, tak mi je z toho amatérismu smutno. A jak děti, rodiče, firmy atd přežijou dva měsíce doma a všechno zavřeny, to je mi záhadou. Nosit roušky v lese na procházce nebo v autě je přece úplný nesmysl si myslím.

Mam tady ve Švédsku mnoho zaměstnanců z Cech a Slovenska a musím říct, ze oni byli před dvěma třemi týdny úplně vystrašení a obviňovali Švédy, ze to berou na lehkou váhu, ze bude zkáza světa atd. Všichni tohle Čechoslováci totiž čerpají informace z československých médií a Facebooku. A tam to byl masakr. Teď se to už docela uklidnilo.