Diskuse (11 příspěvků)
Jiří Kubička, psycholog
October 2, 2017 v 21.17
To, že xenofobie není fobie v psychopatologickém slova smyslu a není ani nutně propojena jen s emocí strachu, jsem odargumentoval zde: http://denikreferendum.cz/clanek/21324-je-xenofobie-nemoc

Cyril Höschl ale od tohoto vlastně banálního zjištění, které zcela zbytečně odůvodňuje experimentálním výzkumem (v jeho podání dost nesmyslným), jakýmsi podivným logickým krokem dospívá k tvrzení, že jelikož xenofobie není emoce, ale spíš názor, tak je to názor racionální (rozumový).

Vezměme můj oblíbený příklad kompounofobie, chorobného strachu z knoflíků. Pokud jde skutečně o fobii, tak má postižený odpor ke knoflíkům, který sám pokládá za iracionální a nedovede si ho vysvětlit.

Kdyby tvrdil, že knoflíky jsou objektivně špatné či nebezpečné, šlo by o názor, ne o fobii.

Například Amishové knoflíky zavrhují proto, že jsou pro ně projevem „Hochmuth“ (pýchy) a z tohoto důvodu mají na oblečení jen nenápadné háčky. Tento názor není ani racionální, ani iracionální, je to projev náboženského přesvědčení.

Kdyby ale tvrdil, že knoflíky odmítá proto, že do nich Mossad instaluje antény, pomocí kterých mu odsává z hlavy myšlenky a brání mu tak v kontaktu s mimozemšťany, šlo by z hlediska konvenčního psychiatrického myšlení o blud, který opět podle standardního psychodynamického myšlení je projevem primitivní obrany proto nesnesitelným emocím.

Není názor jako názor.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
October 3, 2017 v 11.52
O tom zavrhováním knoflíků náboženskou sektou slyším skutečně poprvé. - Evidentně není zřejmě opravdu žádný nesmysl, na který by lidská mysl nebyla schopna uvěřit.

V daném případě by se to ale zřejmě nejspíše muselo hodnotit jako (pseudo)racionální zdůvodnění o sobě samém iracionálního přesvědčení.
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
October 3, 2017 v 13.23
Jak říká pan Kubička, není to ani racionální, ani iracionální pane Poláčku.
Protože nejde o knoflíky, ale o tu pýchu.
A pravidla jsou lékem na pýchu.

Amišové také nedovolují vlastnit zbraně, které jsou čistě zbraněmi. Protože vzít život je pouze v rukou Božích. A někdo by to mohl zbraní udělat třeba nešťastnou náhodou. Taky pseudoracionální zdůvodnění iracionálního přesvědčení?
Jiří Kubička, psycholog
October 3, 2017 v 17.35
Mě ani zavrhování knoflíků z duchovních důvodů absurdní nepřijde. Když například patriarcha Kiril nosí hodinky v ceně osobního automobilu přijde u duchovní osoby nevkusné a zpupné i mě a to nejsem nijak zbožný a do pravoslavné cirkve mi nic není.

Zde je to rozdíl stupně. Knoflíky mají nepochybně kromě zapínací i zdobnou funkci, pomocí knoflíků se můžete odlišit (to Amishové považují za pyšné), navíc se "Ordnung" těch Amishů, kteří zavrhují knoflíky formoval v dobách, kdy nebylo všude plno laciných knoflíků, byl to určitý nadbytečný výdaj kvůli parádě.

Eva Hájková, penzistka
October 3, 2017 v 17.59
Není divu, že té záležitosti s knoflíky nerozumí právě pan Poláček, který považuje náboženství především za způsob "umravňování" nevycválaného davu (nechci znovu použít jeho oblíbené slovo) nadřazenými církevními orgány. Jistě je pro něj problém pochopit, že člověk může dobrovolně omezit sám sebe - třeba kvůli Bohu.
Jiří Kubička, psycholog
October 3, 2017 v 18.54
V posledním příspěvku
mám hned na začátku hrubku, pak výšin z vazby. Teď už s tím nic nenadělám, neměl jsem spěchat.
Eva Hájková, penzistka
October 4, 2017 v 7.23
To nevadí. Jinak, pane Kubičko, doufám, že s těmi knoflíky u Amišů je to pravda. Já jsem se to schválně ani nepokoušela hledat na internetu, protože chci věřit, že byste nás nemystifikoval.
Ale koneckonců je to jedno, ono se to dá i zobecnit. Náboženská omezení či příkazy, přijaté na základě smlouvy, mohou být přece rozmanité. Ať už je jde o zákaz knoflíků nebo třeba o obřízku a další zvyky.
Jiří Kubička, psycholog
October 4, 2017 v 9.6
S těmi knoflíky je to jen zjednodušené, mystifikace to není. Amishové nemají všichni stejný "Ordnung" ale ti přísnější opravdu nepoužívají knoflíky na svrchním oblečení. Knoflíky u pánských košil mají a také knoflíky u poklopce, nepoužívání zipů snad souvisí s tím, že kupují pouze nenahraditelné věci , jinak používají jen to, co si dokáží vyrobit sami.

Na to, že nikdy nemystifikuji bych ale být Vámi nesázel. Důvěřuj, ale prověřuj.

Kompounofobii jsem si nevymyslel, vypadá nepravděodobně, ale jednu dívku s touto fobií jsem poznal.
Eva Hájková, penzistka
October 4, 2017 v 10.15
Myslím, že člověk si prověřuje hlavně to, co je pro něj závažné, co by jej mohlo případně nějak ohrozit. Jinak by se taky mohl uprověřovat.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
October 4, 2017 v 12.39
A co když se nějaká náboženská skupina rozhodne zavrhnout zcela jakékoli nošení oděvů? (Neboť je jen málo příhodnějších způsobů k projevení lidské marnivosti - a tedy i pýchy- nežli právě lidský oděv.) Budeme to považovat za pošetilost, anebo za legitimní způsob projevu úcty k Bohu?
+ Další komentáře