Diskuse (13 příspěvků)
ŠŠ
Štěpánka Šprynarová, důchodkyně
December 1, 2018 v 16.31
Vrtá mi hlavou,
jaké by mohly být odpovědi na otázku, proč se text, řazený mezi nejčtenější, obejde bez diskuse.
Například:
– téma je zpracováno vyčerpávajícím způsobem, takže k němu není co dodat.
– téma je tak choulostivé, že není radno do něj šťourat.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
December 1, 2018 v 20.47
Proč se text, řazený mezi nejčtenější, obejde bez diskuse?
Možná z podobného důvodu, ze kterého by se bez diskuse pravděpodobně obešel třeba i text "Jak bojovat se sexuálními hříchy", uveřejněný v nějakém konzervativním katolickém médiu.
Jiří Zajíc, publicista a pedagog
December 2, 2018 v 6.12
Je to nekontroverzní a současně dobrý text
Po mém soudu ten text nevyvolal diskusi tím, že je veskrze pozitivní. I vůči těm, kteří často šíří nenávist, není nenávistný, snažní se je pochopit.
A především popisuje bez velkého hodnocení řadu zkušeností.
Debatu by mohlo oživit přidání nějakých dalších inspirativních zkušeností - ale ty zjevně má zatím málokdo :-)
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
December 2, 2018 v 9.39
Jiří Karen v jiném článku
Kritizuje frontální výuku a autoritářské vzdělávání jako zcela nevhodné metody.

Jeho kritika se týká škol, pedagogických přístupů a metod. V případě reakcí na migraci jde ale o celou společnost, o názory na řešení problému a nikoli o výuku ke správnému názoru.

Autoritativní přístup (ve smyslu výuky společnosti ke správnému názoru) nutně vyvolává odmítavé reakce, v některých případech může i posilovat extremismus (na obou stranách) a zcela zákonitě vede ke snaze autoritu potlačit a vzdorovat jí. Pokud autorita označí svoji pozici za humanistickou, vede i k diskreditaci humanismu.
HZ
Helena Zemanová, dálný východ od Prahy
December 2, 2018 v 15.38
Pane Nusharte,
myslím, že pan Karen vztahuje svůj odmítavý postoj k autoritativnímu způsobu výuky i k autoritativnímu předávání hodnotových vzorců. To by se samozřejmě týkalo i postojů k migraci. Nevím sice, proč cítíte potřebu sem tohle téma vnášet, ale budiž.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
December 2, 2018 v 18.34
Necítím potřebu, prostě si jen myslím, že to tak nejspíš asi může být.
Jiří Zajíc, publicista a pedagog
December 2, 2018 v 23.12
Přílišné zevšeobecňování
"Autoritativní přístup (ve smyslu výuky společnosti ke správnému názoru) nutně vyvolává odmítavé reakce, v některých případech může i posilovat extremismus (na obou stranách) a zcela zákonitě vede ke snaze autoritu potlačit a vzdorovat jí."
Tohle platí jak u koho.
U dětí, kterým jsem se výchovně věnoval desítky let, bylo častěji, že jasnou autoritu uvítaly. Z 10 maximálně 3 měly tendenci proti autoritě rebelovat. Prostě tvrzení "Zakázané ovoce chutná nejvíc" platí jen pro část - a u dětí jen menší.

U dospělých ten poměr může být sice jiný, ale to, jak se v devadesátých letech lidé "lepili" ke Klausovi a dnes se "lepí" k Babišovi, Okamurovi či Zemanovi, ukazuje, že těch, kteří vítají silného vůdce, je většina.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
December 3, 2018 v 9.7
Čistě v rovině pragmatismu, nikoli v rovině morálky,
by to tedy znamenalo, že autorita, která chce vychovávat společnost k (morálně) správnému názoru (v tomto případě ke správnému postoji k migraci) a je většinou společnosti odmítána, dělá asi něco špatně (tedy dělá to asi hůře než Klaus, Babiš, Okamura či Zeman)?
ŠŠ
Štěpánka Šprynarová, důchodkyně
December 3, 2018 v 9.32
V návaznosti na rovinu pragmatizmu
dělá (autorita, která chce získat moc) něco adekvátně (lépe) nebo neadekvátně (hůř) společenské situaci. Dalo by se to nazvat adekvátně nebo neadekvátně naladění veřejného prostoru.
MP
Martin Profant
December 3, 2018 v 10.3
Jiřímu Zajícovi
Jen tři z deseti? Škoda. "Vzpoura proti autoritě" je velmi zdravá pro utváření osobnosti. A je velmi náročné pro "autoritu", aby se ta vzpoura nestala příliš autodestruktivní. Kluk, který čte Pravý prostor nebo Aeronet -- v šesnacti?, bohužel FR neuvedla věk -- , bude nejspíš číst za dva roky něco jiného. Zatímco jeho spolužáci, kteří nečtou dnes, nebudou pravděpodobně číst ani za dva roky.
+ Další komentáře