Diskuse (12 příspěvků)
PK
Pavel Kolařík, informatik
November 13, 2018 v 11.41
Nejoptimističtější scénář
Příští rok na státní svátek bude nový prezident za účasti nového premiéra předávat Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi státní vyznamenání.
HZ
Helena Zemanová, dálný východ od Prahy
November 13, 2018 v 13.55
Příští rok navrhne nový prezident Jaromír Soukup za členy Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu Adama B. Bartoše, Vojtěcha Filipa, Zdeňka Ondráčka, Miloslava Roznera a Davida Ratha. Premiéru Babišovi bude vadit, že tam není nikdo za ANO, tak se tam připíše.
Jiří Kubička, psycholog
November 13, 2018 v 18.21
Zda padne vláda
záleží hlavně na ČSSD, případně ještě KSČM a SPD.
Honza Macháček, chemik
November 13, 2018 v 18.27
O pasáčkovi, který křičel: „Rus!‟
Myslím, že vidět v každé hlouposti důkaz, že je Andrej Babiš agentem KGB, je asi tak chytré jako bavit se na pastvě pokřikováním: „Vlk! Vlk!‟ Nepracuje ostatně současná ruská propaganda právě s tím, že nepohodlné zprávy nechá zmizet v přívalu nesmyslů, kterým zajistí, že nikdo už neví, čemu věřit, nebo spíše že nikdo už nevěří ničemu?

Přezdívka Sergej rozhodně nedokazuje, že Andrej Babiš pracoval pro KGB. Jak by to asi měla dokazovat? Tedy pokud důkazem Babišovy příslušnosti ke KGB není už samo jeho jméno Andrej.

Sergej je přesně taková přezdívka, jakou může dostat muž nebo chlapec jménem Andrej v prostředí, kde se považuje za žádoucí oslovovat se přezdívkami, možná na vojně, možná v pionýrském oddílu, a nikdo pro Andreje nedokázal vymyslet nic vtipnějšího. Jestli taková přezdívka o Andreji Babišovi vůbec něco vypovídá, tedy nejspíše to, že je to muž bez vlastností — jeho kamarádi na něm nenašli vůbec nic zajímavého, z čeho by vhodnou přezdívku odvodili.
Honza Macháček, chemik
November 13, 2018 v 18.34
Zlý chlap Babiš
Vybavil se mi film Akiry Kurosawy „Zlý chlap spí dobře‟. Název filmu souvisí s tím, že drobní lumpové pracující pro hlavního padoucha postupně doplácejí na to, že trpí výčitkami svědomí, ovšem hlavní padouch sám, původce všeho zla, úspěšný podnikatel hojně využívající korupce, nic jako svědomí nemá, žádnými výčitkami netrpí, a proto je neporazitelný a spí dobře.

Kurosawa předvede svého antihrdinu, jak má rád svou rodinu a jak mu obzvlášť záleží na dceři, načež ho nechá zničit dceři život. Na konci filmu syn říká otci do očí, co si o něm myslí, a oznamuje mu, že ho se sestrou opouštějí a nechtějí ho už v životě vidět, a úspěšný podnikatel, sotva jeho děti odejdou, zvedá telefon a domlouvá si další kšefty.

Očekávám, že Andrej Babiš je přesně jako Kurosawův antihrdina, že na rodině mu záleží, ale v zájmu svých obchodů nebude váhat ani zlikvidovat vlastního syna.
PK
Pavel Kolařík, informatik
November 14, 2018 v 8.21
Zlatý Nečas
Zlatý Topolánek, zlatý Gross, …

Ovšem nikoliv "zlatý Paroubek", to zase prrr. To zas ne.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
November 14, 2018 v 8.53
Nejoptimističtější scénář (pana Kolaříka)
je nemyslitelný z toho důvodu, že dnes NEEXISTUJE ČLOVĚK, který by lidi spojoval, který by hlásal hodnoty přijatelné pro všechny. Tak tomu snad (z mého pohledu určitě) bylo v počátcích prezidentské kariéry Václava Havla. Dnes to "díky" usilovné práci na rozdělování společnosti už není vůbec možné, respektive to je bohužel v současnosti naprosto nepředstavitelné, nikdo takový neexistuje a neexistují ani žádné hodnoty, na kterých by bylo možno postavit všeobecnou shodu. Jsou jen dvě strany ve stále více a více vyhroceném sporu, ve kterém je téměř nemožné nebýt užitečným idiotem "temných sil".

Je to velmi smutný výsledek.
Honza Macháček, chemik
November 14, 2018 v 9.59
Proč vláda padá, ale nepadne
Pád vlády je mimořádně nepravděpodobný, už proto, že nezáleží příliš na ČSSD. Ta si sice vymohla v koaliční smlouvě, že když podají demisi všichni její ministři, podá ji i premiér, ale Andrej Babiš se nedostal tam, kde je, tím, že by dodržoval smlouvy.

Nedůvěru Babišově vládě parlament nevysloví, dokud Babišův politický holding drží pohromadě a KSČM a Tomio Okamura při něm. Babiš má formálně jedinou količní stranu, ČSSD, ale fakticky tři, a pro vyslovení nedůvěry jeho vládě by se proti němu musely obrátit dvě z nich, jedna nestačí.

Navíc Jan Bělíček a Pavel Šplíchal v A2larmu upozorňují, že opozice má silné důvody svržení Babišovy vlády se bát.

Jednak by následovalo jmenování nového premiéra prezidentem, a Miloš Zeman si klidně může do čela nové vlády jmenovat třeba Ovčáčka nebo Kajínka, a vládu si pak držet u moci bez ohledu na důvěru nebo nedůvěru parlamentu, jak dlouho se mu zlíbí. Snad jen Andreje Babiše, kdyby skončil rychle za mřížemi, by nemohl Zeman znovu dosadit do čela vlády, ale asi i to je možné, i na stará kolena o berličce dokáže být Zeman, když chce, rychlejší než česká justice. A vždycky mu může dát milost.

Za druhé nadějné vyhlídky pro opozici nenabízejí ani předčasné volby. Největší oblibě u voličů se stále těší Babišův politický holding, a pokud by snad někteří z jeho voličů Babiše opustili, předpovídají Bělíček a Šplíchal, že by nejspíše šli za Václavem Klausem mladším nebo Tomiem Okamurou — tím vysvětlují, proč asi Okamura vystoupil na tiskové konferenci opozičních stran. Konec konců, taky by mohl Miloš Zeman jmenovat novým premiérem právě jeho, že?
MP
Martin Profant
November 14, 2018 v 10.59
Honzovi Macháčkovi
Proč tak složité scénáře? Zeman může po pádu vlády prostě jmenovat Babiše.

Situaci, kdy se ANO musela zcela přiznaně opřít o SPD a KSČM bych rozhodně nepovažoval za bezvýznamnou. Docela významná poziční ztráta nejen v dané chvíli, ale z hlediska budoucího koaličního potenciálu. Ale ono to nehrozí, dokuď ve vládě a Poslanecké sněmovně zastupují ubohou parodií na koaliční stranu ti, co "budou zas mlčet, jak mlčeli minule, třásti se strachy a tiše si krást." Viz dnešní odmítnutí paktu o migraci.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
November 14, 2018 v 11.34
Jak souvisí tiché kradení s paktem o migraci?
+ Další komentáře