Diskuse (5 příspěvků)
Martin Šimsa, filosof
August 17, 2016 v 10.42
Čekání na odvážnější politiky
Takové, kteří budou mít odvahu říkat i to, co není populární, tedy že daně by měli u nás platit také úspěšní sportovci, podnikatelé a vůbec tzv. celebrity a nebudou se ve svých výrocích ohledně migrace a EU řídit pouze náladami veřejného mínění měřeného ne příliš důvěryhodnými agenturami pro průzkum veřejného mínění.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
August 17, 2016 v 11.9
Nejde ani tak o to, čekat na odvážnější politiky, jako jde o to dočkat se odvážnějších - a své profese dbalých - prokurátorů respektive státních zástupců.

Ta trestní stíhání zmíněných prominentních tenistů také nezahájili nějací politikové, nýbrž docela "obyčejní" státní zástupci, prostě konající podle svých povinností.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
August 17, 2016 v 12.27
Na straně druhé, v rámci objektivity je nutno konstatovat, že ty tenisové hvězdy které svůj domicil přenášejí do daňových rájů v Monaku apod., se v žádném případě nevyhýbají naprostému odvádění daní - nýbrž pouze d v o j í m u zdanění. Přinejmenším v určitých případech.

Nepodařilo se mi vypátrat jak je tomu na jiných tenisových turnajích, ale v Anglii (kde právě v tamějším Wimbledonu Petra Kvitová vybojovala své největší úspěchy) se nejen z vítězných prémií, nýbrž z veškerých příjmů získaných za pobytu v Anglii a u t o m a t i c k y vyměřuje a odebírá daň - a to ve výši celých 50 procent!

Takže, jestliže zde byla řeč o tom, kolik - českých - silnic, kolik českých škol a kolik českých úředníků by bylo možno alimentovat z daní odvedených z příjmů P. Kvitové, pak je nutno vzít v ohled, že z jejích daní se už alimentovaly a n g l i c k é silnice, anglické školy a dejme tomu anglická zdravotní zařízení.

Navíc je nutno přihlédnout i k tomu, jak velké výdaje mají hráči tenisu se svou profesí: cestovní náklady, výdaje za trenéra, fyzioterapeuta, atd.atd. Faktem je, že z celého toho "tenisového cirkusu" ze svých výdělků může jakž takž dobře vyžít jenom ta nejlepší stovka z nich. A opravdu "za vodou" je jenom tak prvních dvacet. A stačí aby přišlo nějaké dlouhotrvající zranění či výpadek formy, a daný hráč/hráčka na tom žebříčku velice rychle spadne hodně hluboko dolů.

Takže, kdybychom chtěli opravdu zcela spravedlivě posoudit přínos či naopak míru parazitování prominentních sportovců ohledně blahobytu celé společnosti, pak bychom museli velice důkladně znát a analyzovat veškerá "dal a má dáti".

A je docela dobře možné, že bychom nakonec dospěli k závěru, že nějaké takové opravdu spravedlivé posouzení v rámci kapitalismu prostě vůbec principiálně není možné. Neboť kapitalismus je nakonec tak jako tak založen na principu "urvi si pro sebe samotného, kolik jen můžeš!"
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
August 17, 2016 v 15.1
(upraveno)

Je to tak pane Poláčku, sportovní prize money se daní v zemích, kde se turnaje konají, v případě VB nebo USA je to zmiňovaných 50%.
Ovšem větší část příjmů sportovců tvoří sponzorské smlouvy.
A tady už se MC po čertech hodí, že.

Ale když si přečteme třeba Panama Papers, tak zjistíme, že vyhýbat se zdanění je tak nějak všeobecná móda těch, kteří hodně vydělávají.
Ostatně proč se asi boj EU proti daňovým únikům tak moc podobá bitvě na Sommě? Tj. přes obrovské hrdinné úsilí nulový postup vpřed.
Martin Šimsa, filosof
August 17, 2016 v 18.2
Němci, Britové, Francouzi si své slavné sportovce hlídají
prostřednictvím tisku i finančních úřadů - u nás v tomto ohledu pořád vládne Divoký daňový Východ - tedy daně platí zaměstnanci, slavní a bohatí jen když chtějí dělat politickou kariéru (Babiš). DR je zatím vlaštovkou a to dosti osamělou vlaštovkou.