Diskuse (2 příspěvky)
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
November 2, 2017 v 16.4
V zásadě přesný popis německé energetické politiky; nicméně nedá se nic dělat, ale i ta - ve srovnání s tou českou - mnohem pokrokovější a odpovědnější německá energetická politika má přinejmenším jednu velkou kaňku.

Totiž zrovna v minulých týdnech se provalilo, že Německo prakticky už nemá žádnou reálnou šanci dosáhnout svých cílů ohledně poměru obnovitelných zdrojů na celkové produkci energii. Příčina? Právě ta kterou zmiňuje i autorka textu: i Německo produkuje stále ještě příliš velké množství elektřiny z uhelných elektráren.

A proč? Nejpregnantněji to vyjádřil jeden novinový titulek, na základě výroku jednoho vládního politika: "Ze strachu z nezaměstnanosti jsme upřednostnili uhelné elektrárny před ekologií."

Je to skutečně dilema: uchovat čisté životní prostředí, ale za cenu propouštění? Neboť uzavření všech těch uhelných elektráren by samozřejmě k propouštění vedlo.

Na straně druhé: nezapomeňme, že v určitém smyslu je to jenom problém samotného kapitalismu. V centrálně řízené ekonomice by nebyl problém, ty vyřazené uhelné elektrárny nahradit jinou produkcí. Ovšemže: to by bylo bezprostředně dražší. Což by si mohla dovolit právě ta centrálně řízená ekonomika, ale jen ve velmi omezené míře ta kapitalistická, kde je vše zaměřeno na výkon, efektivitu a na zisk.
LV
Lenka Vytlačilová, metrolog
November 2, 2017 v 19.20
"Podmínky pro stavbu větrných elektráren jsou přitom v České republice velmi příznivé."

Tož, toto by bylo potřeba doložit. Nejlépe čísly patent nových větrných elektráren, které budou pracovat v českém bezvětří.

http://wiki.peaproject.eu/lib/exe/fetch.php/windspeed_europe.jpg?w=400&h=300

Omlouvám se žákům základních a středních škol, ale dovoluji si připomenout, že výkon turbíny je závislý na čtverci rychlosti větru.