Diskuse (2 příspěvky)
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
February 8, 2016 v 15.4
Řekl bych, že současná politika Západu vůči Egyptu je hodně ovlivněná světovým děním.
Čeho se nejvíc bojí, je rozvrácený Egypt, zmítaný občanskou válkou nebo islamistickou revolucí.
Dvouletá vláda Muslimského bratrstva, na jejímž neslavném konci byl vášněmi zmítaný kolabující stát, byl dostatečným varováním.
Bojí se toho jako čert kříže a s pohledem na Afghánistán, Irák, Sýrii nebo Libyi se není čemu divit.
Navíc Egypt stojí na pomezí severní Afriky a Blízkého východu, je to významná země regionu, jeho rozvrat by znamenal souvislé jihovýchodní obklopení Evropy nestabilitou a válkou.
Tahle obava je skutečně mocnější než cokoliv špatného a kontroverzního, co kdy Sísí udělá.
Navíc je to teď o dost snažší, když má demokratický mandát.

Pokud jde o zbraně, je snad jasné, že když je nedodáme my, dodá je promptně někdo jiný - Američané, Rusové, Němci, kdokoliv.
Navíc sociální demokraté vědí, že jestli mají vyhrát příští volby, musí ekonomika šlapat. Jestli by to měl být souboj vášní a emocí v hospodářském marasmu, nemají v dnešní populisticky vyhrocené atmosféře šanci.
Celkový obraz je složený z menších dílů, zahraniční zakázky pro české zbrojovky jsou jedním z nich.

Zkrátka ČR jako zcela standardní západní země v reálpolitické situaci.
Což je opravdu trochu v rozporu se Zaorálkovou idealistickou deklarací.

Nicméně neměla by otázka spíše znít -- jak zabránit tomu, aby mohl být jeden dodavatel zbraní okamžitě nahrazen jiným ze široké škály nabídek?
PT
Peter Tkáč, archeológ
February 9, 2016 v 9.40
Súhlasím s tým, že nikto nechce v Egypte ďalšiu Líbyu. Čo som sa ale snažil v texte vysvetliť je že bezpečnostná hrozba nemôže ospravedlňovať brutálne útoky na občiansky sektor. Bezpečnosti Egypta nijak nepomôže mučenie novinárov. Ba naopak, brutalita režimu môže produkovať ďalších teroristov.

Sísí síce vyhral prezidentské voľby, tie ale vyhral až 11 mesiacov po puči, ktorý ho dosadil do čela krajiny. Medzitým bolo najväčšie opozičné hnutie - Muslimské bratstvo - označené za teroristickú organizáciu a jeho členovia a členky kriminalizovaní. Bratstvo napokon voľby bojkotovalo. Takže áno, Sísí má mandát, otázka je nakoľko demokratický - voľby vyhral až po tom, čo fakticky znefunkčnil opozíciu.

Otázku "jak zabránit tomu, aby mohl být jeden dodavatel zbraní okamžitě nahrazen jiným ze široké škály nabídek?" si určite treba klásť, ale až po tom, čo my sami prestaneme byť dodávatelia zbraní do Egypta.